Evropský soud pro lidská práva (ESLP) rozhodl, že ruský zákaz materiálů týkajících se duchovní praxe Falun Gong je nezákonný.
ESLP ve svém rozhodnutí z 31. ledna uvedl, že ruský zákaz uvalený na čtyři informační materiály o Falun Gongu, včetně hlavní knihy této praxe „Zhuan Falun“ – porušuje ochranu svobody projevu podle Evropské úmluvy o lidských právech, „vykládanou ve světle“ práva na svobodu náboženského vyznání, které je rovněž obsaženo v listině.
Zákaz byl vydán v srpnu 2008 v době konání letních olympijských her v Pekingu. Okresní soud v Krasnodaru na jihozápadě Ruska označil některé materiály týkající se duchovní praxe za „extremistické“. Konkrétně šlo o hlavní text této disciplíny, Zhuan Falun, dvě brožury, které tuto praxi představovaly a propagovaly celosvětový protest se štafetou olympijského ohně, jenž měl upozornit na porušování lidských práv v Pekingu, a investigativní zprávu o nedobrovolných odběrech orgánů čínským režimem.
Nucené odběry orgánů zadržovaným stoupencům Falun Gongu jsou jednou z forem perzekuce, kterou tito lidé zažívají v Číně od roku 1999, kdy se Komunistická strana Číny (KS Číny) rozhodla Falun Gong vymýtit z obavy, že jeho rychle rostoucí oblíbenost ohrožuje moc strany a pro neschopnost hnutí úzce kontrolovat.
Falun Gong (také zvaný Falun Dafa) zahrnuje soubor morálních nauk, jejímiž základními principy jsou pravdivost, soucit a tolerance, a také pět meditačních cvičení. V roce 1999 praktikovalo Falun Gong v Čínské lidové republice podle státních odhadů 70 až 100 milionů lidí.
Rozsudek
Soud ve Štrasburku konstatoval, že ruské právní orgány ve svém rozhodnutí z roku 2008 a následných slyšeních neprovedly právní analýzu textů publikací a nedoložily údajnou újmu způsobenou šířením těchto materiálů. Stížnost k soudu poslali dva ruští občané, Michail Vladimirovič Sinicyn a Sergej Nikolajevič Alechina, kteří se sami Falun Gongu věnují.
Ruské soudy „neposoudily nutnost zákazu publikací s ohledem na kontext, v němž byly publikovány, jejich povahu a znění a jejich možný škodlivý účinek“, uvádí se v rozsudku z 31. ledna.
„Soudy navíc ani nezmínily, natož aby se podrobně zabývaly dopadem zákazu na práva stěžovatelů podle článků 9 a 10 Úmluvy … a nezvážily tak jejich práva ve srovnání s veřejným zájmem,“ dodal soud s odkazem na části chránící svobodu projevu a slova (pdf).
ESLP nařídil ruským úřadům, aby oběma stěžovatelům zaplatily každému 7 500 eur jako odškodnění a dohromady 3 096 eur za veškeré náklady a výdaje spojené s případem spolu s příslušnými daněmi.
Rusko v polovině března loňského roku v souvislosti s válkou na Ukrajině vystoupilo z Rady Evropy, jehož součástí je i ESLP, a odmítlo se podřídit jakémukoli rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který byl poté vydán. V září 2022 oficiálně přestal být součástí Evropské úmluvy o lidských právech.
Výbor ministrů Rady Evropy však prohlásil, že zváží všechny žádosti podané před oficiálním vystoupením Ruska z tohoto orgánu pro lidská práva a bude sledovat provádění jeho rozhodnutí. Předmětná stížnost byla podána v roce 2012, tedy dlouho před odchodem Ruska.
Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, rozhodnutí evropského soudu uvítal a dodal, že doufá, že „ruským úřadům připomene, že spolupráce s Komunistickou stranou Číny se nikdy nevyplácí“.
David Matas, kanadský právník zabývající se lidskými právy a spoluautor zprávy, kterou ruský soud zakázal, uvedl, že rozhodnutí odráží model vládnutí v Rusku a Číně, kde mají občané právo na svobodu projevu pouze nominálně.
V době prvního rozsudku ruského soudu před 15 lety se Matas podivoval, proč se ruské úřady „dopustily takové parodie“, když obvinění bylo „tak daleko od pravdy“.
„Vrána k vráně sedá,“ napsal advokát v e-mailu pro The Epoch Times. „To, co může ruská vláda nabídnout vládě čínské, je potlačit v Rusku zprávy o hrubém porušování lidských práv v Číně“, zejména „zprávy o masovém zabíjení praktikujících Falun Gongu pro jejich orgány“.
Matas sice pochybuje, že se Rusko bude rozsudkem řídit, ale označil rozsudek evropského soudu za „hlas zdravého rozumu tváří v tvář šílenství ruské a čínské vlády“.
Restriktivní prostředí v Rusku odsoudilo i americké ministerstvo zahraničí, když v červenci 2021 ruský soud potvrdil zákaz regionální pobočky Falun Gongu v Chakasku. „Ruské úřady obtěžují, pokutují a vězní praktikující Falun Gongu za tak prosté činy, jako je meditace a držení duchovních textů. Naléhavě vyzýváme ruskou vládu, aby přestala zneužívat označení ,extremista‘ k omezování lidských práv a základních svobod,“ uvedl mluvčí ministerstva Ned Price.
Stoupenci Falun Gongu jsou v Rusku i nadále vystaveni tlaku za to, že se hlásí ke své víře. V listopadu 2022 podala městská prokuratura ve středoruském Meziříčsku žalobu s cílem zakázat několik publikací Falun Gongu. Soud v prosinci rozhodl ve prospěch obžalovaných, ale 2. února se prokuratura odvolala. Slyšení u Kemerovského oblastního soudu je naplánováno na 2. března.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.