Kalifornští vědci zjišťují, že ženy se správným stravováním si lépe udržují mladistvý vzhled.
Vědci zjistili, že výživnější strava bez nadbytku cukru může vést k mladšímu biologickému věku tělesných buněk.
„Podpora zdravého stravování v souladu s prevencí chronických onemocnění a snížená spotřeba přidaného cukru mohou podpořit pomalejší stárnutí buněk v porovnání s chronologickým věkem,“ napsali autoři studie, která byla zveřejněna 29. července v časopise JAMA Network Open.
Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku (UCSF) zkoumali 342 žen středního věku, aby zjistili, jak různé diety ovlivňují stárnutí jejich buněk. K vyhodnocení genové aktivity použili epigenetické hodiny, které umožnily odhadnout biologické zdraví lidí a možnou délku jejich života.
Studie zjistila, že i když se ženy stravovaly zdravě, jejich epigenetické stáří se zvyšovalo s každým gramem zkonzumovaného cukru.
Elissa Epelová, profesorka na katedře psychiatrie a behaviorálních věd UCSF a spoluautorka studie, ve svém prohlášení uvedla, že studie přispěla k pochopení toho, proč je cukr tak škodlivý pro zdraví.
„Věděli jsme, že vysoké množství přidaných cukrů je spojeno se zhoršeným metabolickým zdravím a časnými nemocemi možná více než jakýkoli jiný stravovací faktor,“ uvedla Epelová. „Nyní víme, že za tímto vztahem stojí zrychlené epigenetické stárnutí, což je pravděpodobně jeden z mnoha způsobů, jak nadměrný příjem cukru omezuje zdravou dlouhověkost.“
Vědci zjistili, že stejně tak, jako biologicky stárneme podle data narození, stárneme i epigeneticky. Starší lidé, kteří fungují, téměř jako by byli mladší – s mentálními a fyzickými schopnostmi spojenými s mladšími lidmi – mají nižší epigenetický věk.
Ženy s výživnější stravou zůstaly epigeneticky mladší
Strava žen byla hodnocena ve srovnání se středomořským stylem stravování, který podle vědců podporuje pomalejší stárnutí buněk, protože obsahuje protizánětlivé a antioxidační potraviny. Tyto diety byly také porovnávány se stravou známou pro nízké riziko chronických onemocnění.
Ve stravě byly hodnoceny také živiny, jako jsou vitaminy A, C, B12 a E, hořčík, selen, foláty a vláknina. Tyto živiny jsou spojeny s udržováním a opravou DNA a antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.
Ty, které dodržovaly některou z výživných diet, měly výrazně nižší epigenetický věk. Nejlepších výsledků dosáhla středomořská strava.
Autoři studie zjistili, že s každým bodem získaným při dodržování středomořské diety se ženám snížil počet epigenetických hodinových roků o 0,41 – což bylo nejvýznamnější snížení pozorované mezi zkoumanými dietami.
Antioxidační potraviny jsou spojovány s pomalejším procesem stárnutí, i když přímé důkazy a pochopení jejich účinků chybí.
Nadměrná spotřeba cukru a nemoci
Cukr není pro lidské zdraví pokaždé škodlivý. Lidské tělo potřebuje k přežití glukózu, což je forma cukru. Tělo si glukózu vyrábí z potravin. Existují dva druhy cukrů: přírodní cukry, které se nacházejí například v ovoci a mléce, a přidané cukry, mezi které patří surový cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, rafinovaný cukr a med. Podle autorů studie jsou škodlivé přidané cukry, které se vyskytují především v nápojích, dezertech, sladkostech a pochutinách.
„Cukr je prokázaným prozánětlivým a oxidačním činitelem, který se podílí na vzniku rakoviny i kardiometabolických onemocnění,“ píše se ve studii.
Bylo také prokázáno, že zánět a oxidace podporují stárnutí buněk.
Příliš mnoho cukru může způsobit chronický zánět, který může vést k onemocnění, píší vědci ve studii publikované v roce 2014 v časopise American Journal of Clinical Nutrition.
„Konzumace limonád slazených cukrem je trvale spojena se zvýšeným rizikem několika chronických zánětlivých onemocnění, jako je diabetes 2. typu a kardiovaskulární onemocnění,“ napsali autoři.
Zjistili také, že pravidelná konzumace slazených nápojů je spojena se zvýšeným rizikem revmatoidní artritidy u žen.
–ete–