Krátké výstupy do schodů mohou podpořit zdraví srdce a snížit riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění téměř o 40 %.
Někdy může malá změna životního stylu výrazně ovlivnit zdraví. Metaanalýza, která byla nedávno prezentována na zasedání Evropské kardiologické společnosti, zjistila, že chození po schodech může snížit riziko úmrtí z jakékoli příčiny přibližně o čtvrtinu. V prohlášení, v němž autoři výsledky prezentovali, doporučili lidem, aby se vyhýbali výtahům a raději chodili po schodech.
„Pokud si můžete vybrat, zda půjdete po schodech nebo pojedete výtahem, zvolte raději schody, protože to pomůže vašemu srdci,“ uvedla autorka studie Dr. Sophie Paddocková z University of East Anglia a Norfolk and the Norwich University Hospital Foundation Trust. „I krátké dávky fyzické aktivity mají příznivý vliv na zdraví a krátké výstupy do schodů by měly být dosažitelným cílem, který lze zařadit do každodenní rutiny.“
Závěry studie
Srdeční choroby jsou hlavní příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Autoři metaanalýzy však upozorňují, že je možné jim do značné míry předcházet prostřednictvím životního stylu, například cvičením. Více než čtvrtina dospělé populace na světě však nedosahuje doporučených cílů fyzické aktivity za týden, poznamenali autoři.
Chůze do schodů je běžně dostupnou aktivitou, a proto autoři provedli metaanalýzu, aby zjistili, zda může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a předčasného úmrtí. Šetření zahrnovalo devět studií s 480 479 účastníky ve věku od 35 do 84 let, přičemž o něco více než polovinu tvořily ženy. Někteří z účastníků byli zdraví, jiní měli v anamnéze prodělaný infarkt nebo onemocnění periferních tepen.
Srovnání chůze po schodech s nechozením po schodech ukázalo, že tato aktivita vede ke snížení pravděpodobnosti úmrtí z jakékoli příčiny o 24 %. Chůze po schodech byla také spojena se snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění – včetně srdečního infarktu, mrtvice a srdečního selhání – a s 39procentním snížením rizika úmrtí na tyto stavy.
„Na základě těchto výsledků bychom lidem doporučili, aby do svého každodenního života zařadili chůzi po schodech. Naše studie naznačila, že čím více schodů se vyjde, tím větší je přínos – ale to je třeba potvrdit. Takže ať už v práci, doma nebo kdekoli jinde, choďte po schodech,“ říká doktorka Paddocková.
Stoupání po schodech při metabolickém syndromu
Předchozí výzkumy naznačují, že chůze po schodech přináší další výhody, včetně snížení rizika metabolického syndromu. Ten označuje soubor příznaků, které zahrnují vysoký krevní tlak, nízkou hladinu cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě, zvýšenou hladinu triglyceridů a vysokou hladinu glukózy v krvi nalačno.
Studie z roku 2021 publikovaná v časopise BMC Public Health se shoduje s nedávnou metaanalýzou, protože naznačuje, že fyzická aktivita může být prospěšná, i když se během dne projevuje krátkými intervaly. Vědci se dříve domnívali, že cvičení musí trvat alespoň 10 minut, aby nabídlo pozitivní zdravotní změny.
Autoři poznamenali, že vzhledem k tomu, že při chůzi do schodů je třeba zvedat váhu proti gravitaci, může být v závislosti na délce trvání a intenzitě energeticky náročná. Po prozkoumání údajů od 782 účastníků se ukázalo, že ti, kteří sami uváděli, že denně chodí do schodů, měli nižší hmotnost, zdravější hladinu cholesterolu a nižší krevní tlak. V porovnání s těmi, kteří do schodů nechodili, se u nich také snížil výskyt metabolického syndromu.
Autoři závěrem uvedli, že chůze do schodů může pomáhat chránit před metabolickým syndromem. Poznamenali přitom, že k zajištění prospěšnosti by bylo zapotřebí opakovaného chození do schodů denně, a nikoliv jedné akce.
Stoupání po schodech může zlepšit náladu
Podle studie zveřejněné v roce 2019 v časopise Frontiers in Psychology může krátké stoupání do schodů také zlepšit náladu a poznávací schopnosti. Po prozkoumání účinků této aktivity na 32 studentech vysokých škol s průměrným věkem 19,4 roku výsledky ukazují, že zlepšuje kognitivní výkon při řešení náročných úkolů u mužů, ale ne u žen. U obou pohlaví došlo ke snížení negativní nálady, například k pocitu menší únavy a napětí, a také ke zvýšení pocitu energie.
