Prezident Donald Trump reagoval na krok Twitteru, který trvale zablokoval jeho účet. Řekl, že jednání technologického giganta není uplatňováním svobody projevu.

Prezident také dodal, že již brzy očekává „velké oznámení“, a že jeho tým vyjednává s dalšími stranami a rovněž uvažuje o vybudování samostatné platformy.

„Jak už dlouhou dobu říkám, Twitter zacházel dál a dál v zamezování ve svobodě projevu. Dnes večer se zaměstnanci Twitteru při odstraňování mého účtu z jejich platformy koordinovali s Demokraty a radikální levicí, aby umlčeli mě –⁠ a VÁS, 75 000 000 velkých vlastenců, kteří mě volili,“ uvedl Trump ve svém prohlášení.

„Twitter je možná soukromá společnost, ale bez vládního příspěvku podle paragrafu § 230 nebude dlouho existovat,“ dodal prezident Trump.

„Předvídal jsem, že se to stane. Jednali jsme už s různými dalšími stranami a brzy budeme mít velké oznámení, přičemž se také poohlížíme po možnostech vybudování naší vlastní platformy v blízké budoucnosti. Nebudeme UMLČENI!“ říká Donald Trump.

„Twitter není o SVOBODĚ SLOVA. Jde jim o propagaci platformy Radikální levice, kde mohou svobodně mluvit někteří z nejzlomyslnějších lidí na světě,“ pokračoval Trump. „ZŮSTAŇTE NALADĚNI!“

Trumpovo prohlášení přišlo z účtu @POTUS, ale jeho příspěvky na Twitteru byly během několika minut smazány.

„Použití jiného účtu k pokusu o obcházení pozastavení je v rozporu s našimi pravidly,“ uvedl Twitter ve svém prohlášení pro média. „Podnikli jsme kroky, abychom tyto kroky vynutili, pokud jde o nedávné tweety z účtu @POTUS.“

„U vládních účtů, jako jsou @POTUS a @WhiteHouse, nebudeme tyto účty trvale pozastavovat, ale podnikneme kroky k omezení jejich použití,“ uvedl Twitter.

Vydavatelé mohou nést odpovědnost za jakýkoli obsah, který zveřejní, ale platformy sociálních médií a technologické společnosti jsou v USA chráněny podle článku 230 Zákona o slušné komunikaci, který jim poskytuje všeobecnou ochranu před odpovědností za obsah generovaný uživateli třetích stran.

Twitter popírá, že je vydavatelem a namítá, že je otevřenou platformou, což mu poskytuje ochranu podle článku 230 Zákona o slušné komunikaci (Communications Decency Act). Díky tomu také dostává ze zákona ochranu před tím, aby byl žalován za obsah, který se na jeho platformě šíří.

Twitter natrvalo pozastavil Trumpův účet na Twitteru @realDonaldTrump s odvoláním na porušení jeho politiky „glorifikace násilí“. Jako odůvodnění své činnosti uvedl dva z posledních prezidentových příspěvků.

První příspěvek prezidenta Trumpa zněl: „75 000 000 skvělých amerických vlastenců, kteří pro mě hlasovali, AMERICA NA PRVNÍM MÍSTĚ a UDĚLEJME AMERIKU ZNOVU VELKOU, budou mít OBROVSKÝ HLAS ještě dlouho do budoucnosti. Nebude s nimi neuctivě ani nijak nespravedlivě zacházeno, jakoukoliv cestou, tvarem či formou!!!“

Následně prezident Trump zveřejnil zprávu: „Všem, kteří se ptali, 20. ledna se nebudu účastnit inaugurace.“ Toto byl poslední příspěvek na Twitteru před odstraněním Trumpova účtu z platformy.

Twitter uvedl, že tyto dva příspěvky porušily jeho „politiku oslavování násilí“, jejímž cílem je „zabránit oslavování násilí, které by mohlo ostatní inspirovat k replikaci násilných činů“.

Jeho hodnocení určilo, že Trumpovy poslední dva příspěvky na Twitteru „velmi pravděpodobně povzbuzují a inspirují lidi k replikaci trestných činů, k nimž došlo v americkém hlavním městě 6. ledna 2021“. Twitter uvedl, že jeho stanovisko je „založeno na řadě faktorů“, včetně pěti bodů, které uvedl ve svém prohlášení.

Epoch Times nemůže nezávisle ověřit tvrzení učiněná Twitterem pro vydání jeho stanoviska. Deník Epoch Times se obrátil na Twitter a zeptal se, zda má nějaké důkazy o tom, že Trumpova prohlášení byla přímo spojena s jakýmkoliv násilím. Twitter na dotaz neodpověděl.

Článek byl redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M.K.


OPRAVA: Paragraf 230 dává otevřeným platformám pouze právní ochranu proti žalobám spojeným s obsahem na nich publikovaném. Neuděluje platformám žádné státní finanční příspěvky. (13. ledna 2021)


Video-reportáž: Co se stalo 6. ledna ve Washingtonu