U mě jsou to reklamy na zvířecí útulky. Než se dostanu k ovladači a přepnu kanál, dusím se slzami při pohledu na nějaké opuštěné zvíře – a pak se mi protrhne hráz a já se rozbrečím.

Málokdo z nás se nad pláčem zamyslí, dokud mu sám nepodlehne. Ale pláč, kdy nás něco hluboce zasáhne, silně se nás to dotkne, je významnější, než si mnozí z nás možná uvědomují.

V čínské medicíně je pláč důležitým uvolněním. Pláč nám umožňuje vyjádřit emoce, které by jinak uvízly v těle, a pokud by tam zůstaly příliš dlouho, vedly by k onemocnění. Vysvětluje to koncept zvaný stagnace, který funguje na dvou úrovních. Stagnace existuje jak na energetické, tak na fyzické úrovni. Stagnace v těle je v čínské medicíně významnou příčinou nemocí a emoční stagnace není výjimkou.

Pláč je jedním ze způsobů, jak můžeme tyto nahromaděné věci přesunout z těla a psychiky. Pláč je katarzí, která nám umožňuje upřímně procítit naše emoce, a je zároveň způsobem, jak emoce mohou opustit tělo, aby se zde nehromadily (a nezpůsobovaly tak stagnaci).

Věda o pláči

Toto chápání pláče bylo ověřeno v moderním lékařském výzkumu v posledních desetiletích, kdy se pláč stal předmětem seriózního vědeckého zkoumání. Přestože je pláč univerzálním a jedinečným lidským chováním, až do 80. let 20. století mu vědci nevěnovali příliš vážnou pozornost. I po čtyřech desetiletích výzkumů a studií zůstává o pláči, jeho původu a důvodech, proč ho děláme, mnoho neznámých.

3 druhy slz

Naše tělo ve skutečnosti produkuje tři typy slz: reflexní, bazální a emocionální a každý z nich má svůj specifický léčebný účel.

Reflexní slzy

Reflexní slzy jsou tvořeny z 98 % vodou a produkují se, když se naše oči dostanou do kontaktu s prachem, kouřem nebo jinými dráždivými látkami. Jejich účelem je očistit oči od škodlivých částic. Tyto typy slz pravděpodobně znáte, pokud jste někdy krájeli cibuli nebo vás někdo píchl do oka.

Bazální slzy

Bazální slzy jsou produkovány nepřetržitě, aby udržovaly naše oči trvale hydratované, a obsahují lysozym, chemickou látku, která působí jako antibakteriální látka chránící oči před infekcí. Bazální slzy obsahují také vodu, lipidy a bílkoviny. Tyto slzy se při každém mrknutí rozlévají po oku, aby udržovaly jeho vlhkost a chránily ho. Bazální slzy se také dostávají slzným kanálkem do nosu a udržují ho vlhký a bez bakterií.

Emocionální slzy

Nejvíce fascinující jsou emocionální slzy, a právě zde se stává pochopení tradiční čínské medicíny obzvláště důležitým. Vědci totiž zjistili, že slzy uvolňované v reakci na citový stav zřejmě obsahují hormony, bílkoviny a další toxiny, které se v těle hromadí během stresových událostí.

Obsah emocionálních slz objevil v 80. letech 20. století renomovaný biochemik a „odborník na slzy“ Dr. William Frey, který na toto téma napsal knihu s názvem „Pláč: Tajemství slz.“ Z jeho výzkumu vyplývá, že tyto emocionální slzy také způsobují, že tělo produkuje endorfiny, tělesné hormony dobré nálady.

Freyův výzkum dospěl k závěru, že emoční pláč nám nejen zlepšuje emocionální stav, ale plní také fyziologickou funkcii, kdy zbavuje naše tělo škodlivých stresových hormonů a toxinů. Tyto stresové hormony a toxiny se hromadí poté, co jsme prožili stresující událost.