Výstup do schodů k otestování zdraví srdce
Vědci ve studii prezentované na zasedání Evropské kardiologické společnosti (ESC) v roce 2020 uvedli, že chůze do schodů nabízí snadný test zdraví srdce. Zjistilo se, že zdolání čtyř pater schodů za méně než minutu naznačuje dobré zdraví srdce, uvádějí autoři studie ve svém prohlášení.
„Test zdolání schodů je snadný způsob, jak si ověřit zdraví srdce,“ vysvětluje v prohlášení autor studie Dr. Jesús Peteiro, kardiolog z univerzitní nemocnice ve španělské A Coruni. „Pokud vám výstup do čtyř pater schodů trvá déle než minutu a půl, váš zdravotní stav není optimální a bylo by dobré poradit se s lékařem.“
Kdo není vhodným kandidátem chození do schodů ?
Doktorka Laxmi Mehtová, kardioložka z The Ohio State University Wexner Medical Center, v e-mailu sdělila Epoch Times, že chůze do schodů je prospěšná pro kardiovaskulární zdraví. Poukázala na studii z roku 2023, která zjistila, že výstup po více než pěti schodech denně je spojen s více než o 20 % nižším rizikem aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění.
„Ne každý by však měl chodit do schodů každý den,“ varovala doktorka Mehtová. „Například ti, kteří mají závažné onemocnění chlopní, těžké srdeční selhání, základní plicní onemocnění nebo vysilující kloubní problémy, mohou mít s chůzí do schodů problémy. Měli by se o tomto a dalších formách cvičení poradit se svým lékařem.“
Pokud se lidé po zdolání dvou pater schodů zcela zadýchají, měli by se zeptat svého lékaře, zda mají pokračovat, doporučila.
„Může to být tím, že mají krátký dech kvůli nárůstu hmotnosti nebo prostě nejsou ve formě,“ řekla doktorka Mehtová.
„Jindy je naopak dušnost způsobena závažným zdravotním problémem,“ řekla.
Jak zahájit program chození po schodech
Stejně jako u jakéhokoli jiného typu cvičebního programu je důležité, aby jednotlivci začínali pomalu a nepřekračovali svou současnou úroveň kondice, uvedl v e-mailu pro Epoch Times Calum Fraser, australský fyzioterapeut.
„Toto je klíčová věc, kterou je třeba mít na paměti,“ uvedl. „Abyste se vyhnuli přetěžování, nepřekračujte v prvních týdnech míru vnímané námahy 7 z 10 možných. Poté zvyšte počet schodů, ale omezte tréninky na 2 až 3 týdně, dokud se vám námaha nebude zdát příjemná a dokud nebudou vaše nohy dostatečně silné. Později postupně zvyšujte počet schodů i výkonů.“
Podle Frasera je nutné začínat pomalu nejen proto, aby se předešlo nadměrné zátěži srdce, ale také proto, aby nedošlo k poškození kloubů nohou. Pokud člověk nebyl aktivní a má tendenci vyhýbat se schodům, příliš energický začátek jistě povede k poranění kolen, řekl. Nejlepší je sledovat zatuhnutí nohou a provádět protahování nohou, aby se podpořilo zotavení po výstupu do schodů.
Andrew White, osobní trenér certifikovaný Národní akademií sportovní medicíny, v e-mailu pro Epoch Times rovněž zveřejnil opatření, jak se vyhnout zranění.
„Měli byste věnovat pozornost tomu, jak se cítíte během cvičení a po něm. Pokud pocítíte bolest, zejména v kolenou, ustupte a zvažte konzultaci s fyzioterapeutem,“ uvedl.
White vyzývá k tomu, abyste se při chůzi do schodů soustředili na formu. Doporučuje udržovat správné držení těla s rovnými zády a dívat se spíše dopředu než dolů na nohy. V případě potřeby mohou podle něj lidé používat zábradlí k udržení rovnováhy, ale nesmí se o něj příliš opírat. Ke správnému držení těla také patří pokládání celého chodidla na každý schod, aby se snížil náraz na kolena, řekl White.
Bezpečnost je vždy nedílnou součástí každého cvičebního programu, zdůraznil.
„Noste s sebou láhev s vodou a noste pevnou, pohodlnou obuv s dobrou přilnavostí a oporou, abyste zabránili uklouznutí a pádu,“ dodal White.
–ete–