Epoch Inspirace

2. 11. 2024

Hudba byla tradičně považována za oslavu božského a hudební nástroje za posly – posvátné nástroje – zprostředkovávající božské slovo.

Bez ohledu na etnický původ, rasu nebo místo na světě, všichni rozumí pocitům, které univerzální jazyk hudby sděluje. Například ve starověké Číně – dávno před tím, než se dostal k moci komunistický režim – učenci a mudrci využívali hudbu k usměrňování emocí lidí správným směrem a ke zvyšování jejich morálního charakteru, aby se přiblížili k Pánu Stvořiteli.

Je zajímavé vědět, že tradiční čínský znak pro štěstí (樂, Lè) se podobá znaku pro hudbu (樂, Yuè). Podle starověkého čínského myšlení mají hudba a lékařství vzájemně neoddělitelné spojení. Uklidňující hudba byla známá svými léčivými vlastnostmi již od počátků čínské civilizace a znak pro „lék“ (藥, Yào) pochází od slova hudba, přičemž obsahuje radikál nahoře pro „trávu“ nebo byliny (艹, Cǎo) nahoře.

Basreliéf, sochy a sochařské detaily římských bohů a císařů v kameni. (salajean / envato.com)

Od dávných dob lidé používali různé hudební nástroje – prosté či složité – v mnoha společenských a kulturních souvislostech. Když jsou hrány s oddaným a zbožným srdcem, plní posvátnou roli spojující lidi s nebeskými sférami; tím se hudba stává nejen formou umění, ale také prostředkem spirituality a způsobem objevování a uctívání Boha.

Zde jsou některé starověké hudební nástroje z celého světa a jejich duchovní spojení.

1. Chrámový blok 

Dřevěná ryba s vyřezávanými ornamenty. (Golgofrinchian at English Wikipedia)

Čínský chrámový blok, nebo „muyu“ (木魚, dřevěná ryba) v čínštině, je tradiční čínský bicí nástroj často používaný v buddhistických náboženských obřadech. Původně byl chrámový blok vyroben ve tvaru ryby s otevřenými ústy, což symbolizuje bdělost ryby a připomíná lidem, aby byli vnímaví a bdělí. Dnes se také vyrábějí jako série obdélníkových bloků uspořádaných podle vzestupného tónu; dřevěnou paličkou se udeří do bloků, čímž vznikají různé tóny.

dřevěná ryba
Dřevěná ryba vyřezávaná se vzorem draka v pagodě ve Vietnamu. (Trúc Đổng – Vlastní tvorba / CC BY-SA 4.0)

Tento nástroj se často používá ve hře společně s ručními zvonečky pengling – dvěma identickými zvonky spojenými provázkem – a kovovou miskou zvanou „Ching“; tyto tři nástroje vytvářejí v harmonii tak posvátnou atmosféru, že se posluchač cítí přenesen do vzdáleného buddhistického chrámu.

2. Trubka 

trubka
Keramická trubka (300 n. l.), sbírka Muzea Larco Lima, Peru. (Lyndsayruell / CC BY-SA 3.0)

Známá svým významným hudebním přínosem je trubka nejen jedním z nejstarších známých nástrojů na světě, ale také byla několikrát zmíněna v Bibli. V knize Zjevení se hovoří o sedmi trubkách, přičemž zvuk prvních šesti trubek symbolizuje sílu pokání pro lidstvo; sedmá trubka oznamuje příchod Pána Stvořitele a jeho věčnou vládu nad lidským světem.

trubka
Chlapec hrající na trubku. (LightFieldStudios / envato.com)

Různé typy trubek byly používány ve válkách jako signální nástroje. Předpokládá se, že starověké rohy vyrobené z klů a rohů zvířat jsou předchůdci moderních trubek.

3. Zvon 

zvon
Velká zvonová stavba nacházející se v památce světového dědictví UNESCO v nepálském Lumbiní. (crshelare / envato.com)

V tradičních kulturách příznivý zvuk vydávaný zvonem – ať už malého či velkého zvonu – symbolizuje začátek a konec důležité události.

zvon
Bronzový zvon ze 13. století př. n. l., dynastie Shang, Čína. (Gary Todd / CC0 1.0)

Východní i západní kultura přisuzuje zvonům posvátný význam a jejich zvuk při úderu propojuje lidi s Božstvím. V buddhistické tradici představuje zvuk velkých zvonů hlas Buddhy – probuzeného. V některých asijských náboženstvích se věří, že pouhým zvukem chrámových zvonů jsou odstraňovány negativní energie.

4. Erhu

erhu
Muž s dítětem hrající na tradiční čínský hudební nástroj Erhu. (bluejeanimages / envato.com)

S více než 4 000 lety historie je erhu, neboli „čínské housle“ (二胡, dvoustrunné housle), hudebním nástrojem, který má v čínské hudbě výjimečné postavení. Hraje se s horní částí krku směřující vzhůru – symbolicky k nebesům. Jeho hudba v hráči i posluchačích vyvolává soucitné pocity.

Ač má pouze dvě struny, tento nenápadný, ale výmluvný nástroj dokáže zprostředkovat široké spektrum emocí a imitovat různé zvuky, od cvrlikání ptáků po řehtání koní. Lze ho hrát sólově, jako součást orchestru nebo v doprovodu zpěvu.

