Milan Kajínek

6. 12. 2024

Na druhé straně Atlantiku se odborníkovi ze Stanfordovy univerzity dostalo výsměchu, když pro tématiku deep-fake předložil znalecký posudek odkazující na neexistující zdroje. Protistrana, s níž se pře o zavedení nové legislativy, tvrdí, že jeho argumenty byly zřejmě vytvořeny softwarem umělé inteligence, jako je ChatGPT.

Webové stránky Minesota reformer nedávno zveřejnily příběh o tom, co se stalo, když profesor Jeff Hancock, zakladatel a ředitel Stanford Social Media Lab, na žádost minnesotského vrchního státního zástupce Keitha Ellisona předložil místopřísežné prohlášení na podporu nové legislativy, která zakazuje používání takzvaných „deep fake“ technologií k ovlivňování voleb.

Zákon byl podle magazínu napaden u federálního soudu konzervativním youtuberem a republikánskou státní kongresmankou Mary Fransonovou z Alexandrie pro porušení prvního dodatku americké ústavy o ochraně svobody projevu.

Hancockovo odborné prohlášení na podporu zákona o deep fake cituje řadu akademických prací. „Některé z těchto zdrojů však podle všeho neexistují a právníci, kteří zákon napadají, tvrdí, že je zřejmě vytvořil software umělé inteligence, jako je ChatGPT,“ píše Minesota reformer.

Prohlášení například cituje studii s názvem “The Influence of Deepfake Videos on Political Attitudes and Behavior,” a uvádí, že byla publikována v časopise Journal of Information Technology & Politics v roce 2023.

„V tomto časopise se však žádná studie s tímto názvem nevyskytuje; akademické databáze nemají žádný záznam o její existenci a konkrétní stránky časopisu, na které se odkazuje, obsahují dva zcela odlišné články,“ uvádí minesotský magazín.

„Citace nese znaky ‚halucinace‘ umělé inteligence, což naznačuje, že přinejmenším citace byla vygenerována velkým jazykovým modelem, jako je ChatGPT,“ píší právní zástupci žalobců. „Žalobci nevědí, jak se tato halucinace ocitla v Hancockově prohlášení, ale zpochybňuje celý dokument.“

Samostatně profesor libertariánského práva Eugene Volokh zjistil, že další citace v Hancockově prohlášení, na studii údajně nazvanou „Deepfakes and the Illusion of Authenticity: Kognitivní procesy, které stojí za přijímáním dezinformací“, podle všeho neexistuje.

Hancock ani Stanford Social Media Lab podle minesotského magazínu neodpověděly na opakované žádosti o komentář.

Zastánci zákona zakazujícího „deep faky“ argumentují tím, že „na rozdíl od jiných projevů na internetu nelze obsahu generovanému umělou inteligencí čelit kontrolou faktů a vzděláváním“.

Právník protistrany však míní, že „tím, že na výmysly generované umělou inteligencí upozorňujeme soud, ukazujeme, že nejlepším prostředkem proti falešným projevům zůstává pravdivý projev – nikoli cenzura“, řekl s odkazem na smyšlené citace v Hancockově prohlášení.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.