Sally Fallon Morell

14. 1. 2024

Pokrmy živočišného původu nabízejí dostatek živin, které pomáhají v boji s depresí.

Na internetu lze nalézt mnoho rad o využití potravin v boji proti depresi a většina z nich potvrzuje, že vitamín B12, vitamín D, kyselina listová a zinek jsou složky s nízkým obsahem živin pro osoby trpící depresí. Dobrou zprávou však je, že všechny tyto živiny můžeme získat z živočišných potravin.

Zdrojem vitamínu B12 jsou játra, ledviny, škeble, sardinky, hovězí maso, tuňák, vejce, sýr a mléko. Všechny živočišné potraviny poskytují B12, ale nejbohatším zdrojem jsou játra, která bychom všichni měli zařadit do svého jídelníčku alespoň jednou týdně. Játra jsou také skvělým zdrojem kyseliny listové a vitamínu B6, a dalších vitamínů, které mohou zahnat depresi. Játra mají desetkrát více B6 než červené maso!

Nejlepším zdrojem zinku je červené maso, korýši a měkkýši a – opět – játra. Některé rostlinné potraviny zinek obsahují, ale minerál je často blokován kyselinou fytovou a dalšími antinutrienty, které se vyskytují v rostlinných potravinách. Nejnovější výsledky výzkumu ukazují na přínos zinku při léčbě depresí a dokonce psychotických epizod.

Co se týče vitamínu D, je důležité dostatečné vystavování se slunečnímu záření, ale vitamín D se vytváří pouze tehdy, když je sluneční světlo přímo nad hlavou, tedy v letních měsících uprostřed dne. Po zbytek roku potřebujeme vitamín D získávat z potravin, tedy z potravin s živočišnými tuky! Výborným zdrojem jsou vaječné žloutky a máslo z pasených zvířat, sádlo, korýši, losos, tučné ryby a olej z tresčích jater. Vitamín D potřebuje jako spolučinitele vitamíny A a K2, které se opět nacházejí převážně v živočišných tucích. A mimochodem, nízký příjem vitamínu A je také spojen s depresí.

Jak to funguje

Živočišné tuky nejenže poskytují důležité vitamíny rozpustné v tucích, které nám pomáhají cítit se dobře, ale také pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) souvisí s depresí a dieta s nedostatkem tuků je rychlou cestou k hypoglykémii.

Důvodem je fakt, že tuky modulují uvolňování glukózy do krevního oběhu. Pokud sníte něco sladkého na lačný žaludek – bez jakýchkoli tuků – během hodiny nebo dvou vám velmi klesne hladina cukru v krvi a určitě se budete cítit depresivně. (Prosím, nezkoušejte tento experiment!) Když si však dáte dobrou snídani s bílkovinami a dostatkem tuků, hladina cukru v krvi zůstane stabilní až do dalšího jídla. Zůstanete čilí a schopni se soustředit, aniž byste měli chuť navštívit potravinový  automat.

Cesty k obecné pohodě

Kromě stabilizace hladiny cukru v krvi a vitamínů rozpustných v tucích poskytují živočišné tuky další živinu, která přispívá k emocionální pohodě – kyselinu arachidonovou (ARA). Ta představuje mastnou kyselinu omega-6 s dlouhým řetězcem, která je životně důležitá pro funkci mozku – minimálně 10 % mozku je tvořeno kyselinou arachidonovou.

Nejdůležitější je, že ARA je sloučenina, z níž naše těla vytvářejí endokanabinoidy – ano, naše těla přirozeně vytvářejí chemické látky podobné THC – psychoaktivní sloučenině marihuany – a mají receptory pro tuto látku, která navozuje dobrý pocit. (Někteří lidé si mohou vyrobit malé množství ARA z omega-6 mastných kyselin, které jsou obsaženy v rostlinách, ale mnohem lepší je získat ho hotový z živočišných tuků!) Námi vyrobené kanabinoidy nám pomáhají cítit se uvolněně a soustředěně a nemají špatné vedlejší účinky. Ráda říkám, že přirozeným stavem těla je cítit se neustále opojeně – ale to se nestane, pokud nebudeme jíst hojně živočišných tuků.

