Člen legislativního Jüanu ostrovního státu Tchaj-wanu, pan Freddy Lim, říká, že jeho krajané se připravují na možnost vojenské invaze čínské armády, ale mezitím se snaží žít normální život a relaxovat.

V zahradě Valdštejnského paláce na neformálním večírku po summitu IPAC mi vyprávěl o tom, že se nedáno zaregistroval na školení, které na Tchaj-wanu zprostředkovává více nevládních organizací.

Několikadenní školení zahrnuje průpravu, jak postupovat v případě požáru, zacházení se zbraní, první pomoc a postupy, jak řešit krizové situace. „Když jsem se chtěl na školení přihlásit, zjistil jsem, že je kurz plný na tři měsíce dopředu,“ říká Freddy Lim. „Lidé o tom v současné době mezi sebou nemluví, ale všichni se připravují.“

Poté, co se uvolnila covidová opatření, cestují Tchaj-wanci do zahraničí na výlety, aby si dopřáli trochu oddechu od napětí, ale mezi tím se učí střílet, říká Lim.

„A z jaké zbraně se během školení učí střílet? Jsou součástí toho také ostré střelby?“ ptám se. „Ne, je to práce s malou ruční zbraní. Nezahrnuje ostré střelby, jen se naučíte, jak se z ní střílí, jak ji nabít, vystřelit,“ říká Freddy Lim.

„Překvapilo mě, že bylo školení plné na tři měsíce dopředu. Trvá to přibližně dva dny a dvoudenní seminář pojme najednou tucty lidí,“ vysvětluje Freddy Lim. „Když jsem řekl přátelům, že jsem se přihlásil, dozvěděl jsem se, že oni také. Takže ta atmosféra vědomých příprav se odehrává pod povrchem, všichni si to uvědomujeme, ale tolik se tom nemluví. Lidé jsou teď unavení z politiky, nedávno probíhala řada voleb a volebních kampaní.“

Čínské vojenské letouny vstoupily do tchjwanského vzdušného prostoru v roce 2022 více než 400krát. Komunistická strana Číny opakovaně vyhlásila svůj záměr anektovat Tchaj-wan, který je dnes suverénní demokratickou zemí s vlastní vládou a armádou. Čínský režim svůj záměr demonstroval také vojenským cvičením.

TIP: Spojeným státům by ve válce proti Číně došla munice, konstatuje zpráva CSIS

Experti uvádějí, že anexe Tchaj-wanu může probíhat podle několika scénářů, z nichž jeden zahrnuje vojenskou blokádu ostrovního státu, která by jej mohla odříznout od zbytku světa a donutit vládu ke kapitulaci. Možný je i otevřený vojenský útok, který by zničil nebo paralyzoval tchajwanské vojenské jednotky a fyzicky obsadil celý ostrov.

Mezinárodní společenství v posledních měsících (letech) vyjadřuje ostrovu podporu. Tchaj-wan je součástí takzvaného „prvního řetězu ostrovů“, které jsou strategickou linií vymezující možnost pohybu čínských vojenských jednotek v Indo-Pacifiku. Podle tchajwanského generálporučíka Ting-Shenga Liho z Institutu pro národní bezpečnost a obranu plánuje Komunistická strana Číny do roku 2050 překonat „první řetěz ostrovů“ a posunout vojenské operace až k „druhému řetězu ostrovů“, který protíná úroveň ostrova Havaj.

Kdo je Freddy Lim

Freddy Lim je bývalý metalový zpěvák, který úspěšně kandidoval do Legislativního dvora Tchaj-wanu v roce 2016. Limova politická kariéra je spojena s akcí tchajwanských univerzitních studentů, kteří v roce 2014 obsadili Legislativní dvůr a zabránili ratifikaci nové dohody o obchodu s pevninskou Čínou.

Tato iniciativa, známá jako Slunečnicové hnutí, dala vzniknout novým stranám, jako je New Power Party, kterou zakládal právě Freddy Lim. Ještě předtím působil Lim jako předseda tchaj-wanské pobočky mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International v letech 2010–2014.