Pět českých expertů z různých oborů vydalo před několika dny prohlášení, reagující na komentář premiéra Petra Fialy, který se vyjadřoval k jejich analýze zveřejněné v lednu letošního roku. V ní dospěli k závěru, že prováděné analýzy „ukazují ve prospěch hypotézy, že očkování proti onemocnění covid-19 má příčinnou souvislost s poklesem plodnosti českých žen“.
Po vyhodnocování dostupných dat měli vzít autoři analýzy[1] v potaz různá možná statistická zkreslení a okolnosti. Jsou přesvědčeni, že z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je „již bezpečně prokázáno, že pokles počtu narozených dětí s očkovacím statusem matek souvisí, a to velmi silně“.
„Otázkou zůstává, jaká část této souvislosti je příčinná,“ uvádí skupina expertů. „Pokud chce kdokoliv, včetně profesora politologie a předsedy vlády České republiky v jedné osobě, tvrdit, že příčinná souvislost neexistuje, měl by k tomu mít nějaká data. Data zatím zveřejněná ukazují opačným směrem.“
V minulosti opakovaně apelovali na odpovědné orgány, aby věnovaly čas prozkoumání možných příčinných souvislostí. Premiéra Petra Fialu ústně požádal o komentář k této věci v rámci interpelací 24. října poslanec MUDr. Vladimír Zlínský (SPD), který se problematice dlouhodobě věnuje.
Premiér na interpelaci ústně odpověděl následovně: „Máme problém s porodností. Je zde trend, který je negativní, který je dlouhodobý, a to, že ten trend je dlouhodobý, tak ukazuje, že souvislost s covidem nebo očkováním proti covidu je rozhodně věc, která by v jakékoliv kritické analýze nebo vědeckém zkoumání obstát nemohla. Ten trend se dá doložit třeba v roce 2018, kdy žádné očkování proti covidu nebylo.“
Premiér používá „chybnou argumentaci“?
Skupina expertů uvádí, že argumentace premiéra je „chybná“, a že v jejich analýze byla diskutována „úhrnná plodnost“ [2] nikoliv „porodnost“, a že ani porodnost nezaznamenává takové výkyvy, jaké tvrdí premiér. To dokládají níže uvedenými grafy. O jejich analýze poklesu plodnosti jsme již dříve podrobněji reportovali zde.
„Úhrnná plodnost českých žen začala v lednu 2022 prudce klesat a tento pokles se dosud nezastavil,“ upozorňuje mezioborová skupina na stránkách Sdružení matematiků, imunologů a statistiků (SMIS). „Již dříve jsme upozorňovali, že tento pokles začal rok po zahájení používání mRNA vakcín proti covid-19. Navíc tento pokles lze pozorovat v téměř všech silně proočkovaných zemích, zatímco zemím, kde se očkovalo méně, se pokles vyhýbá.“
„Panu premiérovi též připomínáme, že ani porodnost, o které mluvil, v České republice v posledních přibližně 10 letech, před rokem 2022 žádné dlouhodobé výrazně negativní trendy nevykazovala,“ uvádí skupina.
Na grafu níže předkládají měsíční relativní meziroční změny v počtu narozených dětí. „Po krátkodobém významnějším propadu v roce 2011 se počet narozených dětí v ČR stabilizoval,“ uvádějí experti, což znamená, že „nevykazoval významné ani negativní, ani pozitivní trendy“.
Zlomový pokles v počtu narozených dětí nastal podle grafu až v lednu 2022, od kdy „se již téměř tři roky každý měsíc rodí o přibližně 10 % dětí méně, než tomu bylo ve stejném měsíci roku předchozího“, upozorňuje skupina.
„V absolutních číslech klesají strmě počty narozených dětí za roky 2021-2023,“ uvádí mezioborová skupina s tím, že tento trend pokračuje i v letošním roce. Vyjadřují také znepokojení nad tím, že Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jim není ochoten poskytnout požadovaná data k analýze.
