Mimi Nguyen Ly

3. 8. 2023

Skupina amerických vědců vyvinula novou „pilulku na zabíjení rakoviny“, která by mohla cílit na pevné (solidní) nádory a ničit je, zatímco zdravé buňky zůstanou nepoškozené.

Vyplývá to z výsledků předklinického výzkumu, které byly 1. srpna zveřejněny v časopise Cell Chemical Biology.

Studie nazvaná „Small Molecule Targeting of Transcription-Replication Conflict for Selective Chemotherapy“ (Cílení malých molekul na transkripčně-replikační konflikt pro selektivní chemoterapii) zjistila, že lék, který vědci vyvinuli, je schopen selektivně narušit replikaci a opravu DNA v rakovinných buňkách.

Lék se nazývá AOH1996. Byl pojmenován po Anně Olivii Healeyové, která se narodila v roce 1996 a zemřela na vzácnou formu rakoviny zvanou neuroblastom, když jí bylo 9 let. Linda Malkasová, hlavní autorka studie ze City of Hope, vyvíjela lék posledních dvacet let.

City of Hope je soukromé neziskové centrum klinického výzkumu, nemocnice a postgraduální škola v Duarte v Kalifornii. Je to jedna z největších organizací pro výzkum a léčbu rakoviny ve Spojených státech.

Podle tiskové zprávy společnosti City of Hope se zdá, že AOH1996 „ničí všechny solidní nádory“.

Teď, když výzkum prokázal slibné výsledky na buněčných a zvířecích modelech, se nový lék zkouší na lidech v první fázi klinického testování, uvedla paní Malkasová v prohlášení.

Unikátní mechanismus

Předklinická studie vysvětluje, jak se AOH1996 zaměřuje na rakovinnou verzi proteinu, který se nazývá proliferující buněčný jaderný antigen (PCNA).

Rakovinná varianta PCNA „je kriticky důležitá pro replikaci a opravu DNA“ všech rakovinných nádorů, ale nový lék AOH1996 inhibuje PCNA, poznamenala ve svém sdělení organizace City of Hope.

„Data naznačují, že PCNA je v nádorových buňkách jedinečně pozměněna, a tato skutečnost nám umožnila navrhnout lék, který se zaměřuje pouze na formu PCNA v nádorových buňkách,“ uvedla Malkasová.

„PCNA je jako hlavní terminálový uzel letecké společnosti, který obsahuje několik bran pro letadla. Naše pilulka [AOH1996], která zabíjí rakovinu, je jako sněhová bouře, která uzavře klíčový letecký uzel a zastaví všechny lety dovnitř a ven pouze v letadlech s rakovinnými buňkami,“ vysvětlila vědkyně.

AOH1996 podávaný perorálně v určité dávce „potlačuje růst nádorů, ale nezpůsobuje žádné znatelné vedlejší účinky,“ podotýkají autoři ve studii.

Většina ostatních cílených terapií rakoviny se zaměřuje na jedinou dráhu, což umožňuje rakovinným buňkám mutovat a nakonec se stát vůči terapii rezistentními, poznamenala Malkasová. Jedinečný mechanismus AOH1996, který mu umožňuje cílit na mutované verze PCNA, jej odlišuje od ostatních v současnosti dostupných terapií.

Malkasová uvedla, že výsledky „jsou slibné“ a naznačují, že AOH1996 „může potlačit růst nádorů jako monoterapie nebo kombinovaná léčba na buněčných a zvířecích modelech, aniž by to vedlo k toxicitě“.

Další studie

PCNA byla kdysi považována za příliš náročnou pro cílenou léčbu. „Nikdo se nikdy nezaměřil na PCNA jako na léčebný prostředek, protože byla považována za ,neléčitelnou‘, ale je zřejmé, že společnost City of Hope dokázala vyvinout zkoumaný lék pro náročný proteinový cíl, uvedl v prohlášení další z autorů studie Long Gu.

„Objevili jsme, že PCNA je jednou z možných příčin zvýšeného výskytu chyb při replikaci nukleových kyselin v nádorových buňkách. Nyní, když známe problematickou oblast a můžeme ji inhibovat, budeme se hlouběji zabývat pochopením tohoto procesu, abychom mohli vyvinout personalizovanější a cílenější léky proti rakovině.“

Vědci zjistili, že AOH1996 selektivně zabíjí rakovinné buňky tím, že narušuje jejich reprodukční cyklus, aniž by narušil reprodukční cyklus zdravých kmenových buněk.

Výzkumníci také poznamenali, že AOH1996 zvyšuje citlivost rakovinných buněk na jiné chemické látky, které mohou poškozovat DNA, jako je cisplatina, lék pro chemoterapii. To naznačuje, že AOH1996 „by se mohl stát užitečným nástrojem v kombinované terapii i pro vývoj nových chemoterapeutik“, uvádí se v tiskové zprávě City of Hope.

Než bude moci být nový lék rozšířen, musí ještě projít dalšími testy, včetně rozsáhlých klinických testů, aby bylo možné posoudit jeho bezpečnost a účinnost,

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.