Ondřej Horecký

19. 7. 2020

Klasický kynutý koláč (nebo chcete-li buchta) s letním ovocem je jedno z mých nejoblíbenějších jídel, které nám mamka dělávala. Dodnes s láskou vzpomínám, jak nám tyto buchty přišly vhod o prázdninách, kdy jsme blbli v jezeře a vyhladovělí jsme se přišli ohřát na břeh.

Teď už si ho děláme i sami, a to hlavně v létě, kdy je ovocná sezóna v plném proudu. Skvělý je s rybízem, který mu dodá příjemnou kyselinku, ale také s meruňkami, angreštem nebo rebarborou. Stejně tak se dá použít i ovoce zmrazené nebo zavařené.

Na koláč používáme sezónní ovoce – meruňky, švestky, rybíz, angrešt, borůvky atd.

Tento moučník není o zdlouhavých složitých postupech a exotických surovinách, kdepak. Je to skromné, tradiční jídlo, které podávali už naši předci dávno, dávno před námi. Za mě je to jasná, neporazitelná jednička, které těžko bude něco konkurovat.

Příprava není složitá, zatajený dech je vždy jen při pečení, aby všechno klaplo. Tloušťku moučníku si určíte sami, já bych radil ani ne moc, ani ne málo, zkrátka něco mezi. Podle toho použijete i plech. Buď 2 menší nebo jeden velký, to už si musíte ozkoušet sami. V mém případě roztírám těsto na tlouštku 1,5 až 2 cm.

Protože nemám rád posypku (drobenku), v receptu ji neuvádím, ale kdo z vás jí fandíte, směle ji přihoďte nahoru také :-).


Čas přípravy: 40 minutes

Co budete potřebovat:

(na 2 menší plechy)

  • 30 g čerstvého droždí
  • 80 g cukru
  • 450 ml mléka
  • 500 g polohrubé mouky
  • 3 žloutky
  • 100 g másla
  • 1 lžíce nastrouhané citronové kůry pokud možno BIO
  • sůl
  • 300-500 g ovoce

Postup

1. V míse rozetřeme kvasnice se lžící cukru, dokud se neutvoří kašička.

2. Přidáme 3 lžíce vlažného mléka a 2-3 špetky mouky.

3. Řídký kvásek přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. To bude trvat 10-20 minut. Nakynutý kvásek poznáte podle bublinek.

4. Přidáme zbylý cukr, 2 žloutky a sůl.

5. Postupně přidáváme část mouky a část vlažného mléka a vždy dobře promícháme.

litá buchta - mléko do těsta

6. Přidáme změklé máslo a pečlivě ho vmícháme do směsi. Máslo musí být dobře rozmělněné. Vznikne řídké těsto.

7. Přidáme citronovou kůru a dobře promícháme.

8. Těsto vylijeme na plech, který jsme vymastili tukem a posypali moukou anebo vypodložili pečícím papírem, a rozetřeme do stejnoměrné vrstvy (1-2 centimetry).

9. Necháme půl hodiny nakynout. Mezitím si připravíme ovoce (promýt, očistit, nakrájet) a zapneme troubu na 180 C (s ventilátorem na 160).

10. Vyšleháme zbylý žloutek a potřeme jím okraje koláče. Budou tak po upečení hnědší.

11. Ovoce vyskládáme na koláč a strčíme do trouby. Po deseti minutách snížíme teplotu na cca 160C (140 s ventilátorem) a pečeme asi 30 minut, dokud nejsou okraje buchty hnědé. Špejlí vyzkoušíme střed buchty, zda je propečená (na špejli se nebude po vytažení lepit těsto). Chytá-li se těsto, ještě chvíli pečeme.

12. Koláč vytáhneme, necháme prochladnout a kdo chce, si ho pocukruje vanilkovým cukrem nebo cukrem moučkou (použijte malý cedník). Krájíme opravdu až po vychladnutí.

Poznámky

Buchtu si pocukrujte moučkovým cukrem podle chuti. 

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.