Nevládní organizace Aliance pro rodinu spustila petiční akci kvůli nespokojenosti s vyvážeností pořadů České televize (ČT), které podle ní některé názory znevýhodňují nebo „útočí na tradiční rodinný život“. Petiční akcí chce vyvolat i veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně.
Vláda schválila koncem června takzvanou velkou mediální novelu, v níž navrhuje růst koncesionářských poplatků za možnost přijímat vysílání České televize a Českého rozhlasu, včetně možnosti poplatky ročně zvyšovat při zvýšení inflace o šest procent.
Hlavní myšlenkou Petice proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků je názor, že dříve, než se bude rozhodovat o navýšení poplatků za ČT a Český rozhlas, by měla proběhnout diskuse o obsahu veřejnoprávního vysílání.
„Chceme, abychom si nejdříve řekli, jak mají vypadat veřejností placená média ve 21. století. Pak ať se rozdělují peníze – ne naopak,“ uvádí spolek Aliance pro rodinu.
„Obě veřejnoprávní média musí vysvětlit, proč utrácejí peníze za pořady, které nejsou veřejnou službou a zvýhodňují jen určité skupiny obyvatel. A naopak, proč odsouvají z vysílání názory lidí, kteří mají silné zastoupení ve společnosti,“ uvádí v doprovodném textu na petičním webu.
Dle informací spolku, který dlouhodobě vystupuje za zachování hodnot tradiční rodiny, podepsalo petici již více než devět tisíc lidí.
Uznané stížnosti na obsah ČT
Skupiny kritiků dlouhodobě upozorňují na „nevyváženost pořadů“ televize či „ideologizaci“ a chtějí poplatky zrušit. Jiní navrhují provést změny v zaměření pořadů.
Nevládní organizace Aliance pro rodinu, podporovaná z příspěvků dobrovolných dárců, podala na nevyváženost pořadů České televize od roku 2020 do ledna 2024 celkem sedm stížností. Pět z nich vyhodnotila Rada pro televizní a rozhlasové vysílání (RRTV) jako důvodné a poslala televizi do správního řízení.
Podle Aliance se v průběhu času ukazuje, že vedení televize a její redaktoři nedávají rozhodnutím RRTV velkou váhu, protože znovu vytváří další pořady, které mají stejný problém neobjektivnosti, na který bylo poukazováno opakovaně v minulosti.
Nedávno byl zrušen pořad ČT nazvaný 168 hodin, který byl také předmětem stížností na neobjektivitu v reportáži o návrzích pro uzákonění manželství osob stejného pohlaví. Uzákonění bylo podle rozhodnutí RRTV představováno „v pozitivním světle jako správný přístup, kdežto názory a argumenty odpůrců těchto manželství prezentovány jako zastaralé a v dnešní době nepřijatelné“, uvádí vyjádření Rady.
Výuka pro školáky o „etickém pornu“ na ČT
Poslední stížnost Aliance směřuje na RRTV za pořad Na záchodcích, který ČT prezentuje jako vzdělávací a určený pro žáky vyšších tříd základních škol a středoškoláky (vesměs nezletilé).
„Pojďte nahlédnout do světa sexu prostřednictvím seriálu Na záchodcích,“ zve ČT ke sledování pořadu, v němž kromě dílu o „etickém” pornu nabízí i výuku o sadomasochistických sexuálních praktikách, které podle moderátorek nemusí být až tak špatné, jen s nimi musí všichni souhlasit.
„V soukromých médiích by si tohle netroufli vysílat dřív než po 22. hodině,“ uvádí spolek Aliance pro rodinu k rozporovanému obsahu ČT.
K pořadu jsou vytvořeny pracovní listy pro vyučující 2. stupně ZŠ a vyučující středních škol. Vyučující mají pořady dětem pouštět a poté k nim dávat doplňující výuku.
Pořadem provázejí moderátorky, které využívají také sexuální rekvizity a například prohlašují, že sadomasochistické praktiky v sexu „mohou být krásné“, včetně svazování, nebo že porno může být i „etické“ a není až takový problém se na něj dívat, jen ho „nemá být moc“.
Požádali jsme Českou televizi o komentář. Do doby vydání článku na žádost nereagovala.
„Chceme veřejné slyšení”
Petice bude podle petentů pravděpodobně doručena Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny, který v případech, kdy petici podpořilo nejméně 10 000 petentů, pořádá veřejné slyšení. Cílem petentů je tuto hranici přesáhnout.
Na veřejném slyšení budou moci před poslanci vystoupit petenti a jejich zástupci a petiční výbor požádá o účast příslušného člena vlády, vedoucího ústředního správního úřadu nebo představitele územní samosprávy, uvádějí stránky Petičního výboru.