Dozvěděli jsme se, že na konfereci v maďarské Ostřihomi přednáší Dennis Prager, zakladatel nejvlivnějšího konzervativního média v USA – PragerU. Napadlo nás jej pozvat do Prahy a umožnit politikům, akademikům a mladým lidem pana Pragera potkat a probrat s ním důležité otázky ve věcech ochrany manželství – svazku muže a ženy. 

Dennis Prager byl jedním z nejvlivnějších obránců manželství u Nejvyššího soudu v USA. Jelikož ale americké soudy „uhádali“ LGBTIQ+ aktivisté a USA zavedly tzv. homosexuální manželství, mohli jsme z první ruky slyšet, jak nezvratné dopady to na americkou společnost má.

Rozhovor s Dennisem Pragerem

Rozhovor je v angličtině, ale je možné k němu zapnout české titulky. Celý přepis rozhovoru naleznete zde.

Sledujte téma: Diskuse o významu rodiny a manželství


Dennis Prager, americký konzervativní politický komentátor židovského původu, se setkal s hosty nevládní organizace Aliance pro rodinu na střeše pražské Lucerny.

Prager varoval před rostoucím vlivem progresivismu v Evropě, který dnes v USA téměř znemožňuje společenskou debatu a názorovou diverzitu. Prager motivuje politiky, akademiky i aktivisty k tomu, aby se nebáli jít jako menšina proti zdánlivě nepřemožitelným společenským trendům.

Vyzval také k opatrnosti v legislativním rozvolňování manželství a pojmu pohlaví. Redefinici manželství považuje za jeden z hlavních znaků rozkladu západní civilizace.

Zakladatel nejvlivnějšího amerického konzervativního média PragerU se v Praze setkal s Aliancí pro rodinu a jejími hosty. (Alipro.cz)

Prager, nejprodávanější autor nakladatelství New York Times, se ve svém díle zaměřuje na kritiku islamismu v americké politice i progresivistických levicových hnutí, ale také na židovskou teologii a morálku. Na střeše pražské Lucerny sdílel svůj životní příběh i to, jak obstát před tlakem doby a názorových oponentů. Heslem Dennise Pragera je, že jedině z malých věcí mohou vzejít ty skutečně velké.

Více o Denisovi Pragerovi a jeho myšlenkách zde.

„S panem Pragerem nás propojuje především důraz na ochranu manželství jako svazku muže a ženy, jehož redefinice by otevřela dveře opravdu čemukoliv, co si zrovna vlivové skupiny usmyslí,“ vysvětluje Jochová a doplňuje: „Jsme moc rádi, že povzbudil nejen nás, ale i naše politiky a mladé kolegy, v jejichž rukách leží budoucnost celých generací českých dětí.“


OTÁZKA: Čeští LGBTIQ+ aktivisté často říkají, že redefinice manželství nikomu neublíží a mnohým pomůže. Je to podle vás pravda? Změnilo se po přijetí stejnopohlavního manželství v americké společnosti něco?

Zakladatel nejvlivnějšího amerického konzervativního média PragerU se v Praze setkal s Aliancí pro rodinu a jejími hosty. (Alipro.cz)

PRAGER: Kdyby to nikomu neublížilo, nikdo z nás s tím nebude mít problém. Dovolte mi, abych něco osvětlil. Z pohledu homosexuála zcela rozumím tomu, že si chtějí vzít někoho stejného pohlaví. Máme s manželkou rádi mnoho homosexuálních párů a jsme si s nimi blízcí, ať už jde o ženy nebo o muže. Naše pozice není „proti homosexuálům“. Ale redefinice manželství je velká věc. A ta myšlenka, že to nikomu neublíží, je prostě lichá.

Dám vám příklad z americké společnosti. Vy v Česku máte tu výhodu, že vidíte, co to dělá v Americe. Myslíte, že od té doby, co bylo manželství redefinováno, je ten vývoj zdravý? Jsem pro narovnání práv, ale ne pro to, aby se tomu svazku říkalo manželství. Pamatuju si, že když jsem v tomhle byl nejjasnější, tak že mi říkali, že na genderu přece nezáleží. A že vše na čem záleží, je láska. A pamatuju si, jak jsem si řekl, fakt na genderu nezáleží? Nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena? To je nebezpečné.

A pokud je to jen o lásce, tak jsem se dohadoval s gay představiteli a aktivisty a na jeden jediný argument mi nikdo z nich nebyl schopný odpovědět. Když jsme byli v národním rádiu, tak jsem se jich mezi jinými otázkami slušně zeptal na tuto: Jestliže je láska tím jediným kritériem, proč jste proti tomu, aby si bratr vzal sestru? Bratr může milovat sestru a sestra může milovat bratra. Proč byste tedy byli proti tomu? A nikdo, nikdy, za desítky let, co se tomuto tématu věnuji, nebyl schopen tu otázku zodpovědět.

Ve společnosti se v sázku dává mnoho. Nikdy to neskončí. Požadavek levice na změnu společnosti nikdy neskončí. Za několik málo let jsme se od redefinice manželství dostali k tomu, že se redefinuje to, kdo je muž a kdo je žena. A to samé se stane tady. CELÝ ROZHOVOR ZDE..