JoJo Novaes

a 4. 12. 2024

Seznamte se se sedmi esenciálními oleji, které mohou pomoci zmírnit příznaky covidu-19, posílit imunitu a podpořit zotavení.

I když některé ukazatele naznačují pokles, zůstává aktivita covidu-19 ve Spojených státech na zvýšené úrovni, jak vyplývá z nejnovějších dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR bylo k 1. prosinci 2024 v České republice hlášeno 194 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, z toho 92 na jednotkách intenzivní péče. Incidence za posledních sedm dní činila 13,4 případu na 100 000 obyvatel.

Erica Kuová, americká certifikovaná klinická aromaterapeutka a lektorka bylinné aromaterapie, se v programu Health 1+1 podělila o cenné poznatky s využitím esenciálních olejů při prevenci covidu-19 a zmírnění příznaků při nákaze.

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, aromatické těkavé sloučeniny získávané z rostlin, které obsahují komplexní směs chemických složek. Díky své malé molekulární velikosti, vysoké rozpustnosti v tucích, rychlému nástupu účinku a schopnosti ničit viry při nízkých koncentracích zůstávají bezpečné při terapeutických dávkách. Tyto vlastnosti naznačují, že esenciální oleje mohou sloužit jako možná prevence v raných stadiích virového zápalu plic a jsou vhodné pro kombinaci s dalšími terapiemi.

Využití esenciálních olejů jako podpora při zvládání covidu-19

Četné studie prokázaly, že některé esenciální oleje mohou působit také proti viru způsobujícímu covid-19 díky přímému virucidnímu účinku a různým farmakologickým vlastnostem, jako jsou protizánětlivé, imunomodulační a antioxidační účinky.

Kuová sdílela zkušenosti své rodiny s covidem-19, během níž našli úlevu při používání esenciálních olejů a aromatických bylin. Doporučuje následujících sedm esenciálních olejů, které mohou pomoci zmírnit příznaky covidu-19:

Olej z oregana

Oregano, známé svou výraznou a štiplavou chutí, obsahuje silné sloučeniny, jako je karvakrol a thymol, které jsou ceněny pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Esenciální olej z oregana je vysoce ceněn pro své antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Jedna studie zjistila, že esenciální olej z oregana dokáže omezit vstup Delta varianty viru SARS-CoV-2 do buněk.

Citrusové oleje

Citrusové esenciální oleje obsahují limonen, sloučeninu s širokou škálou prospěšných vlastností, včetně antioxidačních, protizánětlivých, protirakovinných, analgetických (blokujících bolest) a gastroprotektivních účinků. Limonen také prokázal ochranné benefity u neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, a dále u epilepsie, úzkosti a mozkové mrtvice.

Olej z kadidlovníku

Olej z kadidlovníku (frankincense oil) vykazuje imunomodulační vlastnosti. Jeho aktivní složka, kyselina boswellová, má potenciální antimikrobiální, protinádorové a protizánětlivé účinky. Menší studie, včetně některých zahrnujících lidské účastníky, naznačují, že pryskyřice z kadidlovníku může pomáhat při zvládání chronických onemocnění, jako je kolitida (zánětlivé onemocnění tlustého střeva) a bronchiální astma.

Někteří pacienti s rakovinou využívají olej z kadidlovníku během chemoterapie, uvedla Kuová. Přehledová studie z roku 2020 zjistila, že kadidlovník by mohl být užitečný při zvládání otoků spojených s rakovinou mozku, i když se nezdá, že by měl vliv na zmenšení velikosti nádorů.

Olej z levandule

Levandule existuje v mnoha odrůdách, ale pravá levandule, vědecky známá jako Lavandula angustifolia (levandule úzkolistá), je nejvíce ceněna pro své terapeutické a aromatické vlastnosti. Podle Kuové obsahuje pravá levandule sloučeniny, které podporují imunitní funkce, a bylo prokázáno, že stimuluje odpověď makrofágů proti bakteriím Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).

Klinická studie z roku 2023 zjistila, že levandule může pomoci zmírnit intenzitu kašle a zlepšit poruchy čichu a chuti u pacientů s covidem-19.

Olej ze skořice

Farmakologické důkazy naznačují, že skořice má antivirové, protizánětlivé, antioxidační, organoprotektivní a antidepresivní vlastnosti. Navíc její antiobstrukční účinky mohou pomoci zmírnit ucpávání dýchacích cest způsobené hlenem, které je spojeno s infekcí covid-19.

