Milan Kajínek

3. 2. 2021

Každý člověk má Bohem danou moc měnit věci kolem sebe. Je to dar, výsada, síla a něco dobrého. Jenomže vizí socialismu je právě přenášet osobní zodpovědnost na „stát“. V tom je ale háček. Jakmile na někoho přeneste zodpovědnost, zároveň se vzdáte moci o sobě rozhodovat. Rozhoduje ten, kdo přebírá zodpovědnost.

Socialismu naučil lidi, jak svoji zodpovědnost a bohem danou moc přesouvat na stát. Čím více zodpovědností na stát člověk přenese, tím menší bude mít prostor o sobě rozhodovat a tím menší bude mít moc věci kolem sebe měnit.

Navíc lidé pod vlivem socialismu nabudou přesvědčení, že jejich moc věci kolem sebe měnit je něco navíc, něco, co je obtěžuje, něco, co není jejich starost.

Když je člověk v tomto stavu, celkem snadno pochopí, že některé věci nejdou dobře, ale když mu řeknete: „Tak běž a něco s tím udělej,“ bude mít pravděpodobně celou řadu námitek, kterými odmítne pro nápravu věcí cokoliv podniknout.

„Já s tím mám něco dělat? To není moje starost. To mají dělat ti, které za to platíme. Mám svých starostí dost a podobně.“

Člověk se postupně přesouvá do naprosté pasivity a neochoty využívat moc věci měnit. Taková společnost a jedinec potom zaujímá negativní pasivní postoj. Naplňuje svou mysl a okolí nespokojeností se stavem věcí, ale kromě vyjadřování nespokojenosti, neprojevuje žádnou aktivitu, která by mohla věci napravit.

Lidé se nebudou chtít do ničeho angažovat a pokud propukne nějaké hnutí, bude to potom jistě hnutí nespokojenosti, které bude vyjadřovat negativní postoje vůči vládě, společnosti a podobně. Lidé se sice dokáží spojit, ale pouze proto, aby někoho svrhli nebo proti někomu v hněvu bojovali, ale nedokáží se spojit, aby prosadili nějakou pozitivní změnu nebo něco společně realizovali.

Přitom moc obyčejných lidí něco měnit je obrovská. 

Pokud se spojí pro nějakou věc a dokáží spolupracovat, dokáže i menší skupina lidí vytvářet pozitivní věci, jít příkladem, měnit věci k lepšímu.

Pokud se spojí jeden tisíc lidí a každý z nich investuje 1 000,- Kč, mají hned k dispozici kapitál o velikosti 1 milionu. Mohou organizovat akce, mluvit s lidmi, zakládat stránky, hnutí, pomáhat nebo zlepšovat a sbírat zkušenosti.

Je třeba vykročit z pasivity a zatrpklosti z toho, že věci nejdou dobře, udělat krok vřed a každý den třeba jen malinko pro nápravu věcí, postupně se vytrvalostí může podařit věci měnit.

Není to tak, že jeden člověk nic nemůže změnit. Může změnit hodně. V prvé řadě může přijmout zodpovědnost sám za sebe a změnit sám sebe. Dělat věci dobře sám za sebe, dělat je podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Možná potom inspiruje ostatní.

Přijmout zodpovědnost sám za sebe a přijmout moc věci měnit povede ke svobodě a k tomu, že lidé budou neradi, když o svoji svobodu přijdou. Budou chtít o sobě sami rozhodovat a nebudou potřebovat stát, aby za ně jejich život řídil.

Pamatujte, svobody se vzdáváme sami tím, že zodpovědnost přenášíme na někoho jiného. Mít zodpovědnost znamená mít svobodu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...