Alexandra Roach

27. 10. 2024

Bylinné přípravky mohou odvrátit podzimní depresi tím, že posílí mechanismy zvládání našeho těla a umožní mu překonat účinky sezónní afektivní poruchy.

Konec léta se vyznačuje zkrácením denního světla a nižšími teplotami. Někteří tuto sezónní změnu vítají s touhou po horké čokoládě, vydatném guláši nebo větším odpočinku, jiní se hrozícího úbytku denního světla děsí.

Lidé, kteří pociťují negativní účinky sezónní afektivní poruchy (SAD), což je typ deprese, která obvykle přichází na podzim nebo v zimě, očekávají nápor letošních příznaků.

Platnost SAD

Mezi indikátory SAD patří:

  • Pocity smutku, které vedou k potenciální (mírné) depresi
  • Nedostatek energie
  • Ztráta zájmu o obvyklé činnosti
  • Změny ve spánkovém režimu – přespání nebo hypersomnie, někdy také nespavost
  • Přibývání na váze

Psychiatři již dlouho zkoumají fenomén, který se zdá být sezónně omezenou formou deprese. V roce 1984 provedl Norman Rosenthal klinickou studii, která byla publikována v Archives of General Psychiatry, a zavedl termín sezónní afektivní porucha. Podle Rosenthala se SAD vyznačovala opakujícími se depresemi každý rok ve stejnou dobu.

V roce 1994 byla v časopise Journal of Psychosomatic Research publikována studie zkoumající účinky světla na 1 571 pacientů se SAD. Studie však zjistila, že tendence pacientů k přespávání na podzim a v zimě se jen nepatrně liší od tendence běžné populace. Co se však změnilo, byla spánková architektura pacientů se SAD, kterou zvrátila terapie jasným světlem a změna ročního období.

Proto byla v březnu 2024 provedena studie, jejímž cílem bylo ověřit existenci a platnost SAD. Výsledky zveřejněné v časopise Journal of Affective Disorders naznačují, že jde o legitimní poruchu.

Vědci vybrali 143 pacientů se SAD během zimy a sledovali je v následujících letních měsících. Během klinické studie výzkumníci léčili pacienty světelnou terapií a skupinovou kognitivně-behaviorální terapií a poté porovnali výsledky. Ani jedna léčba nezmírnila všechny příznaky SAD. U 79 % pacientů však došlo během slunečného období k úplnému ústupu všech příznaků deprese.

Neurochemičtí viníci

Neurochemické látky, jako je serotonin a dopamin, se podílejí na našem cyklu spánku a bdění. Serotonin, který pochází z mozkové šišinky, se používá k produkci hormonu melatoninu, který se podílí na řízení cirkadiánního rytmu.

Dopamin naopak zastavuje účinky neurotransmiteru noradrenalinu. Namísto toho, aby vás tato chemická látka uspávala, umožňuje vám být vzhůru.

Význam „hormonu tmy“ je popsán v článku z ledna 2024, který vyšel v časopise Molecular Neurobiology. Podle výzkumu má melatonin široký vliv na hlavní orgány, jako je srdce, játra a mozek. Může dokonce modulovat imunitní systém.

Na základě přehledu z roku 2019 , který zahrnoval randomizované kontrolované studie a byl publikován v Cochrane Library, nebyl potvrzen závěr, že by melatonin mohl zabránit příznakům SAD. Tyto výsledky však mohl ovlivnit vysoký počet vyřazených účastníků studie.

Další léčbou, o níž se v přehledu hovořilo, byl agomelatin, atypické antidepresivum běžně prodávané pod názvy Valdoxan a Thymanax a předepisované lékaři k léčbě úzkostných poruch a velkých depresivních poruch. Ačkoli dřívější klinická studie publikovaná v časopise Psychopharmacology naznačuje oprávněnost takové léčby, studijní skupina byla malá a zahrnovala 37 pacientů. Autoři novějšího přehledu nenašli jisté důkazy, které by toto tvrzení potvrzovaly.