Olej z eukalyptu

Více studií naznačuje, že olej z eukalyptu může mít vlastnosti podporující imunitu. Tradičně se používá k léčbě různých respiračních onemocnění, jako jsou faryngitida, bronchitida a sinusitida.

Pro pacienty s hustým hlenem a bolestivým kašlem mohou esenciální oleje z eukalyptu, například z eukalyptu peprného (Eucalyptus dives) a eukalyptu kulatoplodého (Eucalyptus globulus), pomoci snížit množství hlenu a zmírnit nepohodlí, poznamenala Kuová. Zároveň varovala před používáním citronového eukalyptu (Eucalyptus citriodora), který je primárně určen jako repelent proti hmyzu.

Olej z rozmarýnu

Rozmarýn se tradičně používá jako protizánětlivý a analgetický prostředek. Je také známý svými antioxidačními a antimikrobiálními vlastnostmi. Jedna studie zjistila, že vodní extrakt z rozmarýnu může pomoci snížit riziko infekce a progrese onemocnění covid-19.

Kuová doporučuje používat rozmarýnový cineol místo rozmarýnového verbenonu, protože ten se používá převážně v péči o pleť proti stárnutí.

Role pampelišek

Kouvá citovala německou studii, která naznačuje, že vodný extrakt z pampelišek může blokovat vazbu spike proteinu viru SARS-CoV-2 na lidský receptor ACE2.

Tím se omezuje schopnost viru infikovat plicní buňky a současně se potlačuje sekrece prozánětlivého interleukinu-6, což je typ proteinu, který hraje roli v imunitní reakci vyvolané virem.

Způsoby použití esenciálních olejů

Kuová popsala tři jednoduché a účinné metody pro použití esenciálních olejů:

Difuzér

Pacienti s onemocněním covid-19 mohou kašlat na povrchy v domácnosti nebo se jich dotýkat, čímž potenciálně šíří virus. Kuová doporučuje používat esenciální oleje v difuzéru, aby pomohly eliminovat viry šířící se vzduchem a snížily riziko přenosu v interiéru.

Lokální aplikace

Smíchejte několik esenciálních olejů s nosným olejem, nařeďte směs na koncentraci 2 % a aplikujte ji na hrudník a záda. U oleje z oregana je nutné dbát opatrnosti a udržet jeho koncentraci pod 0,5 %, aby se předešlo podráždění kůže.

Inhalace

Umístění smíchaných olejů blízko nosu může být prospěšné, uvedla Kuová. Varovala však před použitím příliš velkého množství oleje z oregana a doporučila dvě až tři kapky na 30 mililitrů pro dospělé a pouze jednu kapku pro děti. Alternativně lze u dětí použít esenciální olej ze saturejky horské, který obsahuje méně karvakrolu a má menší riziko podráždění.

Aby se předešlo křížové kontaminaci, měl by každý člověk používat svůj vlastní osobní inhalátor. Doporučený postup zahrnuje přiložení inhalátoru k nosní dírce, provedení 20 nádechů na každou stranu a opakování procesu každé dvě hodiny.

Obnova chuti a čichu

Ztráta chuti a čichu patří mezi běžné příznaky po prodělání onemocnění covid-19. Pro podporu zotavení se doporučuje tzv. čichový trénink, který se osvědčil jako účinná metoda. Kuová odkazuje na doporučení UNC COVID Recovery Clinic (CRC), která uvádí čtyři esenciální oleje: růže, citronela (citrus/citron), eukalyptus (mentol) a skořice.

Inhalace těchto olejů dvakrát denně po dobu šesti týdnů může podpořit obnovení čichových schopností, uvedla Kuová. Konkrétní postup zahrnuje:

1. Nakapejte několik kapek esenciálního oleje na vatový tampon nebo polštářek a nechte ho působit jednu až dvě minuty.

2. Držte polštářek přibližně 2,5 cm od nosu a pomalu a přirozeně inhalujte. Představte si vůni v mysli – buď se podívejte na obrázek, nebo zavřete oči a zkuste si ji představit.

3. Oddalte polštářek a poté proces s daným olejem několikrát zopakujte.

4. Tento postup opakujte pro každý esenciální olej, mezi jednotlivými oleji si udělejte několikaminutovou pauzu.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.