Epoch Times Česko ČTK

a 13. 12. 2024

Aktualizace v 12:17 o vyjádření ministryně Černochové, úprava titulku

Advokát vojenského instruktora, který je v podezřelý z toho, že postřelil při výcviku v Keni tamního vojáka, chce v případu nechat vyslechnout ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Důvodem je podezření, že ministryně protiprávně úkolovala vojenské policisty, vyplývá z vyjádření advokáta Radka Ondruše. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Černochová na síti X uvedla, že k výslechu předvolaná nebyla a její výpověď by pro vyšetřování stejně nemohla být přínosem. Na tiskové konferenci ministryně doplnila, že Vojenskou policii do Keni nevysílala ona, ale náčelník Vojenské policie Jiří Roček.

Podle serveru z dostupných informací vyplývá, že to byla právě Černochová, kdo se v říjnu na mimořádném jednání k tomuto incidentu zasadil o to, že do Keni poletí příslušníci Vojenské policie. Sama ministryně nedávno před členy sněmovního výboru pro obranu uvedla, že Vojenská policie do Keni vyrazila na základě její intervence.

„Ona (ministryně) má postavení politického činitele nebo správního úřadu, ale nemá jak úkolovat Vojenskou policii. Jediné, co může udělat, je, že tu věc postoupí orgánům činným v trestním řízení, pokud se o tom dozví, ale nemá žádnou zákonnou pravomoc dávat policistům jakékoliv úkoly. Poslední případy, kdy ministr obrany takto úkoloval, byla padesátá léta,“ uvedl Ondruš. Státnímu zástupci navrhl podle svých slov také prošetření toho, zda neunikly utajované informace.

„Žádné předvolání jsem neobdržela,“ napsala dnes Černochová na síti X. „Chápu, že každý advokát se snaží zpochybnit cokoli, aby obhájil svého klienta. Ale ani má výpověď by přeci nijak neobjasnila to, co je vyšetřováno. Nechme konat ty, kdo konat mají,“ dodala. Na dopolední tiskové konferenci ministryně doplnila, že Vojenská policie jela do Keni na základě požadavku náčelníka Vojenské policie Jiřího Ročka. „Já jsem pouze jako ministryně obrany zajišťovala možnost letecké přepravy,“ uvedla.

Incident se podle serveru stal v keňském výcvikovém prostoru 22. října a ministryně se o něm podle vlastních slov dozvěděla až s více než třídenním zpožděním. Vedle časové prodlevy kritizovala také to, že informace o události nebyla okamžitě předána Vojenské policii, ale vojáci na místě zřídili vlastní komisi, která okolnosti případu začala zkoumat a sbírat svědectví o střelbě. Podle Ondruše Vojenská policie dodnes nevyslechla zraněného keňského vojáka a chybí také jeho lékařská zpráva.

Armáda spolupracuje s keňskými ozbrojenými silami mimo jiné na základě memoranda, které podepsal náčelník generálního štábu v roce 2015. Letošní školení měli na starosti elitní české jednotky speciálních sil z Prostějova. Nejde o standardní vojenskou misi, kterou musí schválit Parlament. K výjezdům vojáků kratším než 60 dnů stačí rozhodnutí vlády a některé cesty vojenských specialistů do ciziny za školením mohou mít charakter běžné služební cesty, napsal dřív server Seznam Zprávy.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.