Oblíbený čínský pokrm Dong Pu Rou (čti tung pchu žou) se sice dlouho připravuje, ale rozhodně stojí za to. Aromatický, nasládlý a vydatný, s příjemnou kombinací masa a tuku, takový je dušený vepřový bůček v čínském stylu.
Pokud děti nebo partner pečený bůček obyčejně nejí, je možné, že u tohoto receptu udělají výjimku. Recept údajně vymyslel známý čínský poet Su Tung Pcho z dynastie Sung, který si rád vypil něco ostřejšího.
Jako mnoho jiných čínských receptů, i tento obsahuje rýžové víno shaoxing (šao-sing), ale nebojte, víno se v průběhu vaření vypaří. A pro ty z vás, kdo alkohol nemusí, máme i bezalkoholovou variantu (viz tipy na konci).
Vepřový bůček po čínsku
Ingredience
- 1 kg bůčku bez kosti i s kůží
- 4 stonky jarní cibulky
- 3 cm zázvoru
- 6 stroužků česneku
- 5 lžic světlé sojové omáčky (pro alternativy viz Tipy)
- 4 lžíce tmavé sojové omáčky (pro alternativy viz Tipy)
- 7 lžic rýžového vína (pro alternativy viz Tipy)
- 70 g třtinového cukru
- 2 lžíce oleje
- voda
Postup
Bůček vhoďte celý do vřící vody. Vařte 5-10 minut.
Mezitím si nakrájejte omytou cibulku na asi 5 cm dlouhé kusy. Oloupejte zázvor a nakrájejte na větší plátky. Česnek oloupejte a rozdrťte.
Bůček vytáhněte a promyjte ve studené vodě. Utěrkou maso osušte a nakrájejte na asi 5 centimetrové kusy. Snažte se, aby to byly čtverce.
V hrnci nebo větším woku rozehřejte olej. Přihoďte cibulku, zázvor a česnek. Restujte asi 1 minutu, než se uvolní aroma.
Přilijte hrnek (250 ml) vody a hrnec přikryjte. Vařte 10 minut.
Přidejte sójovku, víno a cukr. Promíchejte, zakryjte pokličkou a vařte dalších 5 minut.
Vložte všechno maso a přilijte vodu tak, aby bylo maso téměř plně ponořené.
Až začne voda znovu vařit, snižte plamen na minimum, přikryjte pokličkou a nechejte mírně probublávat jednu hodinu.
Po hodině zkontrolujte stav tekutiny. Pokud maso není ponořené, obraťte ho. Vařte další 1-1,5 hodiny, dokud není maso krásně měkké.
Tradičně se Dong Pu Rou podává s rýží a restovaným pak čoi, ale je samozřejmě na vás, jakou přílohu si zvolíte, ať už jsou to nudle, brambory anebo cokoliv jiného.
Poznámky
Tipy:
Nemusíte shánět světlou a tmavou sojovou omáčku. Tyto dva druhy se v čínské kuchyni používají často, ale pokud si koupíte kvalitní omáčku japonského stylu (shoyu, tamari), stačí vám jenom ta, tj. 9 lžic. Jestli vás sojová omáčka zajímá víc, máme o ní celý článek.
Čínské rýžové víno je kulinářská pomůcka a není určeno k popíjení. Je jiné než hroznové víno a také se chutí liší od japonského saké. Pokud si alkohol nepřejete vůbec, vřele doporučuji použít místo vína rýžový ocet smíchaný s vodou v poměru 60:40. Rýžové víno dostanete v asijských potravinách, rýžový ocet ve zdravých výživách, popř. větších supermarketech.
Vyzkoušejte také náš recept na voňavé chorizo karbanátky.