Káva je jedním z produktů, které jsou předmětem mnoha studií. Některé výzkumy hovoří o jejích výhodách, jiné o jejích nevýhodách. Počet lidí, kteří tento nápoj pijí, přesto neklesá. Odstranění psychoaktivních účinků kofeinu z vašeho života může mít několik významných přínosů, a to zejména pro určité skupiny lidí.
Káva (a kofein v ní obsažený) přináší potěšení a určité zdravotní výhody nespočtu lidí a mnozí nevidí nic špatného na několika šálcích denně, což ovšem u některých lidí může vést k nárůstu zdravotních obtíží. Pití menšího množství kávy nebo úplné vyřazení kofeinu ze stravy může přispět ke zlepšení kvality spánku, snížení úzkosti a dokonce i ke zmenšení bolesti hlavy.
Kofein je psychoaktivní látka
Kofein je celosvětově nejrozšířenější psychoaktivní látkou. Je považován za nabuzující, protože ovlivňuje bdělost a náš duševní stav, a denně jej užívá minimálně 85 % Američanů.
U některých lidí má návykové účinky, protože ovlivňuje stejné části mozku jako kokain, jen jiným způsobem. Podle recenze v časopise American Journal of Drug and Alcohol Abuse však užívání kofeinu neodpovídá profilu návykové drogy.
„Jeho užívání neškodí jedinci ani společnosti a jeho uživatelé nejsou nuceni ho konzumovat, třebaže ukončení pravidelného užívání může mít za následek příznaky, jako je bolest hlavy a letargie,“ napsali autoři přehledu.
Bez ohledu na tuto skutečnost miliony lidí začínají svůj den šálkem kávy a spoléhají se na to, že je udrží v chodu po celý den. Vyřazení kávy z vašeho života však může mít řadu výhod a zdravotních přínosů.
„Stejně jako u jiných rekreačních drog je život bez kofeinu vždy zdravější,“ řekl deníku The Epoch Times Dr. Theodore Strange, předseda lékařského oddělení Staten Island University Hospital, která je součástí Northwell Health v New Yorku.
Lepší kvalita spánku
Jedním z nejvýznamnějších přínosů odvykání kofeinu je lepší spánek. Podle Americké akademie spánkové medicíny má kofein poločas rozpadu až pět hodin. Poločas rozpadu chemické látky je doba, za kterou se její dávka v těle sníží na polovinu.
To znamená, že pokud zkonzumujete 100 miligramů kofeinu (zhruba jeden šálek kávy), po pěti hodinách budete mít v těle stále 50 miligramů kofeinu. Dalších pět hodin bude trvat, než dosáhnete 25 miligramů. To znamená, že „odpolední vzpružení“ na vás může působit ještě ten večer před usnutím.
Díky vyřazení kofeinu ze stravy budete pravděpodobně snadněji usínat a déle spát, což by mělo přispět ke zvýšení energie a produktivity během dne.
Snížení úzkosti
Kofein je stimulant, který může způsobit zvýšení úzkosti a nervozity. Snížení příjmu kofeinu nebo jeho úplné vysazení by mohlo snížit pravděpodobnost výskytu těchto příznaků a pomoci vám cítit se klidnější a uvolněnější.
Výzkum provedený s účastníky ve vysokoškolském věku zjistil, že příjem kofeinu je spojen s depresivními příznaky a vyšší úrovní úzkosti.
Analýza Národního institutu zdraví dospěla k závěru, že kofein může u normálních jedinců vyvolat příznaky úzkosti, a to zejména u těch, kteří mají již existující úzkostné poruchy. Přehled také zjistil, že kofein může u normálních jedinců, kteří konzumují kofein v toxických dávkách vyšších než 1 200 miligramů, vyvolat psychózy.
Nižší riziko vysokého krevního tlaku a dalších onemocnění
Kofein může mít negativní vliv na vaše zdraví, zejména pokud je užíván ve velkém množství.
„Kofein může způsobit krátkodobé, leč prudké zvýšení krevního tlaku, i když vysokým krevním tlakem netrpíte,“ uvedl Dr. Francisco Lopez-Jimenez, kardiolog z Mayo Clinic.
