Frank Fang

16. 5. 2024

Není jasné, kdy republikánský guvernér Idaha Brad Little a demokratická guvernérka Arizony Katie Hobbsová podepíší své zákony.

Zákonodárné sbory států Arizona a Idaho přijaly zákony, jejichž cílem je bojovat proti hrůzným praktikám nucených odběrů orgánů v komunistické Číně, kde bylo mnoho vězňů svědomí zabito, aby jejich orgány posloužily lukrativnímu obchodu s transplantáty.

Zákon v Idahu (HO670) a zákon v Arizoně (HB2504) nyní čekají na podpis guvernérů obou států. Cílem legislativy je odradit obyvatele obou států od vyhledávání transplantací orgánů v Číně, kde nemocnice pravidelně nabízejí znepokojivě krátké čekací doby na získání vhodných orgánů.

Zatímco není jasné, kdy republikánský guvernér Idaha Brad Little a demokratická guvernérka Arizony Katie Hobbsová podepíší své zákony, Texas a Utah již podobné právní předpisy přijaly. Stát osamělé hvězdy Texas se touto problematikou zabýval jako první, když jeho zákon vstoupil v platnost 1. září 2023.

Návrh zákona v Idahu prošel jednomyslně v obou komorách tamějšího zákonodárného sboru 2. a 3. dubna.

Sněmovna reprezentantů státu Arizona schválila státní legislativu 2. dubna po hlasování v poměru 16:14. O dva dny později jej schválil také Senát státu, a to v poměru 34-25 hlasů.

Idaho

Pokud by byl zákon státu Idaho přijat, zdravotní pojišťovny by nesměly hradit transplantaci orgánů nebo potransplantační péči provedenou v Číně nebo v jiné zemi, o níž je známo, že se podílela na nuceném odběru orgánů.

Právní předpis by rovněž zabránil zdravotním pojišťovnám v úhradě transplantace orgánu provedené v Idahu, pokud tento orgán pochází z Číny nebo jiných zakázaných zemí.

Podle znění zákona má legislativa státu Idaho „zabránit tomu, aby se obyvatelé státu Idaho nevědomky podíleli na nuceném odběru orgánů“.

„Tento návrh zákona je skutečně humanitárním zákonem a zároveň zákonem o ochraně soukromí v oblasti zdravotnictví,“ řekl 19. března na zasedání senátního výboru poslanec státu Idaho Jordan Redman.

Na březnovém zasedání hovořila He Hui, praktikující Falun Gongu, která žije v Boise ve státě Idaho, o tom, jak Komunistická strana Číny (KS Číny) udělala z Číny „hlavní destinaci pro orgánovou turistiku“.

„Praktikující Falun Gongu jsou v Číně hlavními oběťmi nucených odběrů orgánů,“ řekla He a poznamenala, že Ujgurové a další zranitelné skupiny se také stali obětí „hrůzných praktik“ KS Číny.

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je duchovní disciplína, která byla čínské veřejnosti představena v roce 1992 a která své příznivce vybízí k životu podle zásad pravdivosti, soucitu a tolerance. Do roku 1999 se tato praxe stala v Číně nesmírně populární a podle oficiálních odhadů se jí věnovalo 70 až 100 milionů lidí.

Komunistická strana Číny, která považovala popularitu Falun Gongu a jeho důraz na morálku za hrozbu pro svou politickou moc, zahájila v roce 1999 celostátní pronásledování zaměřené proti této praxi. Od té doby byly miliony lidí zadržovány ve věznicích, pracovních táborech a dalších zařízeních, statisíce lidí byly během věznění mučeny a podle Informačního centra Falun Dafa jich bylo nespočetně mnoho zabito.

He uvedla, že její matka, univerzitní profesorka v důchodu, která se setkání také zúčastnila, byla obětí pronásledování Falun Gongu ze strany KS Číny. Její matka byla v roce 2008 pět měsíců držena v centru pro vymývání mozků.

V roce 2019 dospěl Čínský tribunál pod vedením nezávislé expertní skupiny v Londýně k závěru, že KS Číny již léta násilně odebírá orgány vězňům svědomí „ve značném rozsahu“, přičemž praktikující Falun Gongu jsou „hlavním zdrojem“ lidských orgánů.

