Daniel Bulatkin je v dnešní době nejmladším profesionálním hráčem na české jazzové scéně. V mladých talentech v patnácti letech získal, tehdy jako nejmladší soutěžící v historii, třetí místo v soutěži Pianista roku pořádané firmou Petrof.

V Rudolfinu se v roce 2016 zúčastnil další soutěže, kdy se vítězem stal jeho pozdější učitel Vít Křišťan. Bulatkin skončil jako třetí. Roku 2018 dostal individuální cenu za talent v soutěži Central European Jazz Competition v Brně.

Daniel momentálně studuje bakalářský program na jazzové katedře pražské HAMU.

V současnosti koncertuje s kladně hodnoceným debutovým albem The New Beginning projektu B/Y Organism. Zároveň připravuje k vydání dvě další CD. První z nich je produktem turné s britským virtuózem na altsaxofon mladé generace, Tomem Smithem, druhé je projekt s americkou zpěvačkou Allison Wheelerovou.

Skladba The New Beginning (Nový začátek). Daniel Bulatkin – organ a klávesy, Kirill Yakovlev – kytara a kompozice, Petr Nohavica – bubny.

Zeptali jsme se Daniela jak se daří hudbě v době epidemie a přísných karanténních opatření, které kultuře vůbec nepřejí.

Jak vás ovlivnila epidemie?

Epidemie mě samozřejmě jakožto člověka pracujícího v kultuře zasáhla velmi znatelně hned od začátku a její účinky budou, obávám se, dalekosáhlé. Již teď je jasné, že všechny zrušené koncerty z jednoho roku není možné přesunout do roku dalšího. Měl jsem v plánu vystoupení s evropskými/světovými jazzovými hvězdami (Gary Husband, Igor Butman, Nik Bärtsch /v rámci studia na HAMU/, Jeff Ballard apod.) po Evropě (Slovensko, Německo, Dánsko, Rusko, Anglie…), bude velmi náročné tyto plány přesunout na příští rok (pokud je to vůbec možné).

Zároveň se mi trochu zkomplikovala situace s vydáním mého druhého alba, které mělo být křtěno ve slavném londýnském Vortex Jazz Clubu. To, doufám, přece jen vyjde letos, ale křest je zatím odložen na dobu neurčitou. Momentálně čekáme, zda se mi zruší koncerty v Bosně v listopadu a turné po ČR v prosinci. Zároveň jsem doufal, že bych odjel studovat na Erasmus, to se také zrušilo.

Během lockdownu jsem se pokusil o jeden livestream z jazzového klubu U Staré paní a musím říci, že z mnoha důvodů nejsem fanouškem tohoto formátu. Abych to shrnul – kompletně to zastavilo moji kariéru na minimálně 2 roky, což je pro 20-letého hudebníka velká rána ve fázi, kdy si teprve začíná na scéně budovat jméno a reputaci.

Mělo to samozřejmě ale i své výhody, ale jen díky tomu, že jsem zatím student s dobrým rodinným zázemím. Byl jsem před lockdownem extrémně vytížený, a toto byla skvělá příležitost si po velké době doopravdy odpočinout.

Zároveň se po dlouhé době objevil čas ke cvičení na klavír a kompozici, zkrátka na uměleckou činnost, na kterou bohužel v běžném pracovním shonu tolik času není. Hlavní ovšem byla úspěšná crowdfundingová kampaň a dokončení debutového alba The New Beginning s mým projektem B/Y Organism, které jsme v červenci (v redukované podobě) pokřtili v pražském Jazz Docku.

Jak se s vyrovnáváte s opatřeními, abyste mohl dál podnikat ve svém oboru?

Beru to tak, jak to je, nedá se nic dělat. Doufám však, že nám a hlavně organizátorům koncertů bude aktivněji a rychleji pomáhat ministerstvo kultury. Zároveň bych byl rád, aby se příspěvek 60 tisíc pro kulturní pracovníky otevřel všem, včetně studentů vysokých škol a hudebních učitelů, protože i ve chvíli, kdy byla opatření uvolněna, jsem prakticky nekoncertoval. Všichni jsme doufali v silnou sezónu na podzim, ta se ovšem, jak víme, nedostavila.

Restrikce, jako zavíračky ve 22 hodin, spoustu klubů srazily na kolena, přitom pro ně neexistuje racionální opodstatnění. S koronavirem samozřejmě je třeba bojovat, ale bylo by dobré to dělat efektivně. Proto doufám, že připraví ministerstvo kultury bail-outy pro kluby a kulturní zařízení, která krachují. V Dánsku takto například zachránili stát legendární Jazzhus Montmartre.

Přiměla vás epidemie k nějakému osobnímu zamyšlení?

Musím říct, že mě krize donutila přehodnotit určité věci v mé kariéře. Naučilo mě to, že není špatné koncertovat méně, ale zato se správnými hudebníky na správných místech a pro správné publikum. Doufám, že mi bude umožněno nadále zůstat profesionálním hudebníkem i v tomto novém světě. Zároveň doufám, že až se situace uklidní, budu moci ve studiu pokračovat v USA.

Rozhovor o přípravách alba The New Begining

Na jakých projektech právě pracujete?

Mým prioritním projektem je v současnosti kapela B/Y Organism, se kterým jsme v červenci vydali debutové album s ryze autorskou hudbou. Jde o moderní varhanní trio se silnou inspirací world music (tracky s dudukem, balalajkou a perkusemi), exotickými rytmy, ale i progresivním rockem, blues a moderním jazzem. Neměli jsme v roce 2020 z pochopitelných důvodů moc možnost s albem koncertovat, ale ty koncerty, které proběhly, byly úžasné.

