Velikonoce jsou tu a mnohé pilné hospodyňky se chystají upéct na Bílou sobotu tradiční domácí velikonoční mazanec, aby byl připraven k nedělní sváteční snídani. Podle křesťanské tradice jej hospodyňky přinesou na nedělní Velikonoční mši, kde mu kněz požehná a udělí svaté pomazání (odtud název mazanec).

Receptů na mazanec je moc, pečou se kváskové, kynuté, nekynuté, máslové, tvarohové, některé jsou zadělávané mlékem, jiné vodou… A my se s vámi podělíme o recept snadný na přípravu i vážení.

Mazanec (bez vážení)

Ingredience

Kvásek:

½ hrnku mléka
1 lžíce droždí
1 lžíce cukru

Suché suroviny:

3 hrnky polohrubé mouky
8 lžic cukru
sůl
vanilkový cukr
citronová kůra (dle libosti)
3 lžíce rozinek
2 lžíce loupaných mandlí

Kdo má rád, může si mazanec přivonět a přichutit špetkou mletého muškátového oříšku a badyánu.

Mokré suroviny:

4 lžíce másla pokojové teploty
1 žloutek

Na ozdobu:

vajíčko na potření
1 lžíce loupaných mandlí

Kdo chce, může si mazanec přivonět a přichutit špetkou muškátového oříšku a badyánem.

Příprava a postup

Nejprve si připravíme kvásek, a to tak, že do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přisypeme 1 lžíci cukru a vše malinko zasypeme moukou – necháme v teple vykynout (přibližně 20 min., podle teploty).

Mezitím si připravíme „suchou směs“:

Do mísy nasypeme mouku, 8 lžic cukru, vanilkový cukr, citronovou kůru dle libosti – někdo má rád jen lehký nádech (k tomu postačí špetka), jiný ocení silnější vůni citrónu (pak dejte i 1/4 lžičky), přidáme po špetce soli, nastrouhaného muškátového oříšku a badyánu a vše důkladně promícháme.

Po vzejití kvásku jej přilejeme do mísy k suchým surovinám, nezapomeneme přidat 1 žloutek a také rozměklé máslo. Ze všech přísad vypracujeme těsto. Když se těsto přestane lepit na stěny mísy, přidáme omyté rozinky, nasekané mandle a vše spolu ještě krátce prohněteme.

Těsto necháme 30 minut v míse pod utěrkou takzvaně vyzrát, a po 30 minutách z těsta vytvarujeme dva bochánky, které dáme na plech a necháme je na teplém místě pod utěrkou ještě minimálně hodinu kynout.

Před vložením do vyhřáté trouby potřeme každý bochánek rozšlehaným vejcem, ostrým nožem prořízneme nahoře na středu křížek a posypeme nasekanými nebo na plátky nakrájenými mandlemi. Pečeme 10 minut na 190-200 °C a poté teplotu stáhneme na 180 °C a dopékáme dalších přibližně 20-25 minut.

Hotový mazanec můžeme na stole ještě pocukrovat.

Dobrou chuť!

Pár rad na závěr:

Hrníčkové pečení počítá většinou s průměrnou mírou hrníčku 250 ml, lžička je myšlena čajová a lžíce polévková :).

Všechny ingredience si připravte na stůl ideálně alespoň hodinu předem, aby měly stejnou pokojovou teplotu.

Kdo peče mazanec poprvé, doporučuji dělat bochánky spíše nižší než vysoko kulaté (kynutím a pečením se zvednou) a vy budete mít alespoň jistotu, že se mazanec pěkně propekl.

Každá trouba peče jinak, berte tedy časy pečení jako orientační.