Další důležitou potravinou pro emocionální pohodu je rosolovitý vývar z kostí. Glycin obsažený v kostním vývaru pomáhá regulovat hladinu dopaminu. Když jsme v depresi, náš dopamin bývá nízký, takže vývar z kostí ho pomůže zvýšit na normální hladinu – na rčení „Slepičí polévka pro duši“ je kus pravdy! Když je hladina dopaminu příliš vysoká, můžete se cítit úzkostní a hyperaktivní. V takovém případě vás glycin obsažený ve vývaru z kostí uvolní tím, že sníží hladinu dopaminu na normální úroveň.

Kývnutí na fermentované potraviny

A ještě jedna věc – nyní víme, že zdravý střevní mikrobiom produkuje zdraví prospěšné chemické látky, jako je serotonin a chemická látka zvaná GABA. Proto musíme tyto přátelské bakterie udržovat pomocí mléčně kvašených potravin, jako je například fermentované zelí.

Zbavte se deprese s dietou Moudré tradice

Možná jste si už všimli, že naše dieta proti depresi je stejná jako dieta Moudrých tradic, jejichž každý jednotlivý detail je podložen vědeckými poznatky. Podívejme se, jak vypadá tato dieta v praxi.

Snídaně

Typická snídaně v podobě studených cereálií nebo pečiva s kávou a pomerančovým džusem je receptem na dopolední depresi. Snídaně proti depresi obsahuje živočišné bílkoviny a hodně dobrých tuků. Mezi možné varianty takové snídaně patří např:.

 • Míchaná vejce s extra žloutkem, slanina nebo klobása, kváskový chléb s velkým množstvím másla.
 • Namočené ovesné vločky se spoustou másla nebo smetany, malé množství přírodního sladidla, šálek vývaru z kostí.
 • Sýrová omeleta připravená na másle.
 • Ohřáté zbytky jídla obsahující maso a podávané s velkým množstvím másla.

Oběd

Polední jídlo by mělo obsahovat potraviny s vysokým obsahem živin, jako jsou játra nebo paštika, sýr nebo maso. Například:

 • Uzenina nebo paštika s máslem a kváskovým chlebem nebo krekry, kousek ovoce, malá láhev kombuchy.
 • Sendvič se sýrem, salámem nebo rostbífem na kváskovém chlebu s máslem, zelenina s domácím dipem ze zakysané smetany, domácí sušenka z přírodních sladidel a másla.
 • Polévka z domácího vývaru, kváskový toast s máslem, kousek ovoce.
 • Salát z tuňáka nebo lososa připravený s kvalitní majonézou na listovém salátu, kváskové krekry s máslem, lžíce syrového kysaného zelí.

Večeře

 • Maso (kuřecí, hovězí, jehněčí, vepřové) s kůží nebo tukem, nejlépe s omáčkou nebo omáčkou z domácího vývaru z kostí, hnědá rýže nebo brambory s máslem, dušená zelenina s máslem, syrové kysané zelí.
 • Vydatná polévka obsahující maso a obilí nebo fazole, např. hovězí polévka s ječmenem nebo chilli, kváskové tousty s máslem nebo tortillové chipsy pečené v troubě potřené sádlem nebo slaninou, domácí zmrzlina.
 • Omeleta a zelený salát s domácí zálivkou, kváskový chléb s máslem, lžíce syrového kysaného zelí.

Tato dieta vám nejen pomůže zbavit se depresí, ale dodá vám více energie a nezdravé potraviny vás budou lákat mnohem méně. Pokud užíváte antidepresiva, umožní vám postupně snižovat dávku (samozřejmě za asistence odborníka). Zlepší vaši schopnost stanovovat si cíle a držet se jejich dosahování – což je to, co skutečně propůjčuje štěstí – a přitom jíst jídla, která jsou chutná a uspokojující.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.