Úsměv vás opravdu může učinit šťastnějším, alespoň to tvrdí vědci. Studie z Texas A&M University zkoumala data za téměř 50 let, aby otestovala, zda mohou výrazy v tváři vést lidi k vyvolání pocitů, které se k těmto výrazům pojí.
„Tyto závěry se dotýkají důležité otázky ohledně vazeb mezi naším niterným prožitkem a naším tělem – může změna výrazu tváře změnit emoce, které cítíme a naši emoční reakci na svět?“ vysvětluje spoluautorka studie, docentka Heather Lenchová, vedoucí katedry psychologických a myšlenkových věd na Texas A&M University.
„Konvenční povědomí nám praví, že když se usmějeme, můžeme se cítit o něco šťastnější, anebo když se mračíme, můžeme se dostat do ponurejší nálady, nicméně psychologové ve skutečnosti už přes sto let s touto myšlenkou nesouhlasí,“ uvádí hlavní autor studie, Nicolas Coles z University of Tennessee.
Tento názor byl prominentnější v roce 2016, když se sedmnácti týmům vědců nepodařilo zopakovat známý pokus dokazující, že fyzický akt úsměvu může lidi učinit šťastnějšími.
Týmu vědců se však za použití statistické metody zvané metaanalýza podařilo sloučit data ze 138 studií, které sledovaly 11 tisíc účastníků z celého světa. Podle dané metaanalýzy MÁ výraz v obličeji malý vliv na naše pocity. Například úsměv zvedne lidem náladu, mračení vzbuzuje zlost a chmurný výraz v tváři vyvolává větší smutek.
„Nemyslíme si, že by se lidé mohli ,prosmát ke štěstí‘, tyto závěry jsou nicméně povzbuzující, protože nám poskytují vodítko k tomu, jak jsou naše mysl a tělo propojeny a společně formují naše vědomé citové prožitky,“ vysvětlil Coles a dodal, že provedená metaanalýza přivedla odborníky zase o něco blíže k pochopení toho, jak emoce fungují.
Studie byla publikována v Psychological Bulletin.
Tento článek původně otiskla Texas A&M University. Přebráno v rámci licence Creative Commons 4.0 prostřednictvím Futurity.org.