Alex Wu

24. 5. 2024

Čínská veřejnost i nadále hlásí čím dál více závažných případů a náhlých úmrtí v zemi, a to navzdory utajování ze strany režimu.

Zdravotnické úřady komunistické strany Číny (KS Číny) nedávno oznámily, že KP.2, dominantní kmen covidu-19, který se v současné době šíří po celém světě, v Číně mutuje.

Mezitím zástupci čínské veřejnosti prozradili čínskojazyčnému vydání deníku Epoch Times, že místní epidemie covidu-19 jsou závažnější, než úřady připouštějí, protože úředníci informace o výskytu covidu-19 nadále tají.

Dne 14. května vydalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí čínského režimu oznámení, v němž se uvádí, že varianta KP.2 byla poprvé zjištěna v místních případech v provincii Guangdong dne 11. března. Podle státních údajů bylo k 12. květnu v celé Číně hlášeno celkem 25 sekvencí KP.2.

Nicméně zdravotnické úřady KS Číny prohlásily, že podíl KP.2 je extrémně nízký a že v současné době jsou v Číně na prvním místě tři mutantní kmeny JN.1, JN.1.16 a JN.1.4.

Od ledna tvoří KP.2 celosvětově stále větší procento případů. Dne 3. května Světová zdravotnická organizace zařadila KP.2 na seznam variant covidu-19, které jsou „sledovány“.

13. května řekl Zhao Wei, ředitel Centra pro výzkum biologické bezpečnosti na čínské Jižní lékařské univerzitě, čínským státním médiím, že výskyt nových mutantních kmenů covidu-19 ukazuje, že virus v Číně nezmizel.

KS Číny pozastavila veškeré testování na covid-19 v nemocnicích, když v prosinci 2022 náhle upustila od své drakonické politiky „nulového covidu“ a kontrolních opatření, po nichž následovala masivní vlna infekcí a nespočet úmrtí v celé zemi.

Čínský režim připisuje vlny respiračních infekcí připomínající příznaky covidu-19 v Číně různým patogenům a jiným příčinám, jako je mykoplazmová pneumonie, chřipka A a chřipka B, přičemž se záměrně vyhýbá jakýmkoli zmínkám o covidu-19.

KP.2 (známý také jako FLiRT) je varianta odvozená od Omicron JN.1, u níž se nezávisle vyvinuly tři další mutace v spike proteinu, které by podle zdravotnických odborníků mohly zvýšit přenosnost viru a jeho schopnost vyhnout se stávajícím protilátkám z předchozí infekce nebo vakcínám. Poprvé byl tento virus hlášen 2. ledna v Indii.

Na oznámení CDC o nové variantě reagovala čínská veřejnost na sociálních sítích.

„Tenhle mutantní kmen nebo tamten mutantní kmen, lékaři řekli, že se všechny léčí jako nachlazení,“ stálo v jednom příspěvku. „Bez ohledu na to, jak vážná je epidemie, nikdy netestují, zda se jedná o covid-19.“

Čínská veřejnost hlásí probíhající epidemii

Číňané z celé země sdělili deníku Epoch Times, že covid-19 z Číny nikdy nezmizel a že úřady o něm neustále tají pravdu, což vede k vysokému výskytu závažných případů a náhlých úmrtí.

Yan, obyvatel vesnice v okrese Fangzheng města Harbin na severovýchodě Číny, dne 13. května uvedl, že místní epidemie covid-19 je vážná a že mnoho lidí v jeho okolí má opakovaně horečky a nachlazení, jejichž příznaky jsou podobné příznakům covidu-19. V souvislosti s tím, že covid-19 se vyskytuje i v jeho okolí, uvedl, že se v jeho okolí opakovaně objevují horečky a nachlazení. Náhlá úmrtí z neznámých příčin se podle něj vyskytovala často.

„Před dvěma dny jsem měl také horečku a byl jsem nachlazený. V nemocnici to netestovali a léčili to jako nachlazení, ale vyléčit se to nedalo. V dnešní době se u mnoha pacientů objevily bílé plíce. Za poslední dva roky zemřelo hodně lidí,“ řekl deníku Epoch Times. „Jsme v horské oblasti a většinou se pohřbívá do země. Všude jsou nové hroby.“

Jang, obyvatel provincie Guizhou v jihozápadní Číně, prozradil, že od zimy se v jeho okolí opakovaně nakazilo mnoho lidí. Když onemocněl, místní nemocnice testy na covid-19 neprovedla. Pomocí domácí testovací soupravy však byl na covid-19 pozitivní. Řekl, že lékaři ho přesto léčili stejně jako při nachlazení.

„To vede k úmrtí mnoha starších lidí a dochází k náhlým úmrtím šedesátníků a sedmdesátníků,“ řekl deníku Epoch Times.

Chen, obyvatel města Sanmenxia v provincii Henan, uvedl, že nyní je méně lidí s horečkou a příznaky nachlazení než v březnu, ale je mnoho vážně nemocných, kteří po infekci stále trpí „bílými plícemi“.

Rodiče s dětmi trpícími respiračními chorobami stojí ve frontě v dětské nemocnici v čínském Chongqingu dne 23. listopadu 2023. (CFOTO/Future Publishing via Getty Images)

Sun, obyvatelka města Baoding v provincii Hebei na severu Číny, řekla deníku Epoch Times, že v posledním roce mělo mnoho lidí, které zná, úporný kašel.

„Mnoho lidí zemřelo, ale příčiny jejich smrti byly nejasné. Nemocnice jejich rodinám pouze sdělila, že zemřeli na základní onemocnění,“ řekla.

Wang, občan provincie Jiangxi v jihovýchodní Číně, řekl: „V posledních několika letech trpělo mnoho lidí v mém okolí opakovaným nachlazením a kašlem. Mnoho mých spolužáků a přátel z dětství onemocnělo plicními uzlinami. … Říkají, že jejich zdraví už není dobré.

„V posledních letech zemřelo hodně lidí a pohřební ústav je ani nemůže všechny zpopelnit. Místní pohřební ústav nezvládal tolik mrtvých, a tak byl loni otevřen nový.“

Na této zprávě se podíleli Li Yun a Xiong Bin.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.