Eva Fu

31. 12. 2020

Stovky členů čínské komunistické strany působí uvnitř čínských divizí velkých amerických korporací, od IBM přes PepsiCo až po 3M. Dokládá to nedávno uniklá databáze členů komunistické strany.

Existence stranických buněk v zahraničních společnostech v Číně není pro experty ničím překvapivým, vzhledem k tomu, že čínský režim obecně nařizuje jakékoliv organizaci, aby uvnitř vlastní organizační struktury vytvořila pobočku komunistické strany, obsahující nejméně tři členy strany.

Překvapení expertů rozhodně vyvolal uniklý seznam 1,95 milionu členů komunistické strany, který zahrnuje jména, úrovně vzdělání, etnickou příslušnost a pobočky strany, k nimž patří. Jedná se o dosud největší odhalení rozsahu vlivu čínského režimu na mezinárodní společnosti.


Díky seznamu bylo například zjištěno, že Jang Fu-ťia, dlouholetý člen Komunistické strany Číny, vedl 12 let univerzitu v Nottinghamu ve Velké Británii. Více zde…

Většina straníků z uniklé databáze pochází z jihovýchodní přímořské čínské metropole Šanghaje.

Pobočky newyorské technologické firmy IBM mají v Číně nejméně dvě desítky stranických buněk, v nichž působí 808 členů.

Společnost 3M, výrobce spotřebního zboží a zboží pro zdravotní péči, včetně respirátorů N95 a dalších zdravotnických produktů, zaměstnává nejméně 230 členů komunistické strany, kteří obsadili celkem pět stranických buněk uvnitř společnosti.

PepsiCo, nadnárodní společnost na výrobu nápojů, má 45 zaměstnanců ve stranických výborech.

Dow Chemical Company, jeden ze tří největších světových výrobců chemikálií, uvádí 337 členů komunistické strany ve čtyřech výborech.

Mezi další významné americké společnosti na seznamu patří Westin Hotel & Resorts ve vlastnictví Marriott International (23 členů); analytická firma Nielsen Holdings (94); přední potravinářská společnost Mars Food (14); a poskytovatel pojištění MetLife (31).

Dřívější mediální zprávy také odhalují přítomnost členů strany v americké letecké společnosti Boeing, která v roce 2016 zaměstnávala nejméně 287 čínských komunistů, a farmaceutický gigant Pfizer nejméně 69 členů strany.

Zmíněné americké společnosti a pobočky strany nejsou v žádném případě vyčerpávajícím seznamem. Od roku 2016 založilo stranické výbory přibližně 75 000 zahraničních podniků, což představuje více než 70 procent ze zhruba 106 000 zahraničních firem v Číně. Uvedl to čínský státem řízený deník People’s Daily.

Vývoj stranických výborů nabíral obrátky od roku 2002. V té době podle čínských médií nejvyšší vedení v Pekingu „sepsalo závazky pro stranické organizace (uvnitř) neveřejných firem, které je nutí povinně přijmout stranický charakter, a naznačilo stranickým organizacím neveřejných firem, aby pořádaly aktivity a hrály své role“.

Čínská státní média uvedla, že země má v současnosti téměř 92 milionů členů komunistické stany. I když uniklá databáze představuje pouze malý zlomek celkového počtu členů, stala se klíčovým dokumentem odhalujícím pronikání čínského režimu do mezinárodních společností, uvedl Bill Gertz, korespondent národní bezpečnosti, v rozhovoru pro The Washington Times.

Začátkem prosince 2020 administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila na členy Komunistické strany Číny cestovní omezení, které se týká také jejich nejbližších rodin, čímž zkrátila maximální délku pobytu pro osoby s návštěvními vízy B1/B2 z 10 let na jeden měsíc.

Jedním z důvodů je skutečnost, že Komunistická strana Číny byla opakovaně zmiňována vysokými bezpečnostními úředníky USA jako „největší hrozba“ současnosti.

„Neexistuje žádná země, která by představovala takovou komplexní hrozbu pro americký vývoj a výzkum, pro naši ekonomickou bezpečnost a pro naše demokratické smýšlení, jako je Čína,“ uvedl Christopher Wray, ředitel FBI.

Vliv čínského režimu na USA a celou řadu dalších zemí v posledních letech výrazně vzrostl. Jeho možný skrytý vliv na vysoké politické kruhy demokratických zemí může mít zásadní dopad na stav demokracie v celosvětovém měřítku.

„Čínská lidová republika dnes představuje největší hrozbu pro Ameriku a největší hrozbu pro demokracii a svobodu na celém světě od druhé světové války,“ říká John Ratcliffe, ředitel Národní zpravodajské služby.

Celý článek (anglicky)


Článek byl redakčně zkrácen a upraven. původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.

Související články

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“