Ministr zahraničí USA Mike Pompeo u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv zveřejnil seznam 17 zahraničních úředníků, kteří se zapojili do rozsáhlého porušování lidských práv a na něž USA tímto uvaluje sankce. Mezi jmény figuruje Chuang Jüan-siung, šéf čínské policie ve městě Sia-men, který bude sankcionován „za účast na hrubém porušování lidských práv… v souvislosti se zvláště závažným porušováním náboženské svobody příznivců Falun Gongu“. Více zde…
Konkrétně ministerstvo USA zmiňuje jeho účast na zadržování a vyslýchání následovníků duchovní praxe Falun Gong, kteří byli zatčeni za praktikování svojí víry.
Přibližně 100 milionů příznivců meditační praxe Falun Gong, kteří v roce 1999 pobývali na území Číny, bylo v následujících 21 letech vystaveno tvrdým represím komunistické strany. Někteří z nich byly zatčeni, jiní uprchli do zahraničí. Mnozí z nich také přišli o život během násilných represí nebo při takzvané „převýchově“ ve vězení.
„Svět nemůže nečinně přihlížet tomu, jak vláda Čínské lidové republiky páchá děsivé a systematické zneužívání lidí v Číně, včetně porušování mezinárodně uznávaného práva na svobodu myšlení, svědomí a náboženství nebo víry,“ uvádí prohlášení ministerstva z 10. prosince 2020.
Podle Informačního centra Falun Dafa bylo v Číně jen v březnu 2020 zatčeno nebo šikanováno státními úřady 747 lidí praktikujících Falun Gong. A v období od ledna do dubna 2020 bylo 89 lidí praktikujících Falun Gong odsouzeno k odnětí svobody. Počet případů může být vyšší, neboť uvedené statistiky obsahují pouze ty, které se podařilo doložit a zdokumentovat.
V první polovině roku 2020 zemřelo v Číně nejméně 27 následovníků Falun Gongu v důsledku násilných represí čínského režimu.
Označení konkrétních viníků a jejich sankcionování je podle ministerstva USA jedním z reálných kroků, jak chtějí Spojené státy podpořit dodržování lidských práv a vést viníky k odpovědnosti za jejich hrubé praktiky.
Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung, někdy také Fa-lun-kung), známý jako Falun Dafa, je duchovní praxe, která zahrnuje pět meditativních cvičení a učení o morálních principech pravdivosti, soucitu a tolerance, po tisíciletí uznávaných v Číně školami buddhismu a taoismu.
Tuto praxi s kořeny v buddhismu a taoismu čínský režim v posledních dvou desetiletích tvrdě potlačuje. Stovky tisíc příznivců této duchovní praxe byly zatčeny a uvrženy do vězení, pracovních táborů a center pro takzvanou politickou „převýchovu“, též známých jako centra pro „vymývání mozků“. Nevládní organizace zdokumentovaly četné případy mučení vězňů, ve snaze přinutit je, aby se zřekli své víry.
Rozhovor se ženou, které přežila represe v Číně (anglicky)
V pořadu American Thought Leaders zpovídá moderátor Jan Jekielek čínskou ženu, která prošla pronásledováním a vězením v Číně. Paní Crystal Chen, praktikující buddhovskou metodu Falun Gong, prošla krutým mučením a takzvanou převýchovou, poté z rodné země uprchla, aby si zachránila život. Dalším hostem je Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa. Jejich příběhy a postřehy nabízejí vhled do praktik čínského režimu a ilustruje hrozbu, jakou komunistická strana Číny představuje nejen pro Hongkong a Číňany, ale také pro zbytek světa.