Autor článku je šéfredaktorem české redakce deníku The Epoch Times.
Deník The Epoch Times nabízí reportáže a zpravodajství založené na faktech. Dnes vydává a přináší celou řadu oceňovaných pořadů, jako je Crossroads, American Thought Leaders, Facts Matter, Truth Over News a mnohé další. Naši redaktoři jsou držiteli mediálních ocenění a naše společnost přísně následuje etické poslání sloužit pravdě a hledat pravdu, byť se určité skutečnosti neshodují s politickými, ekonomickými nebo ideologickými zájmy vlivných finančních nebo politických skupin či jednotlivců.
Deník The Epoch Times zaznamenal několik útoků, ať už fyzických, ekonomických či mediálních. Od svého založení se náš deník zaměřoval na podávání necenzurovaného zpravodajství z oblasti Číny a odhalování zločinů režimu Komunistické strany Číny. Byl založen čínskými emigranty v New Yorku, kteří opustili Čínu pod tlakem vládních represí proti svobodě víry, myšlení, slova a dalších základních práv člověka.
Přirozeně jsme tedy v průběhu naší existence zaznamenávali útoky ze strany čínského režimu. Naše tiskárna v Hongkongu byla jednou zapálena, podruhé byly počítače rozmláceny kladivy výtržníků. Naše redaktorka byla napadena útočníkem s baseballovou pálkou. Přesto ale deník vydává v Hongkongu dál.
Řadu útoků jsme zaznamenali také na počátku pandemie wuchanského koronaviru, který se začal šířit z Číny do celého světa. Již v březnu 2020 jsme zveřejnili dokumentární snímek Pátrání po původu wuchanského koronaviru. Ve snímku jsme zveřejnili fakta a názory expertů, které ukazovaly na to, že virus pravděpodobně unikl z wuchanské virologické laboratoře a není přírodního původu. V této souvislosti bylo na naše médium útočeno po dobu jednoho roku, dokud se v celosvětovém měřítku nezměnil narativ o původu viru a světová média neotočila svá tvrzení o 180°. Nyní řada světových vlád, WHO i média obecně předpokládají, že virus s největší pravděpodobností unikl z laboratoře ve Wu-chanu a byl vytvořen genetickými úpravami existujícího viru.
Další útoky na naše médium přišly v období prezidentských voleb v USA v roce 2020. Ještě před volbami jsme několik let sledovali vyšetřování FBI, které bylo vedeno pod kódovým označením Crossfire Hurricane, a jehož ústředním bodem bylo vyšetřování podezření koluze Trumpovy prezidentské kampaně 2016 s ruskými aktéry. Následné vyšetřování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera spojení neprokázalo. Další šetření zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama ukázalo, že došlo k odposlouchávání telefonu člena volební kampaně Donalda Trumpa za vlády Baracka Obamy a ke zneužití moci ve prospěch kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové. Zneužití moci a vytvoření kampaně proti Donaldu Trumpovi na základě smyšlených prohlášení o takzvaném „ruském vlivu“ jsme zmapovali jako skandál Spy Gate, který levicové skupiny označují za konspirační teorii, ovšem jedná se o reportáž založenou na doložitelných faktech. Dokonce i deník Washington Post zpětně upravoval své články, když vyšla na veřejnost některá fakta z vyšetřování.
Před americkými volbami 2020 jsme zaznamenali také mediální útoky ze strany amerických levicových médií nakloněných kandidátům Demokratické strany USA.
Během prezidentských voleb 2020 a po volbách jsme pokrývali události spojené s pochybnostmi o zákonném průběhu voleb. Mediálně jsme pokrývali veřejná slyšení a veřejná shromáždění, která pochybnosti o průběhu voleb vyvolala. Natočili jsme dokumentární snímek 2020 Investigation o vyšetřování obvinění z volebních podvodů v USA. Snímek získal ocenění Nejlepší snímek roku 2020 na filmovém festivalu CONTENT v kategorii Zprávy a žurnalistika.
V období šíření koronaviru ve světě jsme dávali slovo lékařům, vědcům, expertům i politikům, kteří se vyjadřovali k vydávaným „protiepidemickým opatřením“, k původu viru, způsobu léčení onemocnění covid-19 nebo k účinnosti a bezpečnosti nových mRNA vakcín, které měly údajně „zastavit“ epidemii viru SARS-CoV-2. V této souvislosti byly na naše médium rovněž vedeny útoky.