Léčba sezónních poruch

Obvyklá léčba této poruchy, která je podrobně popsána v knize Sezónní afektivní poruchy a v časopise StatPearls z roku 2024, zahrnuje terapii jasným světlem, psychoterapii (včetně kognitivně-behaviorální terapie), antidepresiva a suplementaci vitaminem D.

Existují však také přírodní přístupy k řešení této poruchy. Pomoci může vědomá příprava na změnu ročních období a využívání fytofarmak neboli sloučenin rostlinného původu s léčivými vlastnostmi, jako jsou homeopatika a bylinné přípravky.

Přírodní přístupy

Karen Leadbeater DSH, PCH, RSHom. Se svolením Karen Leadbeater

SAD se vrací rok co rok, což se zdá být nekonečným cyklem. Pacienti se na jaře cítí povzbuzeni, aby se na podzim, kdy se vrací do temné poloviny roku, energie opět vytratila.

Karen Leadbeaterová, licencovaná homeopatka působící od roku 1998 v Tavistocku v Devonu na jihozápadě Anglie, se tomuto tématu věnuje na svém blogu Navigating Seasonal Change With Homeopathy.

V rozhovoru pro Epoch Times se Leadbeaterová zamýšlela nad významem světla pro většinu živých tvorů včetně člověka.

Světlo považuje za jakousi základní živinu.

Leadbeaterová se na SAD dívá homeopatickou optikou zdraví a nemoci. To ji přirozeně nutí přemýšlet nad rámec melatoninu a naladit se na historii životních zkušeností, událostí a citlivostí každého jednotlivce. Při léčbě pacienta se dívá na celý příběh.

„U některých lidí může mít SAD kořeny v celoživotní citlivosti na světlo a jeho vlivu na endokrinní systém,“ řekla. „Přechod do tmavé poloviny roku může vyvolat rané nebo nevědomé asociace nebo působit jako bolestná připomínka minulých událostí. Může být také užitečné podívat se zpět na dobu v životě člověka, kdy se jeho deprese poprvé projevila, a prozkoumat, zda v té době nedošlo k životním změnám nebo obtížným okolnostem.“

Homeopatický přístup k sezónní afektivní poruše zahrnuje:

  • Dobrá výživa bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny
  • Plnospektrální sluneční světlo (v co největší míře, což znamená chodit ven i během chladných zimních měsíců a umožnit světlu, aby se dostalo přímo do očí, nebráněno okny nebo brýlemi)
  • Homeopatické léky

Homeopatické léky

Homeopatika a bylinky (chamillewhite)

Leadbeaterová vychází z desítek let zkušeností se svými pacienty, když doporučuje následující léky. „Homeopatie používá bezpečné, netoxické mikrodávky přírodních látek, které stimulují tělu vlastní léčebný mechanismus,“ řekla. „Zatímco některé látky mohou být v hrubých dávkách škodlivé, při homeopatickém použití se stávají bezpečnými díky pečlivému ředění a protřepávání, které uvolňuje jejich léčivý potenciál a odstraňuje toxicitu.“

Colchicum

Leadbeater používá Colchicum zejména u lidí, jejichž příznaky „se zhoršují, když je chladno a vlhko“ nebo se obecně zhoršují při změně počasí. Používá ho také u těch, kterým se silně zhoršuje během podzimu.

Tento homeopatický lék pochází z rostliny Colchicum autumnale, známé také jako podzimní krokus nebo luční šafrán.

„Tato rostlina je pozoruhodná tím, že její květy se objevují na podzim, nějakou dobu před listy, které se objevují následující jaro,“ řekla Leadbeaterová. „To je důvodem dalšího z jejích běžných názvů – nahé dámy.

