Protože chceme dělat nezávislou žurnalistiku a redakce deníku The Epoch Times jdou cestou, kdy médium financují v první řadě čtenáři, zajímá nás, jak velký zájem mají čeští čtenáři o nezávislou žurnalistiku. A samozřejmě také to, zda čtenáři rozumí tomu, že skutečně nezávislá žurnalistika se rodí z finanční nezávislosti na politicích, bohatých jednotlivcích, velkých firmách nebo velkých inzerentech. Jinými slovy, nezávislou žurnalistiku musejí financovat především čtenáři.

V roce 2017 prohlásil Erik Best v diskusi o českých médiích na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, že „všichni neustále říkají, že chtějí nezávislou žurnalistiku, ale nikdo ji ve skutečnosti nechce. Nechtějí ji politici, firmy a vlastně se o ni nezajímají ani čtenáři. Většině lidí je jedno, kdo média vlastní, nezajímají se o to, co vlastníci sledují,“ řekl Erik Best, šéfredaktor a vydavatel The Fleet Sheet. (zdroj)

Asociace online vydavatelů na konci ledna 2022 zpracovala průzkum (zdroj), z něhož vyplývá, že více než 91 % Čechů „považuje za nutné mít v Česku nezávislou regionální žurnalistiku“. Problém však je v tom, že necelých 65 % z nich za zpravodajství neplatínebylo by ochotno platit ani do budoucna.

„Ptáme se stále, jak je možné, že lidé předpokládají, že kvalitní informace mají mít k dispozici zdarma. Přitom nikoho ani nenapadne, že by ho měl zdarma učesat či ostříhat kadeřník. Bohužel tato představa vznikla v počátcích vstupu tradičních médií na internet, kdy média sama podcenila vývoj a nabízela obsah zdarma. Zároveň ale stále měla příjem z prodeje tištěných novin,“ říká předseda Asociace online vydavatelů Libor Matoušek.

Zdá se, že v takovém prostředí nezávislá novinařina postupně vymizí.

Řešení vidíme ve Vás, kdo si uvědomujete, že s Vaší drobnou podporou to zvládneme.

Přispějte nám 45,- Korun měsíčnědostanete nezávislou novinařinu.

Co nabízíme?

Dlouhodobě nabízíme články, které se do hloubky věnují situaci v USA a Číně. Sledujeme také stále více vývoj situace v Evropě a přidáváme pokrytí některých významných událostí v České republice. Jak už možná víte, hodnotově se zaměřujeme na tradiční kulturu a tradiční hodnoty.

Jako nezávislé médium se nebojíme pokrývat závažná témata.

V roce 2013 jsme jako první informovali o zatajování viru SARS v Číně. Jako první jsme v roce 2006 upozornili na případy zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím v čínských vojenských nemocnicích. Jako první jsme v dubnu 2020 natočili dokumentární snímek o vyšetřování původu viru SARS CoV 2, v němž jsme poukazovali na pravděpodobnost úniku viru z wuchanské laboratoře.

V USA dlouhodobě sledujeme skandál Spy Gate, při němž došlo v roce 2016 ke zneužití pravomocí FBI k odposlouchávání člena volební kampaně prezidentského kandidáta Donalda Trumpa během akce nazvané Crossfire Hurricane. Sledovali jsme vývoj voleb v USA v roce 2020 a natočili jsme oceňovaný dokument mapující první obvinění z volebních podvodů. Dalším oceňovaným dokumentem byl snímek Skutečný příběh 6. ledna o protestu před Kapitolem v roce 2021 nebo dokument Border deception o uměle vytvořené „imigrační krizi“ na hranicích USA.

Premium sekce pro předplatitele

Pokud nás chcete podpořit, můžete si zřídit přístup k PREMIUM obsahu, který bez předplatného neuvidíte. Díky tomu budete mít v obsahu méně reklam, které tak nebudou rušit Vaše prohlížení stránek a čerpání informací.

Čím více čtenářů bude přistupovat k informacím s postojem, že nezávislou novinařinu je třeba nakupovat na internetu stejně jako časopisy v trafice, tím větší šanci budou mít nezávislá média na udržení finanční stability a rozšiřování svých týmů.

Děkujeme Vám za Vaši podporu!

Pro Vaše dotazy, náměty a komentáře jsme k dispozici na adrese: redakce@epochtimes.cz