Pokud jste někdy zkusili pravé croissanty (čti kroasany) ve Francii nebo jinde na Západě, víte, jak lahodné a chuťově plné jsou. U nás se s poctivým máslovým croissantem setkáte jen ojediněle, proto vám přinášíme tento recept.  

I když se může zdát postup zdlouhavý, nepochybně se jednou za čas vyplatí odměnit sebe i rodinu delikatesní teplou snídaní v podobě křupavých nadýchaných croissantů. Když je budete dělat popáté, zjistíte, že je to vlastně úplně jednoduché.   


Příprava: 1 ½ hodiny (+ kynutí 1–2 hod. + odležení v lednici 3×30 min. + odležení přes noc) 

Pečení: 15–25 min. 

Co budete potřebovat:

(na cca 25 croissantů)

  • 500 g hladké výběrové mouky + mouka na podsypávání těsta
  • 340 g másla pokojové teploty
  • 40 g kvasnic
  • 90 g cukru krystalu
  • 15 g soli
  • 300 ml teplého mléka
  • vajíčko

Kvasnice rozmělníme v ruce na hrubší kousky, smícháme s polévkovou lžící cukru a na tuto směs nalijeme asi polovinu množství teplého mléka. Necháme přibližně 20 minut odstát na teplém místě. Může být radiátor nebo sporák zapnutý na nejnižší stupeň (tak abychom udrželi na plotýnce ruku).

Než tato směs vykvasí, přichystáme si máslo. Všechno množství nakrájíme na centimetrové plátky a začneme klást vedle sebe na potravinářskou folii tak, abychom vytvořili obdélník o velikosti zhruba 20×25 cm.

Toto přikryjeme další vrstvou potravinářské folie. Kuchyňským válečkem a mírným tlakem máslo spojíme v jeden celek, který dáme do ledničky.

Nakrájené máslo se rozválí v jeden velký plát.

Do mísy si vysypeme mouku, zbytek cukru a sůl. Uprostřed vytvoříme dolíček, do kterého vlijeme kvasnice (po 20ti minutách krásně „naskočí”– viz. obrázek) a zbytek mléka.

Nakynuté kvasnice vlijeme do mouky.

Jemně těsto začneme promíchávat, až se stane celistvým. Poté vyklopíme z mísy na pracovní plochu a rukama hněteme těsto zhruba 10 minut, až je příjemně hladké. Pokud těsto v průběhu zpracovávání lepí, podsypeme mírně moukou.

Poté těsto dáme do lehce moukou vysypané mísy a taktéž jen mírně poprášíme po povrchu moukou. Přes mísu přehodíme čistou utěrku nebo pokličku a zabalíme na 1.5 – 2 hodiny do deky nebo dáme na teplé místo. Po této době těsto až dvojnásobně nakyne.

Z těsta vymačkáme jemným zatlačením klouby prstů vzduch a dáme na pracovní plochu, kterou si mírně poprášíme a těsto rozválíme na obdélník takové velikosti, aby se do něj dal „zabalit” plát másla.

Máslo umístíme doprostřed tohoto obdélníku a přehneme přes něj nejprve jednu stranu délky těsta a následně druhou. (viz. obrázek).

Těsto si položíme tak, abychom měli přeskládané vrstvy těsta směrem k sobě (viz. obrázek) a opět rozválíme na obdélník. Ten přeložíme stejným způsobem, jako se překládal na počátku s máslem.

Těsto zabalíme do potravinářské folie a necháme v ledničce minimálně 30 min. Po půl hodině opakujeme ten stejný postup. Těsto otočené přeskládanými vrstvami směrem k sobě rozválíme na obdélník a přeložíme. Zabalíme do folie a dáme na další půl hodinu do lednice. Celý postup opakujeme ještě 2x a nakonec necháme těsto v lednici přes noc. Těsto se dává do ledničky kvůli máslu, aby nebylo příliš měkké. S těstem by se pak těžko pracovalo.

Těsto rozkrojíme na tři díly, popřípadě na dva (podle velikosti) a rozválíme na dlouhý obdélník ne tlustší než 0.5 cm. V průběhu těsto podsypáváme moukou.

Obdélník rozkrájíme na trojúhelníky. Ty následně smotáme (viz. obrázek) a dáváme na plech. Potřeme rozkvedlaným vajíčkem a pečeme na 190 st. C asi 15 min. (záleží na troubě).

Tipy 

Hladkou mouku použijte světlou výběrovou speciál 00 extra a opravdové máslo, ne margarín ani tuky. Rozdíl by byl zásadní! Pokud vám nějaké croissanty zbudou, ohřejte si je v troubě (ne v mikrovlnce, ta je spálí a zgumovatí).