Zdenka Danková

1. 3. 2020

Ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v České republice jsou tři lidé nakažení koronavirusem. Všichni se nakazili v Itálii.

V Praze na Bulovce, na speciálním oddělení v izolaci, leží nakaženi dva pacienti. Jedním je Čech navrátivší se z Itálie, druhým je Američanka, která v Itálii studuje. Primářka ujišťuje, že průběh jejich nemoci je zatím spíše mírný.

Infolinky SZU k epidemii COVID 19. (Ministerstvo zdravotnictví)

Třetí pacient je evidován v Ústí nad Labem. I on se koronavirem nakazil v Itálii, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„V České republice máme první tři případy nemoci COVID-19, jsou to případy, které byly potvrzeny v rámci Národní referenční laboratoře. Jsou to tedy zatím suspektní případy, pro potvrzení posíláme vzorky do laboratoře v Berlíně, ale s největší pravděpodobností to jsou skutečně tři pozitivní případy,“ uvedl Vojtěch v tiskovém prohlášení. 

Podle ministerstva zafungovaly mechanismy, které jsou nastaveny proti šíření této choroby. Mezitím se v zemi objevilo kolem dvou set podezření na koronavirus.

O zavření hranic se zatím neuvažuje, nicméně ve hře je pozastavení letů do Milána a Benátek. Ministr zdravotnictví řekl Čt24, že k uzavření hranic jsou pravomoci v případě, kdyby se stoprocentně potvrdilo, že desítky nebo stovky lidí v zemi jsou nakaženy tímto virem.

Panika nic nevyřeší

Lékaři doporučují lidem posilovat svou imunitu, jíst více ovoce, nezůstávat ve stresu, umývat si ruce.

„Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest,“ uvádí české ministerstvo zdravotnictví. Nejnovější studie varují také před schopností koronaviru přenášet se přes výkaly,“ uvedla Čt24. 

Mapa Lůžek Infekčních Oddělení Nemocnic V ČR
Mapa lůžek infekčních oddělení nemocnic V ČR. (Ministerstvo zdravotnictví)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...