Zdenka Danková

18. 2. 2022

Názor

MVDr. Lenka Novobilská, Cert.Vet.Acu, je veterinární lékařka certifikovaná od mezinárodní veterinární asociace IVAS v oblasti veterinární akupunktury. Akupunkturu používá jak při léčbě chronických nemocí, tak při např. anestezii, operacích a jiných akutních stavech.

V ČR bohužel není tento typ vzdělání pro veterináře dostupný, a tudíž ani samotná akupunktura není moc rozšířená. L. Novobilská absolvovala vzdělání pod holandskou větví IVAS v době, kdy žila a pracovala jako veterinářka ve Švédsku.

O své praxi mluvila v Dobrém ránu nebo publikovala svoje články v časopise Fauna.

„Spousta klientů mi říká, že než mě našli, nevěděli, že se dají akupunkturou léčit i zvířata. Snažím se proto šířit povědomí o možnosti použití akupunktury i u zvířat. V ČR je nás pár veterinářů, co jsme toto vzdělání a certifikaci obdrželi,“ sděluje veterinární lékařka.

Není asi mnoho chovatelů zvířat u nás, kteří by znali a vyhledávali alternativní metody léčení svých svěřenců. Jak jste k tomu došla, že jste chtěla alternativně léčit zvířata?

Už při studiu na vysoké škole jsem si uvědomovala, že i přes všechny metody moderní medicíny nejsme vždy schopni stanovit diagnózu, a tím pádem způsob, jak správně léčit daný problém. Vadilo mi, že psychika zvířat se nebere v klasické medicíně v úvahu. Přitom je dnes již známo, že stres a jiné psychické problémy mohou být u lidí zodpovědny za jejich zdravotní problémy. Částečně jsem odpovědi na své otázky našla v homeopatiii, ale až při studiu tradiční čínské veterinární medicíny jsem dostala ucelené informace o tělu jako celku. Kde psychika ovlivňuje vznik nemocí a naopak. Diagnostika nemocí dle čínské medicíny mi dala do ruky další nástroj, jak dříve odhalit příčinu nemocí u zvířat. Teď se díky znalostem jak klasické, tak čínské medicíny cítím dostatečně kompetentní při své práci.

Lenka Novobilská při léčbě psa. (aurinkoivc.cz)

Jak se u zvířat stanovuje diagnóza?

Je důležité provést vyšetření, která známe, jako odběr krve, sono, rentgen, abychom věděli, jak orgány fungují a vypadají, a mít tak klasickou diagnózu. Po té se stanovuje diagnóza dle čínské medicíny, jejímž smyslem je odhalit, který orgán je oslaben, a ten potom posilovat. Ta se stanovuje z kvality pulsu zvířat, palpaci backShu bodů na zádech, palpací meridiánu a důkladnou anamnézou. Například existují tzv. Mu body, palpací těchto bodů můžeme zjistit, že je s daným orgánem skutečně nějaký problém. Ultrazvuk a vyšetření krve mi potom řeknou, o jaký problém se jedná. Díky znalosti čínské medicíny se mi podařilo odhalit zánět v ledvinách dříve, než mělo zvíře skutečné symptomy. Kultivace moči a ultrazvuk potvrdil moji domněnku.

Když vám přinesou nemocnou kočku nebo psa, jak začínáte řešit jeho diagnózu?

Ve své praxi odděluji čínskou medicínu a klasickou. To znamená, že objednávám klienty zvlášť na ošetření akupunkturou a zvlášť na klasické ošetření. Nicméně své znalosti a postupy mi pomáhají při léčbě všech.

Např. při operacích používám body na podporu dýchání, ledvin a srdce. Jehly také ulevují od bolesti po operaci a pomáhají zvířatům se lépe dostat z anestezie.

Jak v klasické medicíně, tak i v čínské je důležité mít správnou dagnózu. Každá medicína má svoje postupy, jak najít diagnozu, abychom věděli, co máme léčit.

Vy tedy vyslechnete chovatele zvířete a on vám jako první řekne, co mají za problém.

Každé vyšetření začíná anamnézou, tzn, majitel nám sděluje, co má zvíře za problém a veterinář se ptá na další informace, které jsou potřeba. Poté se pokračuje vyšetřením a stanovením diagnózy, následuje léčba.

Pomůže i úprava stravy?

Ano, pomůže. TČM je komplexní systém a úprava strany je jednou z terapeutických metod.

Dost často je zvíře krmeno nevhodně, vzhledem ke svým zdravotním problémům. Úprava stravy pomůže v léčebném procesu a pozitivně ovlivňuje zdraví zvířat.

