René Gräber

11. 11. 2024

Lehká rýma, nebo plnohodnotné nachlazení? S chladnějším ročním obdobím opět přichází čas chřipek. Hostující autor a naturopat Rene Gräber ve svém týdenním sloupku pro Epoch Times vysvětluje, jak jí můžete předcházet a jak se postavit na nohy, pokud dojde na nejhorší.

Každý rok nás takzvaná chřipková sezóna provází od října do dubna. Během těchto měsíců je náš imunitní systém z rozličných důvodů často oslaben.

Za určitých podmínek to mají viry a bakterie snadné. Ale nemusí to tak být. Můžete přijmout preventivní opatření tím, že posílíte svůj imunitní systém a budete se proti nákazám chránit. Pokud se nachladíte nebo onemocníte chřipkou, existuje celá řada přírodních prostředků, které vám pomohou postavit se rychleji na nohy.

Prevence chřipky s vitamínem D

Vitamin D je klíčovým stavebním prvkem silného imunitního systému. V chladném období máme obvykle nedostatek slunečního svitu – a tedy i UVB záření, které naše tělo potřebuje pro tvorbu vitaminu D.

Mnozí lidé začínají zimní měsíce s nedostatkem vitaminu D, což výrazně oslabuje imunitní systém. Proto obecně doporučuji od října do dubna užívat 3 000 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně. Ačkoli Německá společnost pro výživu doporučuje pouze 800 IU, domnívám se, že je to vzhledem k současné situaci ve studiích příliš málo.

Často dostávám tuto otázku: Měl by se vitamin D kombinovat s vitaminem K2? Ve většině případů ano. Existují však výjimky, například u pacientů, kteří užívají léky na ředění krve. Takovou otázku byste si rozhodně měli ujasnit se svým lékařem.

Klíč k obraně leží ve střevech

Posílení imunitního systému začíná ve střevech – tento poznatek již není jen součástí naturopatie, ale byl prokázán i mnoha vědeckými studiemi. Zdravá střevní flóra nás chrání před infekcemi a pomáhá udržovat imunitní systém v rovnováze. Střevům pomáhá méně cukru a především vyhýbání se konzervačním látkám. Vyhýbat byste se měli zejména vysoce zpracovaným potravinám.

Kvašené potraviny, jako je kysané zelí, se doporučují – neměly by však být ohřívány, a to ani během výroby. Pro začátek je vhodné dát si ráno před snídaní jednu vidličku.

Podceňovaný stopový prvek a osvědčená klasika

Zinek hraje klíčovou roli v imunitním systému. Dokáže potlačit množení virů a zkrátit tak průběh nachlazení. Protože zinek plní mnoho dalších důležitých funkcí a mnoho lidí – zejména starších – trpí jeho nedostatkem, doporučuji užívat 30 mg zinku denně.

Protože však zinek není vhodný pro všechny pacienty, zejména pokud užívají antibiotika nebo mají některá onemocnění ledvin či střev, měli byste se i zde poradit se svým lékařem.

Vitamin C je považován za tradiční lék proti nachlazení. Rozhodující je však správná forma a dávkování. Dobrou volbou je přírodní vitamin C z ovoce a zeleniny, jako je růžičková kapusta, brokolice, zelí nebo pomeranče.

Užitečné jsou také doplňky stravy s vitaminem C, zejména pokud je potřebujete užít rychle. Vysoké jednorázové dávky jsou však méně účinné, protože tělo přebytečný vitamin C rychle vyloučí. Mým tipem je proto používat komplexy vitaminu C z přírodních zdrojů, jako je šípek nebo acerola. Tyto přípravky najdete v obchodech se zdravou výživou nebo v lékárnách.

První příznaky chřipky – co teď?

