Více než 80 000 Australanů podepsalo petici adresovanou federálnímu parlamentu, v níž vyzývají národní úřad pro léčiva Therapeutic Goods Administration (TGA), aby zveřejnil dokumentaci podporující jeho rozhodnutí schválit používání vakcín proti covidu-19.
Petici „Okamžitě zveřejněte všechny dokumenty předložené TGA pro vakcíny financované z veřejných zdrojů“, která má být ukončena 22. září, podepsalo k 21. září 80 336 osob.
„Australská veřejnost dosud financovala výrobce anticovidových vakcín částkou 5 miliard dolarů a tato částka se může ještě zvýšit,“ uvádí se v petici. „Vláda se zároveň snaží nařídit veřejnosti tyto nové terapie pomocí nařízení o veřejném zdraví, médií a výzev k ,povinnému očkování‘.“
„Nyní nastal čas, aby bylo obnoveno právo veřejnosti nahlížet do všech dokumentů k vakcínám, které jsou z jejich prostředků financovány. TGA již nesmí být jediným arbitrem v tom, jaké dokumenty by měly být považovány za důvěrné, pokud veřejnost platí farmaceutickým společnostem za jejich produkty.“
Petici inicioval Tony Nikolic, ředitel právnické firmy Ashley, Francina, Leonard (AFL) and Associates se sídlem v Sydney, která podala žalobu na vládu Nového Jižního Walesu (NSW) a australskou federální vládu a požaduje, aby byly příkazy v oblasti veřejného zdraví prohlášeny za protiústavní a nezákonné.
„Domníváme se, že nucení k očkování zbavuje občany jejich základních lidských práv, včetně práva na práci, práva na tělesnou integritu a práva na informovaný souhlas s léčbou bez nátlaku,“ uvádí se v tiskové zprávě AFL.
Petice vznikla v době, kdy australské státní a federální vlády poukazují na vysokou míru proočkovanosti jako na klíčové měřítko pro to, aby země upustila od lockdownů a zdravotních omezení s cílem omezit šíření covidu-19.
Národní kabinet – mezivládní orgán zahrnující premiéra a představitele států a teritorií – se koncem července dohodl na čtyřstupňovém plánu očkování.
Všechny státy a teritoria se v současné době nacházejí v první fázi, tzv. fázi A, jejímž cílem je naočkování většího počtu obyvatel. Jakmile bude naočkováno 70 % populace, spustí se fáze B, v níž budou z velké části zrušena omezení, jako je například příkaz zůstat doma.
Fáze C nastane, jakmile bude naočkováno 80 % obyvatelstva dané jurisdikce. V tomto okamžiku se předpokládá otevření mezinárodního cestování.
Státní a federální vlády se v provádění plánu liší, přičemž Nový Jižní Wales nabízí určité „svobody“ plně očkovaným osobám, jakmile 70 % obyvatel obdrží dvě dávky vakcíny.
Victoria mezitím začne zmírňovat omezení týkající se venkovní sportovních aktivit (které nejsou v Novém Jižním Walesu omezeny), jakmile 80 % populace obdrží jednu dávku vakcíny. Při dosažení 70% hranice obou podaných dávek budou otevřeny kadeřnické salony, hospody, kluby a svatby – ale pouze pro plně očkované osoby a s omezeními.
Povinné očkování začala zavádět také významná průmyslová odvětví, včetně služeb péče o staré lidi, vzdělávání a cestování.
Frustrace z přísných zdravotních omezení začala vřít v důsledku rostoucí protestní aktivity a petic proti vládou nařízeným předpisům, povinnému očkování a pasům.
Nedávné údaje také odhalily škody, které uzávěry způsobují Australanům. Služba na podporu duševního zdraví Lifeline Australia uvedla, že srpen byl pro tuto službu nejrušnějším měsícem v historii.
Podle údajů australské organizace Suicide Prevention Australia, jejíž generální ředitelka Nieves Murrayová uvedla, že k nárůstu sebevražd dochází v obdobích výrazných sociálních a ekonomických otřesů, každý čtvrtý Australan uvedl, že zná někoho, kdo v posledních 12 měsících spáchal sebevraždu.
18. září vyjádřili Australané ve velkých městech svůj nesouhlas s vládními opatřeními. Ve městech Melbourne, Brisbane, Perth a Adelaide vyšly do ulic tisíce protestujících na demonstracích „Freedom Rally“.
Přeloženo z původního článku, který vyšel na stránkách newyorské redakce.