Maturitní zkouška z matematiky by měla zůstat i po roce 2020 volitelnou součástí maturitních zkoušek. Návrh na příslušnou novelu školského zákona schválila vláda na jednání ve středu 30. října 2019.

Novela školského zákona, jejíž návrh vláda teď pošle do Parlamentu, se zaměřuje především na opětovné zrušení povinné maturity z matematiky, ale zároveň přináší i další změny v modelu maturitních zkoušek.

Od školního roku 2020/2021 chce Ministerstvo školství prosadit, aby se státní maturita omezila jen na didaktické testy, zatímco písemné i ústní maturitní zkoušky by se přesunuly do profilové části maturit.

Studenti by tak měli jako dosud možnost volby mezi matematikou a cizím jazykem. Podle již schválené předchozí novely totiž mělo od 1. listopadu dojít k zavedení povinné maturity z matematiky, proti čemuž podle tiskové zprávy vlády protestuje značná část rodičů i odborné veřejnosti.

Zájemci o maturitní zkoušku z matematiky by podle schváleného návrhu měli nově dostat navíc možnost absolvovat maturitní zkoušku s názvem Maturita rozšiřující.