Pláč může očišťovat. (Jeremy Wong/Unsplash)

Pláč je exokrinní, říká Frey. To znamená, že pláč je něco, co souvisí s vylučováním z těla. Ostatní exokrinní funkce, jako je vydechování, močení, vyprazdňování a pocení, jsou cestami pro uvolňování toxických látek a jinak udržování nezbytného pohybu v těle.

Výzkumy také ukázaly, že po emocionálním pláči se nám snižuje tepová frekvence a dýchání a dostáváme se do klidnějšího emocionálního a fyziologického stavu.

Proč pláčeme

Proč tedy pláčeme a slouží pláč i k něčemu jinému než jako ventil pro uvolnění emocí, jako jsou smutek, hněv, strach a radost? Stejně jako u mnoha jiných prvků lidské fyziologie a přírody, i zde lze jediným úkonem dosáhnout vícera výhod.

Řečeno chladným jazykem vědy, studie naznačují, že pláč může být chováním, jehož cílem je získat pomoc od druhých. Studie provedená na Tilburgské univerzitě v Nizozemsku ukázala, že muži i ženy poskytnou větší emocionální podporu někomu, kdo pláče. Existují také důkazy, že pláč uvolňuje endorfiny, které jsou snižují míru bolesti.

Výzkum psychologů z University of South Florida ukázal, že během pláče i po něm se zvyšuje citlivost kůže a prohlubuje se dýchání.

„Je možné, že pláč je jak signálem přicházející tísně, tak prostředkem k obnovení psychologické a fyziologické rovnováhy,“ tvrdí vědci. Jiní vědci naznačují, že emocionální slzy mohou signalizovat úzkost, podporovat skupinové chování, povzbuzovat sociální podporu a potlačovat agresi.

Zdravotní přínosy pláče

Emocionální slzy obsahují mangan, což je esenciální živina, kterou tělo potřebuje ke svému správnému fungování. Snížená hladina manganu může způsobit zhoršenou srážlivost krve, kožní problémy, zpomalené hojení ran a sníženou plodnost. Mít příliš mnoho manganu je toxické a může způsobit neurologické příznaky, mezi které patří třes, potíže s chůzí a křeče v obličeji.

Emocionální slzy obsahují také draslík, který je zodpovědný za správné fungování nervů, ovládání svalů a krevní tlak. Prolaktin je hormon, který se podílí na stresu a také na funkci imunitního systému. Ženy mají obecně vyšší hladinu prolaktinu než muži a jeho hladina se zvyšuje během těhotenství, protože je to hormon, který produkuje mateřské mléko u kojících žen. Mnohé studie zjistily, že ženy pláčou více než muži (v poměru 5:1), a tento hormon může být jedním z důvodů. Existují také důkazy, které naznačují kulturní důvody, a stále probíhají studie, které shromažďují další údaje.

Další přesvědčivé zjištění naznačuje, že lidé, kteří více pláčou, mají tendenci trpět méně nemocemi vyvolanými stresem, jako jsou srdeční choroby, vředy a zánět tlustého střeva. Tato a další studie zjistily, že lidé s onemocněním vyvolaným stresem mají tendenci plakat méně než jejich zdraví kolegové.

Na Západě má naše kultura tendenci vyhýbat se věcem, které považuje za nepříjemné. Pro mnohé z nás je tedy snazší něco bolestného pohřbít, než se toho zbavit pořádným pláčem. Život nám bude neustále předkládat situace, které v nás vyvolávají komplikované emoce. Naučit se v nich orientovat a plně je prožívat je jedním ze způsobů, jak si vypěstovat emoční inteligenci, a pláč je jejím přirozeným vedlejším produktem.

Akt pláče tyto složité emoce vypuzuje z těla a zároveň nám umožňuje navázat spojení s ostatními tím, že je požádáme o pomoc a útěchu. Prolévání slz je tichým signálem pro naše okolí, že jsme v tísni. Přijetí útěchy a podpory je jedním ze způsobů, jak se spojujeme, a dotýká se něčeho v nás všech – je to připomínka, že hluboce cítíme a že nejsme sami.

Přeloženo z anglického originálu redakce The Epoch Times v New Yorku.