Další součástí legislativy státu Idaho je zákaz používání přístrojů nebo softwaru pro genetické sekvencování, které pocházejí od zahraničních protivníků, jako je Čína, ve zdravotnických a výzkumných zařízeních ve státě.

„Takže největším výrobcem genetického sekvencování je čínská společnost BGI. A čínská vláda požaduje, aby BGI sdílela DNA, kterou získá, s čínskou vládou,“ řekl na březnovém zasedání výboru senátor státu Idaho Brian Lenny. „Takže si dovedete představit, že když bychom toto zařízení používali v Americe, oni by se vrátili a čínská vláda by řekla: ‚Ukažte mi, co máte‘.

Chrání to DNA obyvatel Idaha před krádeží a sběrem čínskou vládou a čínskou armádou.“

Arizona

Zákon HB2504, oficiálně nazývaný Arizona End Organ Harvesting Act, by umožnil pojišťovnám a Arizona Health Care Cost Containment System omezit úhradu transplantace lidského orgánu nebo potransplantační péče, pokud byla transplantace provedena v Číně nebo Hongkongu.

Arizonský zákon by rovněž omezil pojistné krytí genetického sekvencování, pokud by přístroj provádějící operaci byl vyroben společností se sídlem v zahraničním protivníkovi, například v Číně.

„Chceme zajistit, abychom vyslali zprávu. Vím, že něco podobného právě teď dělá Kongres,“ uvedl 18. března během jednání senátního výboru poslanec státu Arizona Leo Biasiucci. „Vyslat zprávu zbytku země a světu, že se nebudeme podílet na tomto ohavném činu.“

V březnu 2023 schválila americká Sněmovna reprezentantů přelomový zákon, který by postihoval všechny, kdo se podílejí na nuceném odebírání orgánů, a vyžadoval každoroční vládní hlášení o takových aktivitách probíhajících v cizích zemích. Americká senátní verze zákona od svého předložení v roce 2023 nepostoupila ze senátního výboru pro zahraniční vztahy.

Diana Molovinsky, členka asociace Falun Dafa ve Phoenixu, během březnové akce výboru označila zločiny KS Číny spočívající v nuceném odebírání orgánů za „lékařskou genocidu“.

„V Arizoně máme hned několik renomovaných transplantačních vzdělávacích programů, které spolupracují a školí studenty z celého světa,“ řekla Molovinsky. „Zákon jako HB2504 by byl mocným nástrojem, který by pomohl našim lékařům a programům zdržet se spoluúčasti na školení a spolupráci s čínskými transplantačními centry, která jsou známá tím, že se podílejí na této lékařské genocidě.“

Xu Zhuoyun, který žije v Tucsonu v Arizoně, na akci výboru hovořil o tom, že on i jeho otec jsou praktikující Falun Gongu, ale jeho otec Xu Yongqing je v současné době v Číně vězněn za své přesvědčení. Xu vyjádřil obavy, že i jeho otec by se mohl stát obětí nuceného odběru orgánů ze strany KS Číny.

„V listopadu 2017 byl nespravedlivě odsouzen ke dvěma letům vězení za pouhé zaslání několika dopisů obsahujících materiály, které objasňují pronásledování,“ uvedl. „Během svého uvěznění byl podroben lékařským prohlídkám, včetně krevního testu, ale ostatní vězni nikoliv.“

Xu uvedl, že účelem lékařského vyšetření jeho otce bylo porovnání orgánů. Praktikující Falun Gongu nekouří a nepijí, což z nich činí hlavní kandidáty na násilné odebrání orgánů.

„Koncem roku 2021 byl znovu zatčen a odsouzen ke čtyřem letům vězení. Ve vězení je dodnes,“ řekl. „Moje rodina má velké obavy o jeho bezpečnost. Tolik praktikujících Falun Gongu bylo v Číně pronásledováno k smrti, včetně těch, kterým byly orgány odebrány ještě za života. Jednou by se takovou obětí mohl stát i můj otec.“

Vyjádřil naději, že by se návrh HB2504 mohl stát zákonem.

„Čím více lidí si bude vědomo zvěrstev, ke kterým v Číně dochází, tím více můžeme pomoci zabránit dalším tragédiím a odradit jednotlivce, včetně arizonských pacientů, od toho, aby v Číně vyhledávali transplantace orgánů,“ řekl Xu.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.