Slyšeli jsme, že smích je ten nejlepší lék, a výzkum nabízí několik hmatatelných příkladů. Podle nejnovějších studií smích výrazně prospívá našemu fyzickému i duševnímu zdraví a pomáhá nám cítit se lépe.

Podívejme se, jak nám každodenní smích prospívá.

Z psychologického hlediska může smích téměř okamžitě zlepšit náladu a snížit stres a úzkost. Z fyzického hlediska dokáže snížit hladinu stresového hormonu kortizolu a zvýšit hladinu dopaminu a serotoninu, neurotransmiterů „dobré nálady“, což může pomoci při depresi.

Bylo také prokázáno, že smích zvyšuje hladinu endorfinů, které působí proti bolesti. Jedna studie z roku 2011 se zabývala možným účinkem endorfinů na zmírnění bolesti, když účastníkům promítala zábavná videa, zatímco měli na paži mrazicí rukáv, aby zjistila, jak dlouho to vydrží. Ti, kteří se smáli, vydrželi déle.

V jiné studii z roku 2020 skupina brazilských a kanadských vědců analyzovala 21 studií o vlivu nemocničních klaunů na děti trpící různými příznaky, včetně bolesti, úzkosti, stresu, únavy související s rakovinou a pláče. Bylo zjištěno, že děti, které byly v kontaktu s klauny, byly během lékařských zákroků výrazně méně úzkostné, a to bez ohledu na to, zda byl přítomen rodič. Zlepšila se u nich také celková psychická pohoda.

Toto je jen několik odkazů na výzkumy týkající se smíchu, ale ve skutečnosti existuje řada studií, které prokazují přínosy smíchu, včetně snížení krevního tlaku, zlepšení zdraví srdce, posílení imunity, pomoci při problémech se spánkem a dalších.

Tento článek byl původně zveřejněn na BelMarraHealth.com.

Z angličtiny přeložil Ondřej Horecký.