Tzv. terapie stravou dle čínské medicíny je založena na logických principech. Rozděluje stravu na např. studenou, teplou a neutrální. Když si dáme meloun, jeho konzumace nás ochladí, osvěží v letním horku, proto se meloun považuje za studenou potravinu. Kuře naopak naše tělo zahřívá, kuřecí polévka nás rozehřeje, pomáhá v zimních měsících. Jak se toho dá využít v praxi? Když máme např. pacienta se zánětem v těle, potřebujeme mu dát potraviny, které ochlazují, abychom zánět zmírnili. Teplé potraviny mu nebudou dělat dobře, neboť ještě zvyšují pocit horka v těle. Proto je úprava stravy nedílnou součástí léčebného procesu.

Ve své praxi používám kromě stravy i Bachovy esence, které pracují s emocemi a psychickými stavy.

MVDr Lenka Novobilská, Cert.Vet.Acu. (aurinkoivc.cz)

Jací pacienti k vám nejčastěji chodí?

Nejčastěji psi a kočky. Problémy jsou různorodé, lidé vyhledávají akupunkturu na léčbu bolesti, neurologické problémy, při chronických onemocněních jako záněty zažívání, kůže, dýchacích cest, posílení imunity a další.

Je vaše léčba dražší než běžná veterinární praxe?

Cena se odvíjí od délky mého času, ať už stráveného akupunkturou, nebo při běžném vyšetření. Ve srovnání s cenou za léky proti bolesti vychází akupunktura rozhodně levněji, a to nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky jako léky při dlouhodobém užívání.

Léčbou akupunktury se naopak celé tělo začíná uzdravovat, neboť je to komplexní metoda. Majitelé se diví, že přišli kvůli kulhání, a zvířeti se začíná upravovat i zažívání, se kterým mělo problém celý život, srst je lesklá a zvíře spokojené.

Akupresura je výbornou variantou pro domácí použití nebo pro zvířata, která nemají ráda jehly. Jak se akupresura aplikuje zvířatům, kočce, psovi?

Nedávno jsem dělala kurz akupresury pro majitele zvířat a zájem byl velký. Existují body, které může majitel používat doma. Při např. dysplaziích kyčelních kloubů nebo loktů používání těchto bodů ulevuje od bolesti.

Dalším možným ošetřením, které majitel může dělat doma, je moxování. Toto se používá hlavně v zimních měsících a doplňuje ošetření jehlami. Používání moxy také prodlužuje interval mezi návštěvami u mě v ordinaci.

Samotné použití jehel u zvířat není nijak výrazně bolestivé a po chvíli nastupuje relaxační efekt akupunktury, zvířata jsou relaxovaná, některá usínají.

Také zakládáte dokumentaci pro každé zvíře?

Vést dokumentaci je povinností veterinárního lékaře, takže ano.

Jste tři veterinářky pod jednou střechou.

Musím říct, že mám velké štěstí na moje kolegyně, každá je úžasná a dobrá v tom, co dělá. Naše názory se navzájem doplňují – a tak to má být.

Jsem také velmi vděčná za kliniky, se kterými spolupracuji. Jsem ráda, že můžu odeslat svoje pacienty k odborníkovi, a stejně tak jsem ráda, že oni posílají pacienty ke mně.

Majitelé domácích zvířat vyhledávají akupunkturu na léčbu bolesti, neurologické problémy, při chronických onemocněních aj. (aurinkoivc.cz)

Chcete něco dodat sama za sebe?

Akupunktura je většinou považována za alternativní metodu nebo alternativní medicínu. Takto tomu již dávno není. Existují stovky studií, které dokazují její účinnost.

V r. 2003 vydala WHO seznam nemocí u nichž je, na základě klinických studií, prokázána účinnost akupunktury. Tento dokument je volně dostupný na jejich stránkách.

Moderní medicína je schopna pomocí zobrazovacích metod, jako je magnetická resonance, CT a další metody, prokázat přítomnost meridiánů a akupunkturních bodů. Bohužel lidé většinou nehledají informace na stránkách, kde se tyto studie veřejně publikují, a pak se tyto informace nešíří dál. Možná tomu přispívá i neznalost angličtiny nebo neochota hledat si relevantní informace.

IVAS – mezinárodní veterinární asociace veterinářů-akupunkturistů byla založena, aby poskytovala veterinářům kvalitní vzdělání založené na nejnovějších vědeckých postupech. Jsem moc ráda, že i já se můžu zařadit mezi IVAS certifikované veterináře.

U nás již vznikají i zdravotní pojišťovny pro zvířata a jedna z nich tam má i akupunkturu. Obecně je veterinární péče hrazená majiteli zvířat.

Děkujeme za rozhovor.


Čtěte také: Alternativní metody léčby se začínají prosazovat i u zvířat

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.