Colchicum autumnale (TonyBaggett / Getty Images)

„Jak se dalo očekávat z nechráněného stavu květu, ti, jejichž příznaky odpovídají Colchicum, jsou velmi citliví na vnější vlivy, od počasí po pachy, hluk a světlo.“

Aurum

Tento lék se vyrábí z kovového zlata, známého také jako sluneční kov.

Leadbeaterová používá tento homeopatický prostředek při léčbě pacientů silně zasažených slunečním světlem a tmou.

„Touží po slunečním světle a těžko snášejí zimu,“ řekla. „Bývají to zodpovědní a pracovití jedinci se sklonem k pokleslé náladě a sebekritice. Depresivní tendence se zhoršují při nízkém osvětlení – matném zamračeném počasí a v zimních měsících.“

Fosfor

Pacienti, kteří jsou nejvhodnější pro léčbu fosforem, jsou obvykle „velmi citliví na změny světla a počasí, extrovertní a vnímaví“, řekla Leadbeaterová. „Na změny počasí reagují fyzicky i psychicky a v tmavších měsících mají tendenci ke špatné náladě.“

Podle Leadbeaterové „lze tyto účinky trochu zmírnit ve světle společnosti dobrých přátel, tance a čokolády“. Podle ní je může zmírnit také fosfor, který je klíčový pro veškerý život, včetně „rostlinných buněk, kde je nezbytný pro proces fotosyntézy – přeměnu světelné energie ze slunce na chemickou energii pro metabolické procesy“.

„Tento lék se vyrábí z bílého fosforu, v přírodní formě hořlavého prvku, jehož název znamená v řečtině nositel světla, protože při působení kyslíku slabě září,“ uvedla.

Další postupy

Níže jsou uvedeny některé nefarmaceutické postupy, které by mohly přinést úlevu.

Sol a UV světlo

Leadbeaterová zmínila, že součástí homeopatické léčby mohou být i další nefarmakologické terapie. Potenciálními léky jsou například plnospektrální sluneční světlo (Sol) a UV záření (UV-lux).

Tyto léčebné postupy doporučuje, pokud pacient se SAD bojuje s nespavostí nebo depresí.

„Sol se někdy používá v případech, kdy je nespavost součástí obrazu SAD, a UV-lux byl účinný v některých případech zimní deprese,“ uvedla Leadbeaterová.

Terapie jasným světlem

Světelnou terapií jako možnou léčbou SAD se zabýval systematický přehled a metaanalýza publikovaná v časopise Journal of Affective Disorders v roce 2024. Vyhledávání zahrnovalo záznamy z databází z let 1975 až 2022 a jeho výsledkem bylo 21 randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících 1037 účastníků.

Výsledky byly přesvědčivé. „Terapie jasným světlem je slibnou nefarmakologickou léčbou první linie sezónní afektivní poruchy (SAD), která vykazuje významné zlepšení příznaků nálady ve srovnání s placebem,“ napsali vědci.

Terapie jasným světlem je jako intervence u SAD účinná a dobře snášená.

Jemné bylinky

Složitá rovnováha mezi nervovým systémem, cirkadiánním cyklem, světlem a tmou a odpočinkem a vzrušením hraje při holistickém přístupu k SAD vždy roli.

Jako obecní bylinkář vždy hledám potenciální řešení ve světě rostlin. V případě SAD mě napadají tři zvláštní bylinní spojenci. Tyto tři rostliny jsou nervové neboli uklidňující na nervy, ale mají také antidepresivní a protiúzkostné účinky.

Tímto způsobem se lidské systémy mohou samy vyrovnat, místo aby byly zahlceny jedním nebo druhým směrem.

Lípa

Mezinárodní studii, kterou provedli vědci z Itálie, Francie a Spojených států, publikoval v roce 2024 časopis Medical Sciences. Vědci testovali melatonin, hloh a vitamin B1 a také léčivé části lípy, u které byly v předchozích studiích in vitro a na zvířatech zjištěny sedativní a anxiolytické účinky .

