Aaron Pan

9. 2. 2024

„Po našem odchodu pokračovaly výdaje ve výši bilionu dolarů. A to skutečně podnítilo inflaci a způsobilo velmi vysoké ceny.“

Bývalý ministr financí Steve Mnuchin varoval, že americká ekonomika v letošním roce výrazně poklesne kvůli obavám z inflace, protože Federální rezervní systém (Fed) chce mít ceny pod kontrolou a nesníží včas úrokové sazby.

V rozhovoru pro Fox News 31. ledna řekl, že americká ekonomika čelí „významným problémům“.

„V příštích šesti měsících dojde k výraznému zpomalení americké ekonomiky,“ řekl Mnuchin.

Federální rezervní systém ponechal 31. ledna na svém prvním zasedání v roce 2024 úrokové sazby beze změny a naznačil, že úředníci možná nesníží základní sazbu federálních fondů, „dokud nebude větší jistota“, že se inflace blíží k cílové sazbě centrální banky ve výši 2 %.

Předseda Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po zasedání Federálního výboru pro volný trh novinářům řekl, že je nepravděpodobné, že by centrální banka v březnu přistoupila ke snížení sazeb.

Tento krok přichází v době, kdy Federální rezervní systém od března 2022 jedenáctkrát zvýšil úrokové sazby ve snaze bojovat proti inflaci.

Během rozhovoru Mnuchin obvinil Bidenovu vládu z vysokých cen a kritizoval Fed za pozdní reakci na inflaci.

„Po našem odchodu pokračovaly výdaje ve výši bilionu dolarů. A to skutečně podnítilo inflaci a vytvořilo velmi vysoké ceny,“ řekl.

„Fed se zpozdil se zvyšováním úrokových sazeb. A to bylo důsledkem jejich názoru, že inflace bude klesat. Když se tak nestalo, zvýšili úrokové sazby na velmi vysokou úroveň.“

Uvedl, že očekává korekci na trhu, a doporučil americký dolar jako nejbezpečnější přístav, do kterého mohou investoři vložit své peníze navzdory neuspokojivým hospodářským vyhlídkám.

Na zasedání 31. ledna Fed konstatoval, že „inflace se v uplynulém roce zmírnila, ale zůstává zvýšená“, a Powell uvedl, že americká ekonomika ještě nedosáhla měkkého přistání, což je v rozporu s ekonomickou pozicí Bílého domu v této otázce.

„Zatím bych neřekl, že jsme dosáhli měkkého přistání,“ řekl. „K měkkému přistání máme ještě daleko. Nevyhlašujeme vítězství.“

Bývalý ministr financí v rozhovoru chválil ekonomiku za Trumpovy vlády, zejména politiku snižování daní. Mnuchin rovněž podpořil 45. prezidenta v jeho kandidatuře do Bílého domu v roce 2024, na rozdíl od mnoha jiných bývalých členů Trumpova kabinetu.

„Podporuji prezidenta Trumpa, protože věřím v jeho politiku. A jsem hrdý jak na národní bezpečnost, tak na ekonomickou politiku, kterou jsme zavedli,“ řekl.

Když byl Mnuchin dotázán na ekonomickou prioritu případné druhé Trumpovy vlády, zdůraznil, že je třeba dostat pod kontrolu poměr dluhu k HDP, a to „kombinací růstu ekonomiky a řešením některých výdajových otázek“.

„Vzpoura“ na trhu

Minulý měsíc varoval Jamie Dimon, generální ředitel banky JPMorgan Chase, během svého vystoupení na panelu v Bipartisan Policy Center ve Washingtonu před „vzpourou“ trhu, pokud budou nekontrolované výdaje ve Washingtonu nadále zvyšovat rostoucí hromadu amerického vládního dluhu.

Připomněl, že na počátku 80. let činil dluh přibližně 35 % hrubého domácího produktu (HDP). Dnes je poměr dluhu k HDP vyšší než 100 % a pan Dimon uvedl, že do roku 2035 by měl dosáhnout 130 %.

„Je to hokejka,“ řekl o své předpovědi budoucího vývoje poměru dluhu k HDP a použil termín, který se často používá k popisu grafu, na němž se vynesené hodnoty pohybují víceméně do strany – než náhle vyskočí a vyletí do nebe.

Ačkoli Spojené státy zatím nárůst „hokejky“ nepocítily, Dimon varoval, že „až to začne, na trzích po celém světě – mimochodem, protože cizinci vlastní 7 bilionů dolarů amerického vládního dluhu – dojde ke vzpouře“.

Zúčtování typu „vzpoury“, které by mohlo znamenat náhlé prohloubení dluhové krize, protože investoři ztratí důvěru ve schopnost vlády obsluhovat své dluhy a vyprodají americké státní dluhopisy, by bylo „nejhorší možnou cestou“, řekl šéf banky.

Analytici z Pensylvánské univerzity odhadují, že až poměr dluhu k HDP dosáhne přibližně 200 %, bude to bod, z něhož nebude návratu – kdy žádné budoucí zvýšení daní nebo snížení výdajů nezabrání tomu, aby vláda nesplácela svůj dluh.

Varování Dimona přichází v době, kdy americká vláda v roce 2023 navýšila státní dluh USA o přibližně 2,65 bilionu dolarů, a poprvé v historii tak překonala celkovou částku 34 bilionů dolarů.

Na této zprávě se podíleli Andrew Moran a Tom Ozimek.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.