Jana Novotná

8. 7. 2021

Server Sinopsis poskytl překlad zprávy čínské státní tiskové agentury Sin-chua (Nová Čína), shrnující telefonát českého prezidenta Miloše Zemana a generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny, Si Ťin-pchinga, který proběhl 7. července. Text čínské agentury nese zcela jiné vyznění než interpretace telefonátu, tak jak ji poskytl mluvčí českého prezidenta, Jiří Ovčáček.

Zatímco Ovčáček začíná své shrnutí tím, že „prezident ČLR vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem“, podle serveru Sinopsis se „Agentura Nová Čína … na rozdíl od Pražského hradu nijak nezmiňuje o Si Ťin-pchingově údajné solidaritě s oběťmi nedávného tornáda, ani o společném sázení stromů v Lánech, ba dokonce ani o Zemanově zamýšlené cestě do ČLR“.

V české verzi naopak podle serveru není zmíněno, že Zeman gratuloval Si Ťin-pchingovi k letošnímu stému výročí založení čínské komunistické strany.

Sinopsis také rovněž poukázal na zcela rozdílné interpretace české a čínské strany, pokud jde o vztahy mezi Českou republikou, Čínou a Evropskou unií: „Zatímco česká verze tvrdí, že ,prezident ČLR zdůraznil, že Českou republiku považuje za klíčového partnera v rámci EU‘, z čínské naopak vyplývá, že roli prostředníka mezi ČLR a Unií nabídl Zeman svému čínskému protějšku z vlastní iniciativy on sám. Si Ťin-pching podle agentury Nová Čína o České republice mluvil pouze ve vztahu s iniciativou 16+1, a nikoliv s Evropskou unií.“

Čínské agenturní shrnutí telefonátu rovněž obsahuje tradiční ideologické fráze, jako např.: „Doufáme, že více osobností v České republice zaujme správný pohled na Čínu a její rozvoj, zaváže se k posílení komunikace a spolupráce mezi oběma zeměmi a bude řádně řešit příslušné problémy, aby si čínsko-české vztahy mohly uchovat své zdraví a vitalitu“, „česká strana se zavázala k posílení přátelské spolupráce s Čínou a je ochotna s Čínou úzce komunikovat s cílem eliminovat rušivé jevy a zajistit zdravý a hladký rozvoj bilaterálních vztahů“ nebo „Česká republika je ochotna sloužit jako spojovací článek mezi EU a Čínou“.

Zeman podle agentury Sin-chua prý také popřál úspěch zimním olympijským hrám v Pekingu.

Související články

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“