Petr Ješátko

14. 2. 2022

Názory

Vážená paní ministryně,

dovolte mi, abych Vás nejprve co nejsrdečněji pozdravil ze Šumavy a poblahopřál ke jmenování do funkce nejvyšší ochránkyně přírody. Jsem lesák ze Šumavy, kde jsem strávil většinu života a své profese a od vzniku Národního parku Šumava až do odchodu do důchodu začátkem roku 2011 i jeho zaměstnanec, končící ve funkci vrchního lesního inspektora.

Lesařinu jsem začal před 60 lety a tedy i provozoval myslivost v jelenářské oblasti a s touto zvěří mám docela dost zkušeností. Byl jsem doslova zděšen, jako řada mých přátel mimo park, ale i v něm, co se začalo dít za ministra Brabce a jím dosazeného vedení, mimo jiné i s jelení zvěří. K tomuto otevřenému dopisu mne donutil páteční článek v Ekolistu, kde se tyto nevládní organizace obrátily na Vás, o zastavení doslova zabíjení laní v době březosti.

(Aktualizováno 27. 2. 2022)

Kdo se někdy setkal s březí laní sraženou například autem, vyvrhoval ji a viděl plod, který za několik měsíců mohl se svojí matkou strávit život v přírodě, musel to mít zážitek na celý život.

Jako fořt a myslivecký hospodář si nedovedu představit, že by některý můj podřízený takové zvěrstvo, tedy zabití laně v době březosti a nouze, provedl. Okamžitě by musel z etických důvodů z naší lesní správy odejít. Na Šumavě hospodařili knížata, hrabata, fašisti, komunisti a nedovolili si to. Nedovolil si to ani jeden z předchozích ředitelů parku.

Nejhorší je, že se tohle omlouvá, že je to ve vyhlášce. Vážená paní ministryně, vyhláška to umožňuje (Což svědčí o morální úrovni těch, co ji schvalovali), ale rozhodující je, že to nemusím dělat a dělat dokonce v národním parku.

V článku odpovídáte, že je to na diskuzi o změně vyhlášky. Vy nemusíte diskutovat, ale můžete tohle vraždění (jinak to nazvat nemohu) zastavit v národních parcích. Víte jak? Existuje na MŽP Směrnice o myslivosti (managementu zvěře, či jak ji dnes různí úředníci nazývají) a v ní lze zcela jasně zakázat lov laní, jak to bylo zcela normální v minulosti, po 15. lednu.

Tohle je tedy odpovědnost pouze na Vás a nikoliv to byrokraticky řešit. Volili jsme a čekáme změnu. Jak se zdá, úřednická byrokracie funguje dál a jde jen o to nového ministra ohlupovat a pokračovat v nedávné osmileté praxi ministra Brabce. Zřizování nových parků, ve kterém Vás naprosto podporuji, nesmí být pro politické body, ale pro skutečnou ochranu přírody. Etiketních podvodů a fabrik na dříví bylo již dost.

Obracím se proto na Vás, zastavte řádění takovýchto „ochranářů“, kteří ještě za zabitý kus i v tomto období dostávají odměnu 1 000 Kč. Smutné, ale pravdivé. O snižování stavu zvěře si můžeme psát donekonečna, protože management jelení zvěře změněný pro navýšení stavů v r. 1999 a další odborné negramotnosti, které různí úředníci realizovali, jsou dnes výsledkem. Lesníci v provozu museli mlčet, jako musí mlčet ti slušní i dnes a tiskovým zprávám se buď v tichosti smát, nebo je nečíst.

Zeptali jsme se Ing. Josefa Prokeše z Českomoravské myslivecké jednoty na Vysočině:

Co myslíte o výzvě pana Ješátka paní ministryni k zastavení odstřelu březích laní?

Autor má svrchované právo se svobodně veřejně vyjádřit a já jeho názor respektuji.

Legislativa stanovuje podmínky, tj. mimo jiné i dobu ochrany a lovu zvěře. Vyhláška vydaná MZe stanovila pro jelení zvěř na přechodné období od 1.1.2020 do 31.3.2025 odchylnou dobu lovu. Doba lovu je tak prodloužena do 31. ledna – jinak je doba lovu stanovena do 15. ledna.

Neznamená to však, že myslivci musí toto ustanovení striktně dodržovat. Tímto je dána , v případě potřeby, možnost prodlouženou dobu k lovu využít.

Já jsem ale přesvědčen, že většina myslivců tuto možnost nezneužívá a využívá ji minimálně.


O autorovi:

Petr Ješátko.

Bývalý vrchní lesní inspektor Národního parku Šumava, nyní v důchodu. „Jsem lesák ze Šumavy, kde jsem strávil většinu života a své profese a od vzniku Národního parku Šumava až do odchodu do důchodu začátkem roku 2011 i jeho zaměstnanec, končící ve funkci vrchního lesního inspektora. Lesařinu jsem začal před 60 lety a tedy i provozoval myslivost v jelenářské oblasti.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.