Doufáme, že v únoru 2021 proběhne menší CD release turné s tímto albem. Už jsme se spolukapelníkem Kirillem Yakovlevem začali komponovat nový repertoár, který půjde na druhé album.

Zároveň teď intenzivně pracujeme na tom, abychom stihli do Vánoc vydat album Drifter Days s britským saxofonistou Tomem Smithem. Opět ryze autorské, ovšem v tomto případě dvojalbum, a vesměs více straight-ahead-jazzové. Nevzdáváme se a snad se nám podaří album pokřtít dle původního plánu v Londýně v dubnu 2021.

Na příští rok momentálně jednám s vydavateli o natočení minimálně dalších dvou CD s dalšími kapelami, takže se budu snažit co nejvíce komponovat hudbu. Mým cílem je napsat žánrově rozmanitou hudbu specificky cílenou na hudebníky, kteří ji budou hrát. Největší výzvou bude psát prokomponovanější hudbu s přesnější vizí hned od začátku, a sice tak, aby bylo možné hudbu hrát a natáčet bez dlouhodobé přípravy a sehrávaní se. A to je něco, na co jsem si především díky rezidencím v pražských klubech zvykl. Musíme jim držet palce, abychom od příštího roku mohli pokračovat, jako tomu bylo doposud.

Co se týče koncertních plánů, je jich hodně, ale v dnešní době se bohužel nedá počítat s ničím. Rád bych však vyzdvihl hlavně plánované jarní turné s holandskou saxofonistkou Tineke Postma (2x držitelka Grammy) a americkým bubeníkem Justinem Faulknerem. Tento ansámbl zatím vystoupil jen jednou, a to na Gypsy Jazz Festivalu v Bratislavě, ale byl to pro mě naprosto nezapomenutelný zážitek, na jehož opakování se nesmírně těším velmi dlouhou dobu.

Jak si vaši hudbu mohou užívat diváci teď, když nemohou jít na živé vystoupení?

Chci posluchače vyzvat především k podpoře svých oblíbených umělců koupí jejich alba (ať už digitálně nebo fyzicky). Album B/Y Organism „The New Beginning“ je k dispozici na našem bandcampu a tyto peníze jdou přímo umělcům, také alba posíláme poštou nebo v Praze předáváme osobně. Digitální streamingové platformy jako Spotify bohužel umělcům prakticky za streamy neplatí, proto je v dnešní době klíčové, aby si fanoušci skutečně hudbu koupili a tím nás podpořili, když už nemají možnost si koupit vstupenku na koncert.

Plánovali jsme se slovenskými přáteli také live stream koncert s B/Y Organism. Z důvodu zpřísnění lockdownu na obou stranách jsme se ovšem rozhodli tuto akci přesunout na únor jako součást našeho malého turné. Tento formát live streamů mi však osobně nepřijde šťastný. Nejen, že hraní bez diváků je velmi zvláštní pocit, hlavně si myslím, že je kyberprostor v současnosti přehlcen hudebními streamy z celého světa. Bylo by potřeba od lidí vybírat vstupné na tyto virtuální eventy a já si nemyslím, že po tom je hlad ze strany veřejnosti. Přece jenom je koncert především společenskou událostí, streaming z domova toto nemá šanci nahradit.

Můžete mě ale sledovat na facebooku, youtube, instagramu a soundcloudu. Najdete tam hodně hudby s různými projekty za celou mou kariéru. Mám v plánu na tyto platformy postupně přidávat více obsahu z mého archivu živých vystoupení, když už je na to teď trochu více času. Zároveň si připravuji zázemí k domácímu natáčení, tak věřím, že zkraje příštího roku budeme mít pro fanoušky pár překvapení.

Můžete nějak popsat aspekty vaší hudby, co se snažíte divákům nabídnout?

Není jednoduché paušálně popsat hudbu, kterou hraji a skládám, protože obecně vzato se dá říci, že jazzman je chameleon, a v mém případě to platí dvojnásob. Každý projekt, ve kterém jsem vidět, je skutečně velmi odlišný – od ortodoxní jazzové tradice přes dnešní americký sound až po výlety do nejrůznějších fúzí, prog-rocku a elektroniky. Ovšem pro každý z nich platí to, že se snažíme divákům nabídnout celistvý zážitek, nejen ten hudební. Na to, myslím, mnozí (zejména) jazzoví a (zejména) instrumentalisté zapomínají. 

V poslední době se nám nejvíce dařilo zaujmout publikum s B/Y Organism. Kapela je sehraná, energická a dynamická, hudba je velmi konceptuální a náš zvuk je rozmanitý. Reakce lidí na posledních několika koncertech nás překvapila a jsme za ni vděční.

Ve všech projektech vycházíme do jisté míry z jazzové tradice, ale určitě ne cestou kopírování. Také se velmi snažíme o to, aby naše souhra na pódiu generovala momenty překvapení, rutinérský přístup je pro mě největší strašák. Je to putování a jsem upřímně zvědavý, kam se zvukově dostaneme za několik let.

Jako skladatel se zatím především hledám. Můj vkus silně formuje to, co poslouchám – od současné newyorské scény, přes jazzové velikány minulého století až po izraelskou/blízkovýchodní a evropskou jazzovou scénu. Také s kým hrávám a trávím nejvíce času – např. Kirill Yakovlev mi na každé zkoušce dokáže velmi rozšířit obzory, zejména co se týče hudby k poslechu.

Děkujeme za rozhovor.