Ondřej Horecký

1. 11. 2023

S přicházejícím podzimem zažíváme čím dál více chladivých, pošmourných dnů, s nimiž stoupá riziko nachlazení a chřipek. Protože strava hraje u zdraví jedince mimořádně důležitou roli, určitě stojí za to zamyslet se nad tím, zda bychom neměli s pomalu se blížící zimou upravit i svůj jídelníček.

Zeptali jsme se proto tří odborníků na otázku výživy, jaké potraviny bychom měli na podzim konzumovat, a kterým se naopak vyhnout, a zda je vůbec nutné složení potravy měnit.

Dr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu a neúnavná propagátorka zdravého stravování, napsala pro Epoch Times, že po celý rok, nejenom na podzim, bychom měli klást důraz na potraviny základní s minimálním podílem zpracování, ideálně lokální a sezónní.

„Prakticky se na podzim nabízí bohatá sklizeň zeleniny, jako jsou dýně, mrkve, růžičková kapusta, fazolové lusky, ředkvičky. K čerstvé zelenině přidáme tradiční (nejlépe doma dělané) kysané zelí a popřípadě i nejrůznější domácí rychlo-pickles. Zpestřením mohou být bylinky a klíčky pěstované v kuchyni.“

„Další podzimní úrodou jsou luštěniny a ořechy. K těmto sezonním potravinám pak přidáváme ty základní, jako jsou vejce, maso, mléčné produkty, minimálně zpracované obiloviny a ovoce,“ radí dr. Slimáková a dodává, že snižující se venkovní teploty je vhodné balancovat teplejší úpravou jídel.

Podotýká také, že po celý rok, nejenom na podzim, platí vyhýbat se vysoce průmyslově zpracovaným produktům.

„Jedná se o potraviny skládané z cukrů, tepelně zpracovaných olejů, soli a dochucovadel. Přesně takovéto produkty jsou čím dál běžněji ve studiích spojovány s určitou návykovostí, přejídáním se, nadváhou a obezitou a nemocemi, které s nimi souvisejí, což jsou snad všechny dnes běžné chronické potíže od cukrovky 2. typu, přes deprese, nemoci srdce a cév až po Alzheimerovu chorobu,“ říká dr. Slimáková.

Ořechy jsou klasickou podzimní potravinou. (Pixabay)

MUDr. David Frej, který působí jako lékař funkční a holistické medicíny a je autorem několika knih o zdraví a výživě, doporučuje zařadit v podzimních měsících „kořeněné pokrmy, sladké, slané a kyselé, dušenou zeleninu a ovoce (jablka, hrušky), basmati rýži, ovčí mléčné výrobky, květový med v malé míře, kvalitní maso a ryby,“ uvádí lékař a dodává, že je dobré vyhnout se potravinám, které organismus ochlazují, jakou jsou syrové saláty nebo chlazené nápoje.

„Pijte vodu, čaje a kávu. Vhodné jsou spíše teplé nápoje (čaj, káva) a voda, minerálky o pokojové teplotě,“ podotýká dr. Frej.

Na začátek podzimu je podle něj vhodně jíst lehká, teplá jídla, která nezatěžují metabolismus během chladného období. Později lze přidávat těžší pokrmy. „Vyhýbejte se ve větším množství syrovým listovým salátům. Z koření je vhodná skořice, kardamom, kmín, fenykl, hřebíček, čerstvý zázvor,“ radí lékař s tím, že obecně je vhodné „na snídani a večeři omezovat sacharidy, cukry a škroby“.

Co se týče zdravých bílkovin a tuků ve stravě, ve svých knihách („Zánět-skrytý zabiják“ a „Tučné superpotraviny“) lékař vyjmenovává, které to jsou: „Bio hovězí, zvěřina a vejce (nikoli smažené) jsou velmi zdravým zdrojem bílkovin, a to zejména pokud si vyberete bio nebo domácí, případně ty obsahující omega-3s. Dále ryby (například sardinky, losos), které jsou bohaté na omega-3. Dostatek zdravých tuků má avokádo, lze ho rozmixovat na chléb jako pomazánku nebo do smoothies,“ napsal Epoch Times dr. Frej.

Jablka k podzimu neodmyslitelně patří. (Pixabay)

Iva Měsíčková, praktik tradiční čínské medicíny, které se věnuje již od roku 2006, je toho názoru, že tak jako se zpomaluje příroda, měli bychom se jí přizpůsobit i my a omezit nadměrnou aktivitu.

Před nachlazením nás může pomoci ochránit konzumace kyselejších a svíravých potravin a pak je potřeba začít organismus pomalu zahřívat. K tomu dobře poslouží hutnější zeleninové polévky, které mohou obsahovat i luštěniny.

Na podzim se preferuje vařená strava s tím, že můžeme zvýšit podíl zeleniny, jako je zázvor, ředkev, květák, pórek, celer, kyselé zelí, cibuli, česnek a křen. Neuškodí ani špetka ostrého koření. „Ostrá pikantní chuť nám pomáhá zbavit se případných hlenů,“ uvedla pro Epoch Times Měsíčková.

Potravinou podzimu jsou podle ní také jáhly, které se dají jíst nasladko i naslano. „Nezapomínáme na tofu, kroupy, neloupanou rýži (tu můžeme jíst každý den), vlašské ořechy, a další plody naší zahrádky jako dýně, kapusta a kořenové zeleniny. Zařadíme i batáty nebo topinambury. Sklízíme a konzumujeme jablka a švestky, v ideálním případě si z nich vaříme kompot,“ radí praktička tradiční čínské medicíny.

Čtěte také:

Související témata