Redakce Epoch Times

8. 3. 2024

Český otužilec překonal světový rekord slavného Wima Hofa, bosé běhání mu změnilo život.

Česká Republika se pyšní novým světovým rekordem zapsaným v Guinessově knize rekordů. Na svědomí jej má sportovec Josef Šálek, který 18. února v Peci pod Sněžkou zaběhl trať půlmaratonu ve sněhu a ledu bez bot, a to v rekordním čase 1:50:42. Svým časem překonal dosud nejrychlejšího muže na takové trati, kterým byl legendární ledový muž, Holanďan Wim Hof. Na místě byla Josefu Šálkovi předána oficiální plaketa s potvrzením o překonání světového rekordu.

Podle Guinessovy komise může být běžec při překonávání tohoto rekordu jakkoliv oblečen, podmínkou však je, že musí běžet úplně bos, tedy bez bot, ponožek či jakékoliv další pokrývky chodidel. Josef Šálek, stejně jako Holanďan Wim Hof v minulosti, se rozhodl tuto trať běžet jen v kraťasech.

Původní světový rekord zapsaný v Guinessově knize stanovil Wim Hof v roce 2007 a jeho čas činil 2 hodiny, 16 minut a 34 sekund. Šálek stihl trasu jednadvaceti kilometrů ještě o šestadvacet minut rychleji. To vše se navíc událo 18. února 2024, tedy v den Josefových 54. narozenin.

“Bos jsem v rámci přípravy běhal každý druhý den deset kilometrů nebo půlmaraton, bez ohledu na počasí. Při takové aktivitě jsem ve velmi intenzivní přítomnosti. Dostávám se do určitého stavu meditace a flow, ve kterém neřeším pochybnosti, ale aktivně jsem schopný reagovat na překážky,” uvádí Josef Šálek.

Na ledový rekord z letošního února se připravoval několik měsíců ve spolupráci s českým ledovým mužem Liborem Mattušem.

“Josefovi jsem pomáhal sžít se s chladem, aby byl připravený na nepříjemné únorové podmínky. Ukázal jsem mu mou oblíbenou techniku ledového kyblíku, kterou dokáže člověk otužovat skrze chodidla a dlaně namočené v ledové vodě celé tělo a na pocit chladu se lépe adaptovat. Trénovat na takové extrémní výkony je třeba v podstatě neustále, aby byl sportovec ve špičkové kondici. Aby ale nedošlo k přetrénování, využíváme mezi náročnějšími tréninky například právě jednodušší techniku ledového kyblíku. Před startem samotného běhu jsme od rána s kolegy upravovali trať, protože byla pro běh kluzká a nevhodná. Rozbíjeli jsme zmrzlý sníh lopatami tak, aby po trati mohl Josef běžet. A povedlo se,” říká Libor Mattuš, známý český otužilec a autor knihy Chladová terapie, který v minulosti pomáhal připravovat i dalšího českého držitele Guinnessova rekordu Davida Vencla, jenž v roce 2021 zaplaval 81 metrů pod ledem jen v plavkách a plavecké masce.

“Chlad jsem si oblíbil. Každý den se otužuji ledovou sprchou a často chodím v zimním období lehce oblečen. Chystám i ledové koupele na nohy, které mi ukázal Libor. K tomu zpevňuji a posiluji tělo plankem, kliky a dalším cvičením,” dodává čerstvý držitel světového rekordu Josef Šálek.

Josef Šálek překonal světový rekord v bosém půlmaratonu na sněhu. (foto poskytl Josef Šálek)

Svým úspěchem se snaží motivovat mladší, ale i starší generaci. “Ještě v roce 2017 jsem měl přes 15 kilogramů nadváhy, holdoval jsem alkoholu a kouřil cigarety. Měl jsem DNU a vyšší hladinu cholesterolu, proto jsem se rozhodl změnit svůj život. Začal jsem pravidelně běhat, jíst vegetariánské pokrmy, skončil s alkoholem. Můžu říct, že běh mi skutečně změnil život. Věřím, že v jakémkoliv věku můžete učinit změnu ke zdravému a šťastnějšímu životu,” říká Šálek.

Josef Šálek není pro Guinessův svět rekordů přitom žádnou neznámou. V loňském roce pokořil totiž svůj první světový rekord, když vydržel vkuse 9 hodin a 38 minut v poloze známé jako plank.

K loňskému rekordu nyní přidal letošní. Aktuálně se připravuje na překonání hned několika dalších světových rekordů.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.