Andrew Weil

23. 3. 2024

Otázka: O stresu se hodně mluví jako o faktoru, který zvyšuje hladinu kortizolu a do určité míry je zodpovědný za břišní tuk. Je mi známo, že cvičení, jóga a meditace mohou pomoci snížit stres, ale zajímalo by mě, zda existují nějaké potraviny nebo doplňky stravy, které mohou snížit hladinu kortizolu.

Odpověď: Kortizol je hormon vylučovaný nadledvinami v reakci na stres. Výzkum naznačuje souvislost mezi hladinou kortizolu a hromaděním nadváhy v oblasti břicha, a to zejména u žen.

Některé studie uvádějí, že určité druhy potravin mohou pomoci tomuto stavu předcházet. Studie publikovaná v roce 2015 ukázala, že cukr může vést ke snížení hladiny kortizolu. Vědci z Laboratoře pro výzkum biologie stresu a výživy amerického ministerstva zemědělství v Davisu v Kalifornii porovnávali účinky sladkostí na funkci nadledvinek. Poskytli nápoje slazené cukrem nebo aspartamem 19 dobrovolnicím, které poté absolvovaly aritmetické testy známé tím, že jsou stresující.

Poté, co jim vědci změřili hladinu kortizolu, zjistili, že u žen, jejichž nápoje byly slazené cukrem, byla hladina kortizolu nižší. Autor studie Kevin D. Laugero, odborník na výživu, v tiskové zprávě, která vydání studie doprovázela, uvedl, že se jedná o první důkaz, který ukazuje, že konzumace cukru může ovlivňovat stres u lidí. Nicméně ve svých zprávách upozornil, že by nikdo neměl konzumovat cukr jako prostředek proti stresu, protože je známo, že má škodlivé účinky na zdraví.

Omega-3 mastné kyseliny

Další důkazy naznačují, že omega-3 mastné kyseliny obsažené v lososech, sardinkách, makrelách a dalších tučných studenovodních rybách mohou snižovat hladinu kortizolu a stresu. Ve studii Gettysburg College se u žen a mužů, kteří přijímali 4 000 mg (4 gramy) rybího tuku denně po dobu šesti týdnů, snížila ranní hladina kortizolu a také došlo k úbytku tělesného tuku.

Studie University College v Londýně publikovaná v roce 2010 navíc zjistila, že pití černého čaje snižuje hladinu kortizolu u mladých mužů, kteří se jí zúčastnili. Dobrovolníci, kteří pili černý čaj čtyřikrát denně po dobu šesti týdnů, měli po stresové události nižší hladinu kortizolu v krvi ve srovnání s muži v kontrolní skupině, kteří pili placebo, jež vypadalo a chutnalo jako čaj. Další švýcarská studie prokázala, že konzumace 40 gramů hořké čokolády denně po dobu dvou týdnů snižuje hladinu kortizolu – ale pouze u lidí, kteří měli na začátku studie vysokou úzkost.

Vitamin C

Denní doplňování vitaminu C může pomoci snížit hladinu kortizolu, přinejmenším u běžců, kteří absolvovali ultramaraton.

Kromě cukru přispívají potraviny a doplňky stravy ke snížení hladiny kortizolu souběžně s mými doporučeními pro zdravý životní styl. Pokud chcete snížit vliv stresu na svůj život, nezapomeňte také na pravidelný pohyb a dostatečný spánek a pokuste se do svého denního režimu zařadit meditaci nebo relaxační techniky. Moje dechové cvičení 4-7-8 podpoří duševní i tělesný klid. Provádějte jej alespoň dvakrát denně a vyzkoušejte jej vždy, když se cítíte neklidní nebo rozrušení.

Původně zveřejněno na DrWeil.com

Zdroje:

E. E. Noreen a J. Brandauer, „The effects of supplemental fish oil on blood pressure and morning cortisol in normotensive adults: a pilot study“ (Účinky doplňkového rybího oleje na krevní tlak a ranní kortizol u normotenzních dospělých: pilotní studie). Journal of Complementary and Integrative Medicine, 23. října 2012, doi: 10.1515/1553-3840.1467.

Kevin D. Lugero a další, „Excessive Sugar Consumption May Be a Difficult Habit to Break: Pohled z mozku a těla.“ The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 16. dubna 2015 doi 10.1210/jc.2014-4353.

M. Peters a kol. „Podávání vitaminu C zmírňuje zvýšení cirkulujícího kortizolu, adrenalinu a protizánětlivých polypeptidů po ultramaratonském běhu.“  International Journal of Sports Medicine, říjen 2001.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.