Juraj Skovajsa

18. 1. 2024

Legislativa navržena 17 senátory na zakotvení „práva být offline“ neboli „být nepřipojen“ do Listiny základních práv a svobod se bude ještě dopracovávat, domluvili se ve středu členové Ústavně-právního výboru Senátu PČR (ÚPV). K tématu se bude pořádat i kulatý stůl.

Návrh, který loni v listopadu předložila senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) spolu s dalšími 16 senátory, má být dle předkladatelky „pojistkou proti plošnému vnucování moderních elektronických vymožeností“.

„Bránit pokroku tento návrh nechce. Ale stojíme si na tom, že digitální pokrok se má prosazovat kvalitou nabízených služeb, a ne silou zákona,“ uvedla Chalánková k tzv. prvnímu pilíři, který by chránil např. před „bezbřehým“ povinným zřizováním datových stránek či elektronickou evidencí tržeb.

Druhým pilířem návrhu je ochrana hotovostních plateb, o jejíž zakotvení do ústavního práva se senátoři neúspěšně pokusili již v minulosti. Tentokrát je úprava, s přihlédnutím k minulým výtkám, pojata úžeji a zahrnovala by 3 výjimky – maximální výši hotovostní platby, platby v elektronických obchodech, a aby zákon směl zavést povinnost přijímat od spotřebitelů platební karty.

Právo platit hotově bylo loni zaneseno do ústavního práva Slovenské republiky. V několika dalších evropských zemích se o něm jedná.

Třetím pilířem je pak obecná ochrana spotřebitele „jako slabší strany smluvních vztahů“. „Předkladatelé si totiž při přípravě návrhu uvědomili, že není důvod, proč spotřebitele chránit jen před vnucováním moderních technologií, a ne všeobecně,“ stojí v návrhu.

Senátor Jan Holásek (zpravodaj) avizoval, že návrhu nakloněný není, neboť z jeho pohledu stačí problematiku ošetřit zákonnou rovinou namísto ústavní. Ocenil však, že návrh je „propracovaný a kompaktní“. Dle něj ale ještě má nedostatky, jako např. otázku sankcí. Navrhl tedy přerušení projednání za účelem dopracování.

Na přerušení se shodlo všech devět přítomných. Včetně senátorky Chalánkové, která je členkou ÚPV. Předběžnou podporu návrhu nicméně na výboru přislíbili senátoři Daniela Kovářová, Hana Kordová Marvanová, Michael Canov a Zdeněk Hraba.

Senátorka Kovářová se podělila o čerstvou zkušenost, kdy byla přítomna události, kdy bankovní úřednice opakovaně vyvíjela nátlak na staršího klienta, aby si zřídil internet banking, do čehož se musela vložit.

„Když nepřijmeme právo být offline, výsledkem bude, že část společnosti nebude využívat produkty, které může. Znechutíme je a bude se to obracet proti státu,“ dodala Kovářová.

Senátor Hraba, předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury, která má návrh projednávat také, slíbil, že přizve k diskuzi odborníky – pravděpodobně koncem února.

K „právu být offline“ se bude pořádat i kulatý stůl.

Poté by se návrh opět vrátil k projednání na ÚPV. Zabývat se jím má také Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Po výborech bude následovat celosenátní plénum a v případě úspěchu pak Poslanecká sněmovna.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.