„Nejvíce překvapivý na celém problému je však fakt, že ani po téměř třech letech od počátku dramatického propadu úhrnné plodnosti nemáme k dispozici data, která by umožnila problém přesněji studovat,“ uvádí skupina. „Již mnoho měsíců požadujeme od ÚZISu příslušnou datovou sadu, zatím však stále nemáme nic. Proto znovu veřejně a důrazně žádáme ÚZIS, aby data poskytl.“
Požádali jsme ÚZIS, Ministerstvo zdravotnictví a premiéra o komentář. Do doby vydání článku jsme reakci neobdrželi.
Proti-argumentace
Vůči analýze SMIS je skeptický Vladislav Krupa z Ludwig von Mises Institute, který na stránkách Konzervativních novin poukazuje, že například v Izraeli, kde je jedna z největších proočkovaností na covid na světě, „v existujícím trendu porodnosti není vůbec žádný výkyv“.
„Tam se očkovalo nejdřív, očkovalo se od dvanácti let, Izrael byl dlouho premiantem v proočkovanosti a zároveň je to země s relativně vysokou porodností, kde by se neplodnost mohla dramaticky projevit,“ argumentuje Krupa.
Požádali jsme autory analýzy o komentář.
Reakce jednoho z autorů analýzy
V reakci na článek Vladislava Krupy zaslal jeden z autorů analýzy, RNDr. Tomáš Fürst, PhD., deníku Epoch Times krátký komentář.
Nejprve se zaměřil na první část článku, kterou v našem článku výše ani nezmiňujeme, v níž Krupa prohlašuje, že by bylo třeba zjistit „data o počtech párů, které chtějí mít dítě, ale nedaří se jim to“. Tato data dle něj nemá ÚZIS ani jiný orgán k dispozici.
„Dále autor píše: ‚[B]yl pokles porodnosti vyvolán biologickou nemožností počít navzdory snaze, nebo je to prostě výsledek rozhodnutí nemít (teď) děti? Teprve pokud bychom věděli tohle (a že jsme ten první případ), můžeme začít pátrat po nějakých možných vlivech vakcíny na covid.‘ Zde mi uniká logika textu. Zdá se mi, že autor říká, že po příčinách jevu můžeme začít pátrat až poté, co známe jeho příčiny,“ uvádí doktor Fürst.
Ke grafu, který Krupa sdílel o počtu početích na tisíc žen od roku 1960 do roku 2100, Fürst uvádí: „Znovu opakuji, že je třeba se dívat na celkovou plodnost (Total Fertility Rate, TFR), a nikoliv na počet dětí na tisíc žen, protože ten je závislý na věkové struktuře populace“.
„Izrael je země, která se od nás liší snad úplně ve všem, v čem se lišit může. I tak ale platí, že po mírném nárůstu TFR v roce 2021 došlo v roce 2022 v Izraeli k poklesu TFR u všech skupin Izraelského obyvatelstva a tento trend se v roce 2023 dále prohloubil (viz graf zde, zejména si přečtěte tři řádky textu přímo pod obrázkem). Propad není tak prudký jako v některých evropských zemích, ale je velmi reálný,“ dodává doktor Fürst.
„Poslední odstavec Krupova textu je bizarní. Autor se domnívá (bez jakékoliv evidence), že kolega Kotlár je blázen,“ sdělil Fürst deníku Epoch Times. „Z toho vyvozuje, že kdokoliv tento jeho názor nesdílí, nemá právo se odborně vyjadřovat k vakcínám. Není mi jasné, jak mám na tuto formu kritiky reagovat.“
„V každém případě však oceňujeme, že vůbec k nějaké diskusi dochází. Konzervativní noviny mohou jít v tomto směru příkladem, protože většina textu není věnována dehonestaci autorů, ale skutečné argumentaci,“ dodává Fürst.
DOPLNĚNÍ: 11. listopadu byl článek doplněn reakcí Tomáše Fürsta
Poznámky:
[1] Autory analýzy jsou: RNDr. Tomáš Fürst, PhD.; RNDr. Zuzana Krátká, PhD.; MVDr. Roman Kovařík; Vít Karásek; Doc. RNDr. Arnošt Komárek, PhD.
[2] Úhrnná plodnost je počet dětí, který by se narodil jedné ženě během jejího života, pokud by všechny věkově specifické míry plodnosti zůstaly na dnešních hodnotách a pokud by se tato žena dožila konce svého reprodukčního období.