Naše médium se hlásí k tradičním hodnotám a tradiční kultuře. Pod logem deníku veřejně uvádíme heslo Pravda a tradice, které označuje závazek k žurnalistice založené na faktech a oddanost k hledání pravdy, ale také hodnotové zakotvení v tradiční kultuře.
Hodnotové založení deníku je také příčinou útoků na náš deník ze strany progresivních nebo ultralevicových uskupení, neboť pokrývá diskusi o významu rodiny a manželství nebo otázky spojené s LGBT ideologií.
Analýza společnosti AllSides, která hodnotila, jak američtí čtenáři hodnotili předpojatost mediálních domů AP, BBC, Epoch Times a dalších, ukázala, že „většina respondentů hodnotí The Epoch Times jako středové médium“. AllSides v závěru zprávy pouze dodává: „I když styl psaní Epoch Times je převážně středový, rozhodli jsme se jej označit jako nakloněný pravici z toho důvodu, že výběr témat je nakloněný pravicově a významné procento článků ukazuje konzervativce v pozitivnějším světle a levici v negativnějším světle.“
Analýza AllSides dle mého názoru ukazuje, že hodnotové zaměření našeho deníku směrem k tradičním hodnotám naše pokrytí více směřuje ke „konzervativním kruhům společnosti“, jak se jim dnes říká, které jsou taktéž zpravidla více zastoupeny v řadách „pravicových politiků“, což vyúsťuje ve větší pokrývání událostí v této oblasti.
Jednou se mě čtenář z České republiky zeptal: „Vy podporujete Donalda Trumpa?“ Odpověděl jsem mu, že pro nás je Trump zajímavý tím, co dělal, jakou politiku dělal a co ve společnosti podporoval. Zaujala nás jeho snaha vést společnost zpět k tradicím a k tradičním hodnotám, ale i vůle jeho administrativy „začít říkat pravdu“ o tom, co se odehrává v dnešní Číně. Tedy pokud by byl Joe Biden zastáncem tradičních hodnot, a byl oddaný tomu hodnoty převádět do svých činů, potom by byl pro nás stejně zajímavý jako Donald Trump. A ve stejné době, kdyby Trump a jeho administrativa tyto hodnoty nezastávala, potom by pro nás nebyla zajímavá. Potom tedy sám za sebe říkám, a to není oficiální prohlášení našeho vedení v New Yorku, nejde o Trumpa nebo Bidena, jde o hodnoty. Nás vedou naše hodnoty.
Jak naše anglické vydání získává na popularitě ve Spojených státech a ve zbytku svobodného světa, naše snahy o inzerci Epoch Times jsou stále častěji přerušovány různými západními společnostmi. Více o tom říká náš starší redaktor Joshua Philipp.
Deník Epoch Times dnes vytváří řadu programů a dokumentárních snímků v rámci Epoch TV. Názorovou sekci zaplňují svými články osobnosti, jako jsou Denis Prager, Jeffrey A. Tucker, Victor Davis Hanson, Roger L. Simon, John Mac Ghlionn nebo Daniel Lacalle a mnozí další.
V České republice provozuje prozatím menší redakci, ale snažíme se i u nás o širší záběr, a právě to vyvolává další útoky na naše médium, a proto jsem si také udělal čas pro napsání tohoto článku. Prosím čtenáře, aby se pokusili sami zhodnotit naši práci tím, že si přijdou naše články přečíst, a sami mohou posoudit informace, které předkládáme, zda „fakta nahrazujeme našimi názory“ nebo se držíme tradiční žurnalistiky a jsme oddáni hledání pravdy.
Tradiční žurnalistika znamená – ve zpravodajství: „My vám řekneme, co se stalo, a vy si o tom myslete, co chcete.“ Názory autora článku patří do sekce Názory. Každý názor ve zprávě je označen zdrojem, který je citován. Autor zpravodajství nepromítá své postoje a názory do zprávy. Bohužel, dnešní žurnalistika se v mnoha ohledech a v řadě médií zdeformovala do jiného přístupu: „My vám řekneme, co si máte myslet o tom, co se stalo.“ Takovým způsobem začínají média sloužit politickým a ideologickým cílům.
Proto prosím naše čtenáře, zhodnoťte, z jaké strany jsou na naše médium vedeny útoky a čím jsou tyto útoky motivovány. A především, prosím, sledujte a hodnoťte naše zpravodajství přímo, namísto toho, abyste si názor na naše médium vytvářeli pouze podle názorů (útoků) jiných.