Chase Smith

19. 10. 2023

Podle návrhu předloženého parlamentem státu Tennessee by mohla být zakázána výroba, prodej, dodávky, držení nebo nabízení k prodeji jakékoli části živočišného nebo masného potravinářského výrobku obsahujícího mRNA vakcínu nebo vakcinační materiál, bez jasného označení s uvedením obsahu vakcíny.

Opatření, které předložili republikánští zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů a Senátu státu Tennessee, definuje mRNA vakcínu nebo očkovací materiál jako látku používanou ke stimulaci tvorby protilátek a zajištění imunity proti nemoci vnesením messengerové ribonukleové kyseliny (mRNA), která odpovídá virovému proteinu.

Poslankyně státu Tenessee paní Susan Lynnová, republikánská předkladatelka zákona ve Sněmovně reprezentantů, uvedla, že vakcína proti covidu-19 „vyvolává dostatek otázek“ na to, aby ji výrobci potravin nepoužívali bez rozdílu u zvířat, jejichž mléko a maso se dostávají na pulty prodejen.

„Nemyslím si, že je to dobrý nápad, dokud nebudeme mít více informací,“ řekla poslankyně v rozhovoru pro deník The Epoch Times. „Čím pomaleji se postupuje, tím je to někdy lepší, aby se zajistilo, že nedojde k chybám, které by měly dopad na lidské životy nebo stavy zvířat.“

Lynnová dále uvedla, že hlavní předkladatel návrhu zákona, senátor Frank Niceley, ji požádal, aby se připojila k podepsání návrhu zákona, protože se již dříve podílela na návrzích zákonů týkajících se zdraví a zvířat. Senátor Niceley na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby vydání článku nereagoval.

Vědci z různých zemí se snaží geneticky modifikovat rostliny, aby fungovaly jako „jedlé vakcíny“

Vědci z různých zemí vyvíjejí „vakcíny“, které by se vytvářely přímo uvnitř rostlin, jako jsou rajčata, salát nebo špenát. „Ideálně každá rostlina by měla vyprodukovat dostatečné množství mRNA pro očkování jedné osoby,“ tvrdí Juan Pablo Giraldo, profesor a výzkumník na Katedře botaniky a rostlinných věd na univerzitě v Riverside. Více…

Pokud bude opatření přijato, mohou podle Lynnové farmáři použít označení, že zvířata byla chována v Tennessee, a také bude uvedeno, že na zvíře nebyl použit žádný druh mRNA vakcíny.

„Poptávka pro tom skutečně existuje,“ říká poslankyně. „Mluvila jsem s farmáři, kteří říkali, že jejich zákazníci chtějí, aby jejich maso obsahovalo co nejméně antibiotik a vakcín, a aby byla zvířata například krmena trávou.“

Lynnová poznamenala, že takový zákon by mohl být výhodný pro zemědělce, protože pomáhá malým farmám s jejich chovem tím, že vyniknou svým přístupem k chovu, a také pro veřejnost, protože jim umožní díky označení snadněji nalézt produkty, které hledají.

„Pokud chcete zvíře, které bylo chováno v Tennessee, nebo zvíře, které nebylo očkováno mRNA vakcínou, budete mít jistotu, že je místní a neočkované,“ říká poslankyně státu Tennessee.

Tennessee je stát nacházející se na východě USA v jižním regionu. Narodili se zde známý americký herec, držitel několika ocenění Morgan Freeman nebo zpěvák Justin Timberlake. Místní město Nashvill je od 60. let nejvýznamnějším střediskem country hudby.

Lynnová uvedla, že dalším krokem pro návrh zákona je jeho projednání v zemědělském výboru.

„Doufám, že to podnítí konverzaci o zásobování potravinami,“ uvádí poslankyně. „Je zřejmé, že jsme v zásobování potravinami udělali spoustu věcí špatně, jinak by se nám cukrovka 2. typu a srdeční choroby nerozvíjely. Je jasné, že si myslím, že spousta lidí věří, že je problém s vakcínami, a to je třeba vyřešit a těmto lidem pomoci.“

Reakce ministerstva zemědělství

V Tennessee se v potravinářských výrobcích nepoužívají žádné vakcíny, uvedla v e-mailu pro The Epoch Times Kim Doddridgeová, pracovnice pro informování veřejnosti Ministerstva zemědělství Tennessee (TDA).

Dodává však, že některá hospodářská zvířata, která jsou nakonec poražena pro potravinářské účely, mohla být někdy proti nemoci očkována, a že všechny masné výrobky prodávané komerčně pro lidskou spotřebu musí nejprve projít kontrolou amerického ministerstva zemědělství (USDA).

„Vakcíny se v mrtvých tělech zvířat nevyskytují,“ uvedla Doddridgeová. „Mléko ze zvířat se také testuje, aby se zajistilo, že neobsahuje antibiotika.“

Telata na farmě Freedom Hill v Otisville, stát New York, 29. ledna 2023. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Poznamenala, že ministerstvo nesleduje složky vakcín pro zvířata, takže nedokázala odpovědět, zda se v současné době v Tennessee používají nějaké mRNA vakcíny pro zvířata. Uvedla, že vakcíny pro zvířata schvaluje Úřad pro kontrolu zdraví zvířat a rostlin Ministerstva zemědělství USA (USDA Animal and Plant Health Inspection Service).

Podle Doddridgeové si Ministerstvo zemědělství vyhrazuje možnost zaujmout stanovisko, až bude návrh projednán ve výboru.

Studie mRNA vakcín na zvířatech

Podle Národního centra pro biotechnologické informace Národní lékařské knihovny jsou vakcíny s messengerovou RNA velkým příslibem pro prevenci infekčních onemocnění u zvířat.

„V minulých letech vstoupilo do klinických zkoušek několik mRNA vakcín, které slibují řešení v boji proti nově se objevujícím a znovu se objevujícím infekčním chorobám, jako je vzteklina, zika a chřipka,” uvádí se ve výzkumném dokumentu.

“Nedávná úspěšná aplikace mRNA vakcín proti covidu-19 dále potvrdila platnost této platformy a otevřela bránu potenciálu mRNA vakcín v prevenci infekčních onemocnění, zejména ve veterinární oblasti,“ dodává zpráva.

Související témata

Související články