Vysoké množství kofeinu může být příčinou srdečních potíží, včetně bušení srdce, a dokonce může zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Důkazy ukazují na silnou souvislost mezi vysokým příjmem kofeinu a bolestmi hlavy, a to kvůli tomu, že může způsobovat otoky cév v mozku.
Dr. Strange dodal, že dávka 400 miligramů nebo méně denně, tedy asi čtyři šálky kávy, je pravděpodobně bezpečná, ale větší množství může způsobit tachykardii, nervozitu a nespavost.
„Což by mohlo mít vliv na zdraví, zejména pokud někdo trpí také srdečním onemocněním nebo užívá léky, které mohou účinky kofeinu zhoršovat,“ řekl.
Vyřazení kávy ze stravy vám může pomoci snížit riziko těchto zdravotních problémů a podpořit celkově zlepšení zdravotního stavu.
Lepší hydratace
Kofein je diuretikum, což znamená, že může zvýšit frekvenci močení a vést k dehydrataci.
Vyřazení kofeinu z jídelníčku vám může pomoci udržet si lepší hydrataci, což může zlepšit vaše celkové zdraví a pohodu.
Dehydratace může mít nepříznivý vliv na zdraví a úbytek pouhého 1,5 % vody v těle může způsobit příznaky, od obyčejné bolesti hlavy až po život ohrožující onemocnění, jako je například úpal.
Lepší trávení
Káva může ovlivnit vylučování žaludeční kyseliny a může způsobit gastroezofageální reflux, kterému se běžně říká pálení žáhy. Tento efekt je také spojen s možným nárůstem zažívacích problémů, které zahrnují špatné trávení, nepříjemné pocity, nevolnost a vředy.
Snížení příjmu kofeinu může trávení zlepšit a tyto příznaky zmírnit, což vede k celkovému zlepšení stavu zažívacího traktu.
Kdo by neměl kofein užívat
Ačkoli je konzumace kofeinu a kávy pro většinu lidí obecně bezpečná, existují skupiny lidí, kteří by se měli jeho příjmu raději zcela vyhnout nebo jeho příjem omezit.
Těhotné ženy
Vysoké dávky kofeinu během těhotenství jsou spojovány se zvýšeným rizikem potratu, předčasného porodu a zvýšeným rizikem poruchy pozornosti/hyperaktivity u dětí ve věku 4 až 11 let.
Lidé s poruchami úzkosti
Kofein může u některých osob zvyšovat stavy úzkosti a nervozity, což může zhoršovat příznaky úzkostných poruch.
Lidé se srdečními potížemi
Kofein může způsobit zvýšení krevního tlaku, což může být nebezpečné pro osoby se srdečním onemocněním. Výzkumy také ukazují, že kofein může zvyšovat riziko fibrilace srdečních síní.
Lidé citliví na kofein
Někteří lidé mají genetickou predispozici být citlivější na kofein, takže je u nich mnohem pravděpodobnější, že se u nich objeví nežádoucí reakce, jako je úzkost nebo nespavost, jestliže vypijí byť i jen mírné množství kofeinu.
Děti
Děti jsou menší, a proto jsou na účinky kofeinu citlivější než dospělí. „Potraviny a nápoje obsahující kofein mohou mít na tělo a mysl účinky, které narušují všechny aspekty toho, co děti potřebují k tomu, aby prospívaly,“ uvedl v prohlášení pediatr z Kolumbijské univerzity Dr. David Buchholz. Podle něj také „není známo žádné bezpečné množství“ kofeinu pro děti ve věku 11 let a méně.
Snížení obsahu kofeinu a abstinenční příznaky
Doktor Strange vysvětlil, že příznaky vysazení kofeinu mohou být u každého člověka jiné.
„Mezi běžné příznaky patří bolest hlavy, únava, nedostatek energie, podrážděnost, úzkost, špatné soustředění, depresivní nálada, třes a problémy se spánkem,“ řekl a upozornil, že příznaky náhlého vysazení kofeinu mohou trvat několik dní až několik týdnů.
Také zdůraznil, že mezi výhody života bez kofeinu patří mimo jiné lepší spánek, lepší pozornost a soustředění a zlepšení krevního tlaku.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložila K.K.