Studie se zúčastnilo celkem 56 účastníků. Každý účastník dostával lipový doplněk stravy v kombinaci se třemi výše uvedenými účinnými látkami. Studie potvrdila, že lípa může podporovat relaxaci a „případně spánek v případě stresu“.

Šálek lipového čaje (pixelshot)

Šálek lipového čaje připravíte tak, že dvě čajové lžičky sušené rostliny přelijete vroucí vodou. Přikryjte a louhujte 15 minut. Můžete užívat tři až čtyři šálky denně. Čaj z lipového květu je velmi jemný a obvykle bez kontraindikací. Silné dávky by však mohly mít opačný účinek a způsobit podrážděnost.

Kozlík lékařský

Doplněk stravy bez melatoninu, který obsahoval kořen kozlíku lékařského, byl zkoumán v randomizované, dvojitě zaslepené studii a publikován v roce 2023 v časopise Nutrients. Zúčastnilo se jí 620 pacientů, kteří si stěžovali na poruchy spánku, stres a úzkost.

Kozlík lékařský (marilyna / Getty Images)

Studijní skupina A dostávala po 75 miligramech chmelového a kozlíkového oleje a nízkou dávku (0,35 mg) tetrahydrokanabinolu (THC). Studijní skupina B dostávala nižší dávku 20 mg nebo placebo a zvýšené množství (0,85 mg) THC. Výzkumníci zjistili „významný rozdíl v poruchách spánku, úzkosti, stresu a pohodě mezi skupinou A a placebem“.

Výzkumníci pozorovali, že „rostlinná směs obsahující nižší množství THC a vyšší množství GABA chmelového oleje a kozlíkového oleje významně zlepšila kvalitu spánku, úzkost, stres a celkovou pohodu u zdravých jedinců s touhou po lepším spánku.“ Směsi s vyšším množstvím THC a placebo nebyly tak účinné.

Kozlík lékařský je protikřečový prostředek, který může působit sedativně a někdy i mírně povzbudivě (zejména během snění). Může se používat jako léčivý čaj: použijte půl až jednu čajovou lžičku sušeného kořene kozlíku lékařského na 10 uncí vody. Přikryté louhujte 30 minut. Užívejte čtyři hrnky dvakrát denně, jednou těsně před spaním.

Citronový balzám

Účinky listů meduňky lékařské na depresi a úzkost v klinických studiích byly předmětem systematického přehledu a metaanalýzy publikované v časopise Phytotherapy Research v roce 2021. Meduňka výrazně zlepšila průměrné skóre úzkosti a deprese ve srovnání s placebem.

Listy meduňky (scisettialfio / Getty Image

V roce 2022 vyšel v časopise Molecules článek, ve kterém se meduňka uvádí jako možný rostlinný lék na depresi, úzkost, stres a další duševní poruchy.

Meduňka, někdy nazývaná tekuté citronové slunce, je vynikající v bylinných protokolech pro léčbu SAD. Účinně léčí potíže se spánkem pramenící z úzkosti.

Meduňku můžete použít jako esenciální olej v aromaterapii. Nebo ji můžete pít jako čaj z usušených listů: jedna až dvě čajové lžičky na osm uncí vody, louhovat přikryté 15 až 30 minut. Pijte až tři šálky denně.

Mezi další potenciální bylinné spojence patří kořen kavy, třezalka tečkovaná, jinan dvoulaločný a ashwagandha, uvádí aktualizovaný přehled publikovaný v časopise Phytotherapy Research. Dalším přístupem k řešení SAD je výživa a úprava životního stylu.

Poznámka: Veškerá individuální bylinná doporučení a dávkování konzultujte s vaším nejbližším praktickým lékařem. Rovněž se s ním poraďte, pokud užíváte nějaké léky. Autorka píše pouze pro informační účely a nevystupuje v roli lékaře nebo licencovaného dietologa/výživáře.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.