Ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v České republice jsou tři lidé nakažení koronavirusem. Všichni se nakazili v Itálii.

V Praze na Bulovce, na speciálním oddělení v izolaci, leží nakaženi dva pacienti. Jedním je Čech navrátivší se z Itálie, druhým je Američanka, která v Itálii studuje. Primářka ujišťuje, že průběh jejich nemoci je zatím spíše mírný.

Infolinky SZU k epidemii COVID 19. (Ministerstvo zdravotnictví)

Třetí pacient je evidován v Ústí nad Labem. I on se koronavirem nakazil v Itálii, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


„V České republice máme první tři případy nemoci COVID-19, jsou to případy, které byly potvrzeny v rámci Národní referenční laboratoře. Jsou to tedy zatím suspektní případy, pro potvrzení posíláme vzorky do laboratoře v Berlíně, ale s největší pravděpodobností to jsou skutečně tři pozitivní případy,“ uvedl Vojtěch v tiskovém prohlášení. 

Podle ministerstva zafungovaly mechanismy, které jsou nastaveny proti šíření této choroby. Mezitím se v zemi objevilo kolem dvou set podezření na koronavirus.

O zavření hranic se zatím neuvažuje, nicméně ve hře je pozastavení letů do Milána a Benátek. Ministr zdravotnictví řekl Čt24, že k uzavření hranic jsou pravomoci v případě, kdyby se stoprocentně potvrdilo, že desítky nebo stovky lidí v zemi jsou nakaženy tímto virem.

Panika nic nevyřeší

Lékaři doporučují lidem posilovat svou imunitu, jíst více ovoce, nezůstávat ve stresu, umývat si ruce.

„Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest,“ uvádí české ministerstvo zdravotnictví. Nejnovější studie varují také před schopností koronaviru přenášet se přes výkaly,“ uvedla Čt24. 


Knižní tip Epoch Times
Devět komentářů ke komunistické straně mapuje děsivou historii Komunistické strany Číny. Iniciovala hnutí, díky kterému vystoupilo ze „strany“ a jejích přidružených organizací již přes 300 milionů Číňanů. Zakoupíte na našem E-shopu.


Mapa Lůžek Infekčních Oddělení Nemocnic V ČR
Mapa lůžek infekčních oddělení nemocnic V ČR. (Ministerstvo zdravotnictví)