Svědomí národa

22. 11. 2022

„Trpíme totální krizí elit. Na zodpovědná místa se dostávají lidé, kteří žádnou zodpovědnost vůči naší zemi nebo vůči jejímu obyvatelstvu necítí. Jsou to velmi často amatéři a je to hrozně vidět,“ říká ekonomka doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. Politika současné vlády v duchu „oblečte si svetr a šetřete“ je podle ní zpupnost, protože vzhledem k dostatečné výrobě elektrické energie neexistuje racionální důvod, abychom u nás měli energetickou chudobu.

„Obávám se, že vláda si vůbec neuvědomuje nebo nechce uvědomit, že pádivá inflace tohoto charakteru se netýká jen nějakých 20 % lidí s nejnižšími příjmy. Bezesporu hovoříme o drtivé většině společnosti, problémy má i podstatná část té takzvané střední třídy. Stejně tak vláda nevidí ty obrovské dopady, které to může mít na strukturu naší ekonomiky,“ vysvětluje.

Se zmíněnou nekvalitou elit souvisí podle Švihlíkové i snahy o znovuzavedení cenzury a omezení svobody slova, jako je návrh zákona „na omezení šíření dezinformací“ z dílny ministerstva vnitra. „Ve chvíli, kdy je ta nekvalita tak patrná a nese své hodně zkažené plody, hledají nástroje, jak se udržet u moci. Jak ví každý totalitní režim, kontrola informačního prostoru je základ. Mít represivní moc nad tím, kdo co říká, je variace na stejné téma, které už jsme tady zažili mockrát,“ shrnuje s tím, že musíme diskutovat. Nejvíce o věcech, které jsou tabu, protože když si nepojmenujeme správně problém, nemůžeme ho řešit. „Můžete si v novinách psát, že vláda má lépe komunikovat a vysílat lepší signály, ale socioekonomická realita je neúprosná a vždycky vás dožene,“ říká Švihlíková.

Rozhovor pro Svědomí národa

To nejhorší máme ještě před sebou

Prognóza Ilony Švihlíkové ohledně vývoje české ekonomiky v krátkodobém a střednědobém horizontu není příliš optimistická. „Obávám se, že to nejhorší máme ještě před sebou… Pro tak průmyslovou zemi jako jsme my je zásadní i téma možné deindustrializace, tedy omezení průmyslových kapacit v rámci ČR,“ říká mimo jiné Švihlíková, která je k vývoji české ekonomiky v posledních dekádách kritická dlouhodobě a je také autorkou knihy Jak jsme se stali kolonií. V ní před sedmi lety shrnula vývoj české ekonomiky od doby před listopadovou revolucí po současnou pozici „montovny“ s levnou pracovní silou.

„V Německu si schválili velkou pomoc pro firmy a někdo říká, že z toho budou mít prospěch i jejich české dcery. Já se spíš obávám, že německé firmy budou mít díky té pomoci velkou výhodu oproti konkurenčním firmám a je možné, že si řeknou, že u nás skoupí to, co tu ještě zbyde,“ popisuje Švihlíková.

Kdo je doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., spoluzakladatelkou webového magazínu !Argument a spoluzakladatelkou nově vzniklého spolku Svatopluk. (casopisargument.cz)

Česká ekonomka, děkanka Vysoké školy obchodní na Panevropské univerzitě. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zde pokračovala i v doktorském studiu na katedře politologie Fakulty mezinárodních vztahů, kde se věnovala politickým aspektům globalizace. Z pozice odborné asistentky na VŠE přešla na Vysokou školu obchodní. Tam působí dodnes.

Jejím hlavním oborem jsou makroekonomie, mezinárodní ekonomické vztahy, globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a daňová problematika v kontextu souvislostí mezi ekonomikou a politikou. V roce 2011 dokončila habilitační řízení a získala titul docent na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici.

Ilona Švihlíková je autorkou či spoluautorkou řady odborných publikací, včetně výše zmíněné knihy Jak jsme se stali kolonií. Je aktivní i v publicistické oblasti. Publikuje v různých médiích a je spoluzakladatelkou webového magazínu !Argument a spoluzakladatelkou nově vzniklého spolku Svatopluk, který sdružuje kritiky současné verze takzvané liberální demokracie. Spolek chystá přednášky, konference, výlety, kulturní představení a další aktivity a svým názvem odkazuje k prutům velkomoravského knížete Svatopluka.

„Když má člověk nějakou znalost, tak má morální povinnost to říct. Možná jsem v tomhle ohledu hrozně naivní, ale říkám, že existuje něco jako veřejná odpovědnost intelektuála. Nedokážu být zticha a jít jen tak s proudem. Nikdy jsem to nedělala, dělat nebudu a celý život s tím mám problémy,“ odpovídá Ilona Švihlíková se smíchem na otázku, co ji osobně pudí nemlčet.

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.