Pokud zjistíte, že jste nachlazení nebo máte chřipku, doporučuji následující opatření:

Postupně zahřívaná koupel pro dolní končetiny

Postupně zahřívaná koupel pro dolní končetiny zvyšuje tělesnou teplotu. Budete k tomu potřebovat vhodnou nádobu, protože voda musí sahat alespoň do poloviny výšky vašich lýtek. Zpočátku by voda a nohy měly mít přibližně stejnou teplotu. Poté zvyšujte teplotu vody o jeden stupeň za minutu, dokud voda nebude mít teplotu 41 stupňů. Následně se ihned uložte do postele, nejlépe s lahví s horkou vodou. Vypněte mobilní telefon a televizi. Odpočinek je nejlepším lékařem.

Lehká strava

Vyhněte se těžkým jídlům, jako je maso a sladkosti. Místo nich volte raději ovoce a zeleninu, které vašemu tělu dodají potřebné živiny. Tento postup praktikujte po dobu tří týdnů.

Léčivé houby

Užitečné jsou zejména houby reishi. Obsahují adaptogeny, které regulují a podporují imunitní systém. Doporučuji kvalitní tinkturu z reishi: 25 kapek třikrát denně.

Díky těmto jednoduchým, ale účinným opatřením se můžete dobře chránit před chřipkou a nachlazením – a pokud se přece jen nakazíte, můžete se rychleji zotavit.

etg

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Zkušenosti s portálem viagogo – „levárna“, přemrštěné ceny, duplicitní vstupenky

Pan Rykl si vloni koupil lístky na koncert skupiny Kabát k 35. výročí založení kapely. Na akci, která se začátkem listopadu konala v Ústí nad Labem, se však nikdy nedostal. A další, kteří také nakoupili vstupenky přes viagogo...

Deset zemí EU, včetně Česka, žádá zákaz dovozu ruského plynu a LNG

Deset členských zemí EU, včetně České republiky, vyzvalo Evropskou unii, aby zavedla úplný zákaz dovozu plynu a rovněž zkapalněného plynu z Ruska.

(Vlevo) Elon Musk, majitel sítě X, duben 2024. (Etienne Laurent / AFP via Getty Images). Eurokomisař Thierry Breton. (European Comission 2024 / ec.europa.eu)
EU a X na kordy: Thierry Breton odmítá obvinění Elona Muska

Bývalý komisař EU pro digitální záležitosti Thierry Breton v rozhovoru pro France Info odmítl obvinění, že by vyzýval ke zrušení voleb v EU. Majitel společnosti X Elon Musk již dříve označil politika, který se v létě dostal do sporu s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou, za „evropského tyrana“.

Evropa musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl Rutte v EP

Evropané musí více investovat do obrany a podporovat Ukrajinu, řekl dnes při debatě v Evropském parlamentu nový generální tajemník NATO Mark Rutte. Evropská unie a Severoatlantická aliance se podle něj musí doplňovat, nikoli dublovat.

Na letišti v Praze celníci odhalili kurýry s více než 14 kilogramy heroinu

Více než 14 kilogramů heroinu a skoro šest kilogramů látek na ředění této drogy u sebe měli tři kurýři zadržení koncem loňského roku na ruzyňském letišti v Praze.

Ilustrace Thompsonovy vany, zveřejněná v Chronicle-Telegram 18. listopadu 1935, devět let po Menckenově přiznání. (Public Domain)
Fake news z roku 1917: Původ vany

28. prosince 1917 přinesl New York Evening Mail fascinující článek o historii vany ve Spojených státech, která podle všeho prošla zajímavou sérií technologických obměn a veřejných sporů o dobrý vkus. Dokonce i lékařská obec se podle článku zapojila do varování před hrozbou, kterou vana představuje pro osobní hygienu.

„Je to kluk!“ Snowboardistka Eva Adamczyková se stala maminkou

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Adamczyková, rozená Samková, a herec Marek Adamczyk se stali rodiči. Milou zprávu s gratulací zveřejnil na své sociální síti Český olympijský tým.

Vědecké poznatky o svalech, které zvyšují motivaci ke cvičení

Nový výzkum naznačuje, že během cvičení vysílají svaly do mozku signály, které zvyšují výkonnost a posilují touhu pokračovat – zjištění, které by mohlo změnit naše chápání fitness a motivace.