5. Lyra

lyra
Starořecká váza s múzou hrající na typ lyry (440–430 př. n. l.). (Public Domain)

Starodávná forma lyry je zmíněna ve Starém zákoně jako hudební nástroj Davida, který svým božským, terapeutickým zvukem pomáhal králi Saulovi uklidnit se.

lyra
Replika velké lyry z oblasti Sutton Hoo v Anglii. (Andreas Praefcke – Self-photographed / Public Domain)

Lyra se mnohokrát objevuje i ve starověkém řeckém umění. Legenda říká, že její první formu vynalezl Hermes, posel bohů, ze želvího krunýře a rákosu a směnil ji s králem Apollonem, bohem hudby, když byl Apollon rozzlobený, protože mu Hermes ukradl dobytek ze svatého stáda.

6. Buk buben

Jihokorejský buk buben. (seber’s tumblr / flickr.com / CC BY 2.0)

Buk bubny se v korejské hudbě používají již od starověku, sahají až do období Tří království Koreje (57 př. n. l. – 668 n. l.). Na obou stranách buk bubnů je tradičně vyobrazen symbol jin-jang a dřevěné tělo bubnu je ozdobeno pestrými kresbami nebeských draků.

buben buk
Mniši hrající na buk buben v Chrámu odrazu na klidném moři, Jižní Korea. (joonghijung / CC BY 2.0)

Existuje několik typů buk bubnů, které se používaly v korejské dvorské i lidové hudbě. Hraje se na ně buď dřevěnou paličkou na jednu stranu, nebo údery holou levou rukou na levou stranu a paličkou na pravou stranu.

7. Shakuhachi

japonské flétny shakuhachi
Sbírka tradičních japonských bambusových fléten shakuhachi. (Princeton Public Library / flickr.com / CC BY 2.0)

Shakuhachi je tradiční japonská flétna, která se obvykle vyrábí z kořene bambusu. Původně se používala k meditačním účelům a její hudba byla spojována spíše s osobním duchovním osvícením, než s veřejnými vystoupeními. Dnes se však na ni hraje i na koncertech.

Podle výrobce fléten Tai Hei Shakuhachi dokáže tento tradiční nástroj produkovat „mnoho hlasů přírody“, od jemného letního deště po bouřlivý podzimní vánek v bambusových lesích, ostrý výkřik divoké kachny nebo brzké jarní tání, které napájí tiché horské jezero.

8. Shankha

Shankha
Shankha, 19. stol. (Wikimedia Commons / Metropolitní muzeum umění)

Dechový nástroj z konchové mušle, shankha, hraje velmi důležitou roli v indických náboženských obřadech. V indické kultuře shankha symbolizuje moc bohů a vítězství dobra nad zlem.

shankh
Vyřezávaná shankha ze severovýchodní Indie, 11.–12. století. (Jean-Pierre Dalbéra / CC BY 2.0)

Také se věří, že požehnaný zvuk, který se vytváří foukáním do shankhu, má schopnost zničit zlo a hřích. Skromně vyhlížející shankha byla kdysi klíčovým nástrojem ve starověké Indii a sloužila jako válečná trubka.

9. Úd

oud
Úd. (Metropolitní muzeum umění / CC0 1.0)

Úd nebo také oud je významný arabský nástroj, který pomáhá uchovat starobylé tradice. Je to bezpražcový strunný nástroj s krátkým krkem a hruškovitým tělem. Hrál důležitou roli v arabské kultuře a byl zmiňován v mnoha historických studiích.

Podle Nazih Ghadbana, bývalého profesora z Libanonu, který vyrábí úd ručně, sahá původ tohoto nástroje až 5 000 let zpět. „Úd tu byl vždy, byl svědkem všech událostí; vzestupů a pádů v arabské kultuře, a proto je zmiňován v mnoha historických knihách,“ uvedl Ghadban v předchozím rozhovoru pro Epoch Times.

10. Mridanga

buben mridanga
Tradiční indický buben mridanga. (Jan Kraus – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0)

Mridanga („hliněné tělo“ v sanskrtu) je dvoustranný buben, na který se hraje prsty a dlaněmi obou rukou. V některých částech Indie je považován za nástroj bohů.

Původně byl vyráběn z hlíny, ale dnes se vytváří z jednoho kusu dřeva. Přesný původ bubnu mridanga není známý; objevuje se však na několika starověkých architekturách a malbách. Ve starověké jižní Indii byl mridanga jedním z hlavních perkusních nástrojů oznamujících začátek války, neboť se věřilo, že jeho posvátný zvuk ochrání krále a jeho armádu.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii
Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii

Trump vyzval Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po pádu Asadova režimu v Sýrii. Upozornil na obrovské ztráty na obou stranách konfliktu a vyzval k zahájení jednání s cílem ukončit válku.

„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození
„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození

Podle odborníků se prostřednictvím tohoto hnutí do Číny vracejí tisícileté tradice, které překonávají komunismus.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.

Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024
Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024

Vytrvalost, trpělivost a odhodlání zazářily v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, kde porotu ohromily jedinečné snímky jako „Stopy světla“ nebo mrazivé zimní scenérie z Ontaria.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině
Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že rozpustné vlákniny v houbách mají imunitu posilující vlastnosti, které mohou pomoci zabránit nebo zpomalit postup rakoviny prostaty.

Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren
Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) plánuje do konce ledna Poslanecké sněmovně předložit zákon, který by urychlil výstavbu paroplynových elektráren. Bez nich se Česko neobejde po odchodu od elektrických zdrojů na uhlí.