Ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v České republice jsou tři lidé nakažení koronavirusem. Všichni se nakazili v Itálii.

V Praze na Bulovce, na speciálním oddělení v izolaci, leží nakaženi dva pacienti. Jedním je Čech navrátivší se z Itálie, druhým je Američanka, která v Itálii studuje. Primářka ujišťuje, že průběh jejich nemoci je zatím spíše mírný.

Infolinky SZU k epidemii COVID 19. (Ministerstvo zdravotnictví)

Třetí pacient je evidován v Ústí nad Labem. I on se koronavirem nakazil v Itálii, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„V České republice máme první tři případy nemoci COVID-19, jsou to případy, které byly potvrzeny v rámci Národní referenční laboratoře. Jsou to tedy zatím suspektní případy, pro potvrzení posíláme vzorky do laboratoře v Berlíně, ale s největší pravděpodobností to jsou skutečně tři pozitivní případy,“ uvedl Vojtěch v tiskovém prohlášení. 

Podle ministerstva zafungovaly mechanismy, které jsou nastaveny proti šíření této choroby. Mezitím se v zemi objevilo kolem dvou set podezření na koronavirus.

O zavření hranic se zatím neuvažuje, nicméně ve hře je pozastavení letů do Milána a Benátek. Ministr zdravotnictví řekl Čt24, že k uzavření hranic jsou pravomoci v případě, kdyby se stoprocentně potvrdilo, že desítky nebo stovky lidí v zemi jsou nakaženy tímto virem.

Panika nic nevyřeší

Lékaři doporučují lidem posilovat svou imunitu, jíst více ovoce, nezůstávat ve stresu, umývat si ruce.

„Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest,“ uvádí české ministerstvo zdravotnictví. Nejnovější studie varují také před schopností koronaviru přenášet se přes výkaly,“ uvedla Čt24. 

Mapa Lůžek Infekčních Oddělení Nemocnic V ČR
Mapa lůžek infekčních oddělení nemocnic V ČR. (Ministerstvo zdravotnictví)